Často kladené dotazy - menstruační houby

Co to vlastně menstruační houbička je?
Menstruační houbička je zdravá alternativa menstruačních pomůcek a používá se opakovaně. Jedna houbička vydrží 6 měsíců i déle, v závislosti na správné údržbě. Na jednu menstruaci je potřeba 1-2ks. Její použití je velmi pohodlné a snadné. Navíc mořské houby obsahují velké množství minerálních sloučenin, které jsou prospěšné ženskému tělu.

Jak se houbička používá?
Použití houbiček je velice snadné. Před každým zavedením houbu namočte, v suchém stavu je houbička příliš tvrdá a mohla by poševní sliznici poranit. Houbička se zavádí podobně jako tampón, netlačí a ideálně se přizpůsobuje tvaru vaší pochvy.
Po nějaké době (dle síly menstruace) je nutné houbu vyndat, vymýt pod tekoucí vodou a vyždímat přebytečnou vodu. Poté ji můžete opět zavést do pochvy.

Jsem panna, mohu použít menstruační houbičku?
Ano. Může se ale stát, že při používání houby panenskou blánu poškodíte. Je to stejné jako při používání tampónů či menstruačních kalíšků.
Více informací k tomuto tématu v článku Panna a menstruační kalíšek.

Jak se o houbičku správně starat?
Před nebo po každé menstruaci je důležité houbičku správně očistit a vydezinfikovat, vybrat si můžete z několika způsobů: v solné koupeli, v roztoku z Tea Tree oleje, octu či dokonce v roztoku z koloidního stříbra (více informací zde). Životnost jedné houbičky závisí na síle menstruace, ale i správné péči. Houbičku nikdy nevyvařujte, houba by se po styku s horkou vodou zmenšila a celkově se utužila, což by vedlo ke snížené savosti.

Není houbička zdravotně závadná?
Není, naopak. Jedná se o přírodní materiál, který je velmi šetrný k poševní sliznici, navíc obsahuje velké množství minerálních sloučenin, které blahodárně působí na pokožku. Mají antiseptické schopnosti a pomáhají rychleji léčit drobné poranění, je proto vhodné houbičky přikládat na rány (doporučujeme použít jinou houbičku, než tu, kterou právě používáte na menstruaci).

 

Nejsou mořské houby čištěny silnou chemií?
Některé firmy mohou houby čistit průmyslově chemicky, což ovšem obě firmy, od kterých mořské houby odebíráme, nedělají. Zpracovávají a čistí houby ručně, svou vlastní alternativní metodou. Na odvápnění mořských menstruačních houbiček se používá silný octový roztok. Houbičky se ve speciální pračce ždímají a propírají se od přírodních barviv a minerálů. Pokud by to nebyla pravda, tak nebudou např. minerální houby vonět stále mořem, ale byla by to vůně nějakého chemického přípravku.

 

Jaký je rozdíl mezi minerální a žlutou menstruační houbou?
To, čím se odlišuje hnědá minerální houba od té „ žluté“ vyčištěné, je otázka procesu čistění. Hnědá minerální je zbavena vápenité krusty, je ručně očištěna a není proprána od přírodního, hnědého barviva ( nositele solí a minerálů). Žlutá je pak v procesu čištění dotažena do konce. Poměr minerálů: hnědá cca 70% původních z moře, vyčištěná po proprání cca 30-35%. 

Je potřeba používat společně k houbičce i vložky?
Záleží na síle menstruace. Ze začátku je určitě vhodné alespoň slipovou vložku používat než zjistíte, zda vám houba funguje na 100%.

 

Jak si správně vybrat velikost houbičky?
Velikost houbičky si vyberte dle síly vaší menstruace. Je také možné používat větší houbičku na začátku menstruace, kdy je krvácení silnější a ke konci menstruace již zvolit houbičku menší. Když si nejste jistá velikostí houbičky, doporučujeme pořídit si houbičku střední a případně ji zastřihnout do menší velikosti. Houby stříhejte vždy v mokrém stavu.

Co když mi houbička nepůjde vyndat?
I v případě, že se vám houbička dostane hlouběji do pochvy, dá se vyndat. Důležité je uvolnit se a celkově se v takové situaci „hodit do pohody“. Nejlépe se houbička vytahuje v podřepu například ve sprše. Jednoduše zatlačte tak, aby se houbička silou gravitace sama posunula. Poté na ní již budete moci dosáhnout a jednoduše vytáhnout. Nebojte se, že byste tahaly moc silně a houbička by se mohla utrhnout. Pokud chcete mít ale jistotu, že takovou situaci nezažijete, našijte si do houby šňůrku - nejlépe bavlněnou či dentální nit.

Jak se menstruační houbička vyrábí?
Ve skutečnosti se mořská menstruační houba nijak nevyrábí, jedná se o mořského živočicha, který roste přirozeně sám od sebe. Dokonce se jedná o "obnovitelný materiál", když se houba opatrně sklízí tak, aby kořen a kus tkáně zůstala, houba opět doroste a může se tak sklízet - tedy lovit, opakovaně.

Co dělat když budu na veřejných toaletách?
Menstruační houby se vyměňují méněkrát než například klasické tampóny, občas se vám ale může stát, že potřebujete houbu vyměnit na veřejném WC. Nejlépe je zvolit toaletu s umyvadlem, kde můžete houbičku vymýt. Pokud ale umyvadlo není k dispozici, je dobré s sebou nosit lahev s vodou (či prázdnou a vodu doplnit na veřejných toaletách) a houbičky vymýt takto. Při nejbližší vhodné příležitosti poté houbičku vymyjte důkladněji.

Funguje houbička i jako antikoncepční metoda?
Nikoli, menstruační mořská houba sice umožňuje milování i během vašich dnů, ale jako antikoncepce rozhodně neslouží. Také se houbičkou neuchráníte před přenosem pohlavních chorob, doporučujeme proto používat houbičku společně s kondomem.

Mohu používat houbičku pokud mám zavedené nitroděložní tělísko?
Ano, můžete používat menstruační mořskou houbu společně s nitroděložním tělískem.

 

Kde mohu menstruační houby zakoupit?

Přijďte si vybrat do našeho obchodu Kalíšek.cz v Praze Holešovicích - Tusarova 25. Nebo si objednejte rovnou na eshopu Kalíšek.cz.

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace