Cyklická jóga

O tom, co to cyklická jóga je, proč ji vyzkoušet a co nám může přinést, jsme si povídali v rozhovoru s Alicí Mičunek, která tuto metodu vymyslela. Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

 

Pojďme se podívat, co si naše tělo žádá v jednotlivých fázích. Bude skvělé, když na sobě budete pozorovat, jak to máte vy. Tohle není žádný zaručený recept, je to možnost a na každé z nás je prozkoumat sama na sobě, jak to máme my a jak to potřebujeme, co je pro nás výhodné a co nám naopak sílu bere. Tak v sobě následující tipy nechte rezonovat...

 

Cyklická jóga - fáze panny

Fáze Panny: 7. – 13. den cyklu

Po menstruaci přichází příval energie. Máme chuť pustit se do nových plánů a je to nádherná jarní energie, která nám dá sílu se nadechnout a udělat rázný krok ke svým snům. Někdy je energie příliš a je své plány přestřelíme a tak si nějak uvědomíme, že běžíme sprintem a on nás čeká maraton. V této fázi cyklu se osvědčilo pustit se do dynamické jógové praxe (nebo jiných dynamických sportů), ale umět při tom zaměřit svou pozornost na jeden bod - prioritu. Skvělé jsou k tomu stojné pozice bojovníků nebo stromu (viz foto). Vyzkoušejte během své praxe afirmaci: „Svou energii používám vědomě.“

 

Cyklická jóga - fáze matky

Fáze Matky: 14. – 20. den cyklu

Přichází síla léta, plnosti a ovulace. V těchto dnech má naše tělo chuť se otevřít, ať už to bude partnerovi a magickému okamžiku plození nebo se chceme otevřít novým možnostem nebo myšlenkám. V této fázi si připadáme nejkrásnější a taky v harmonii. Tělo má dostatek energie a tak pečujeme o druhé, ale neměly bychom zapomínat ani na sebe. V tomto období vám mohou udělat dobře pozice, které otevírají oblast hrudníku, tedy záklony a předklony. Například pozice gomukasány – krávy krásně otevírá hrudník i kyčle. Zvolte pozice, které vám dovolí více, kvalitněji a svobodněji dýchat.

 

Cyklická jóga - fáze kouzelnice

Fáze Kouzelnice: 22. – 28. den cyklu

Máte rády podzim? Užíváte si babí léto a oproti tomu i sychravé počasí, kdy je fajn jen zalézt s knížkou do postele? Tak přesně taková je fáze Kouzelnice. Dokážeme překypovat nápady a kreativitou a vedle toho jsme schopné se ponořit do výplodů naší mysli a smutnit několik dní. V obou případech vám jóga může pomoct na vaší cestě. Když je emocí mnoho a nevíme si s nimi rady, třeba oceníte se z toho vydýchat a udělá vám dobře aktivnější praxe ve formě vinyasa jógy. A nebo ucítíte útlum a chcete se spíš ponořit do sebe a preferujete spíš relaxační praxi restorativní jógy. Každopádně je dobré nechat energii plynout, nedržet ji v sobě, aby pak bezbolestně mohla odplynout také vaše menstruace. K tomu je vhodná například pozice malasány – žáby (viz foto).

 

Cyklická jóga - fáze vědmy

Fáze Vědmy: 1. – 6. den cyklu

Přichází zima. Ano, tak je označována naše menstruace v připodobnění ročních období. A z přírody si můžeme vzít příklad. V zimě totiž krajina odpočívá, načerpává sílu, aby pak na jaře mohla znovu ukázat svou energii. Proto je tolik důležité zastavení. Opravdu, když si tady pořádně odpočineme a uvolníme se, naše tělo pak nemusí brát energii ze skrytých zásob, ale naopak ji může dočerpat. Tělo si v tomto období přeje uvolnit se. Co takhle si udělat pelíškový den, s dobrým čajem, teplou dekou a relaxací (jednu takovou najdete pod článkem v medailonku)? Je to skvělý čas k tomu poohlédnout se za celým měsícem a pozorovat, co jak jste se cítily, co se podařilo a co ještě potřebujete jinak. Uvolnění můžete najít v restorativních pozicích. Některé ženy ocení spíš se schoulit do klubíčka, jiné preferují protažení se. Úlevná je také pozice viparita kárání (viz foto). Podložte se polštářem, klidně použijte teplý termofor na břicho nebo bedra a nechte svůj dech plynout stejně jako své myšlenky. Tak prozkoumejte, co potřebujete vy.

 

Chcete se dozvědět ještě více informací? Doporučujeme vám online program Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě od Alice Mičunek.

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace