Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Co to vlastně je Cyklická jóga? Co si pod tím máme představit?

Cyklická jóga je jemný způsob, jak se naladit na své ženství. Využíváme k tomu jógové pozice, dechová cvičení a relaxaci. Tyto techniky vychází z hatha jógy. Cyklická jóga především taky respektuje ženský cyklus a přizpůsobuje se jednotlivým fázím podle jejich dynamiky. Nejedná se pouze o fyzické cvičení, ale je to vlastně taková cesta skrze tělo ke své ženské duši. K tomu používáme kromě jógy také byliny, aromaterapii, tanec, masáže, seberozvojové techniky a ženský kruh sdílení. Je to jóga v souladu s ženským cyklem.

 

Alice Mičunek a Cyklická jóga

Čím je tato jóga jiná a liší se?

Přiblížím vám to na své zkušenosti. Když jsem studovala jógu v ašrámu v Indii cítila jsem na sobě, jak se mé potřeby s postupem cyklu mění. Vnímala jsem, že když přijde po menstruaci příval energie ve fázi Panny, pak mi nedělá problém se pustit do pozic, které jsou pro mě výzvou, mám mnohem větší výdrž, ale za to hlava pracuje na plné obrátky. A pak třeba v období během menstruace prostě bylo náročnější zůstat ve stojných pozicích. Toužila jsem po tom se spíš schoulit do pozice dítěte a počkat tam následujících pár dnů.

 

Tyhle potřeby jsem vnímala nejen v józe ale samozřejmě i mimo jógovou podložku a to díky knížce Cyklická žena od Mirandy Gray, kterou vřele doporučuji, pokud chcete nahlédnout do tajů ženského cyklu.

 

Naučila jsem se vnímat své fáze a pochopila jsem, že tělo prostě nechce celou dobu podávat stejný výkon. Jasně, ono to zvládne, protože ho k tomu motivujeme/donutíme. Ale dříve či později začne ten náš chrám stávkovat, když ho neposloucháme. Tu je to nachlazení, támhle zánět, bolestivá menstruace, obrovská únava a ejhle syndrom vyhoření. Nechci být pesimistická, ale prostě naše tělo nám dává dost jasné signály a my se potřebujeme naučit jim naslouchat.

 

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují.

 

Takže Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

Jak tedy lekce vypadají? Přeci všechny ženy nejsou v jednu dobu ve stejné fázi svého cyklu...

Je to tak. Každá lekce má své téma. Někdy řešíme fáze cyklu a pro ně vhodná cvičení, jindy se zaměříme na to, jak podpořit tu či jinou část těla nebo různé oblasti života. Jako například stabilitu, důvěru, komunikaci atd. Ženy vždy dostanou možnost si svou jógovou praxi přizpůsobit. Je to zcela na nich. Dynamiku si volí samy. Pokud mají chuť více odpočívat, ví, že si mohou kdykoliv přejít do pozice dítěte. Když mají chuť se více protáhnout, mohou si dopřát rychlejší tempo v souladu s dechem. Ale většinou nikdo nikam nespěchá. Ženy se přichází uvolnit a naladit se na sebe a to nejde z rychlíku.

 

Aby si ženy mohly cvičit úplně v souladu se svým cyklem, vznikla online verze. Přála jsem si, aby Cyklická jóga dělala radost i dalším ženám, nejen těm v Brně. A tak jsem vytvořila Cyklickou jógu pro čtyři bohyně v tobě, která je právě kombinací jógy, dechových cvičení, relaxace a seberozvojových technik. A mám obrovskou radost, že už se šíří dál a dělá radost i dalším ženám, které mají chuť na sobě pracovat.

Proč by se měly ženy věnovat Cyklické józe?

Protože se chtějí naladit na svou ženskost, chtějí se uvolnit nebo se pohýčkat. Chodí ke mně různé ženy. Některé jsou šťastné a v souladu se svým tělem a mají chuť si tento pocit udržet. Jiné ženy jsou na nějaké životní křižovatce, zjistily, že některé věci jim nefungují a vnitřní otázka proč je zavedla k sobě a zkoumají, ptají se samy sebe, poznávají se a právě o tom je jóga – cesta sebepoznání. Takže věřím, že každá žena si najde to svoje, ať už to bude nějaká mantra, vizualizace, inspirativní věta nebo uvolnění v pozici.

 

Zkoumají, ptají se samy sebe, poznávají se a právě o tom je jóga – cesta sebepoznání.

Co tedy ženám může Cyklická jóga přinést?

Záleží na tom, pro co si přišly. Uvolnění, ztišení, protažení těla, pochopení své ženské podstaty, přijmutí se. To vše je možné, ale nic neslibuji. Chce to čas a ne vždy jsme na to připraveny. Někdy totiž to ztišení a naladění se na sebe, přinese ještě víc otázek, než když se posadíte na začátku lekce na podložku. Ale to považuju za důležité. Je výhodné si udělat jasno. A na Cyklické józe se učíme pracovat i s myšlenkami, co s nimi dělat, když nemáme sílu je řešit, co dělat, když jich je moc. Je to pak jako když uklidíte jednotlivé myšlenky do šuplíků a máte čistý stůl pro další tvoření.

 

Více praktických věcí o cvičení se dozvíte v našem článku Cyklická jóga nebo přímo v online programu Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě.

 

 

Alice Mičunek

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i dalším ženám, aby se i ony cítily v souladu se svou ženskostí. Nahlédněte do ebooku 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli nebo se zaposlouchejte do Relaxační nahrávky. Otevřete dveře své ženskosti pomocí online programu Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě.

www.cyklickajoga.com

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace