Historie menstruačních kalíšků

Často dostáváme emaily od žen, které pějí chválu na tento „malý zázrak“ a přejí si, kéž by jej mohly objevit dříve! Možná vás to překvapí, ale věděly jste, že ve skutečnosti jsou kalíšky už docela dlouho "na světě"?

"První vlaštovky"

V USA byl první prototyp menstruačního kalíšku známý jako „menstruační sáček“. Byl patentovaný již v roce 1860 a později bylo vynalezeno ještě několik podobných pomůcek. Obrázek na pravé straně ukazuje, menstruační sáček, který se vkládal do vagíny a byl stále připojen k opasku.

 

Jiné „kalíšky“ se vkládaly do pochvy a byly vyprazdňované, aniž by se vyndávaly. Jako například kalíšek z gumy, který se vkládal do pochvy, zde sbíral krev a ta byla pomocí trubičky odváděna do sběrného sáčku mimo tělo. Později se dokonce tato pomůcka vyrobila v kovové verzi - z kovu byla nádobka uvnitř a krev se odváděla rovněž do sběrného sáčku mimo tělo. Musíme uznat, že návrhy to byly velmi vynalézavé a určitě i inovativní na svou dobu, leč většina z nich se na trh nikdy nedostala.

 

Menstruační sáček - předchůdce dnešních menstruačních kalíšků

Vynálezci 20. století

V roce 1903 si Coke & Mallelieu patentovali kalíšek, který se začínal již více podobat kalíšku tak, jak jej známe my dnes. Na rozdíl od svých předchůdců tento kalíšek již neměl žádný přídavný sáček ani se nebyl přidělán k opasku. Byl vyráběn z tvrdé pryže.

 

Dalšími kalíšky byly Daintette a Foldene, které se objevily po roce 1930. Kalíšek Foldene byl pravděpodobně vyvinutý podle patentu Daintette. Tento kalíšek se vyráběl dokonce i ve velikosti Junior. Muzeum menstruace (www.mum.org) uvádí, že nevýhodou tohoto kalíšku bylo, že tato guma průběhem času ztvrdla "na kámen".

 

Kniha Leony ChalmersV roce 1937 byl americkou herečkou Leonou Chalmers navržen a patentován menstruační kalíšek, který byl vyroben z vulkanizované gumy. Na její patentové přihlášce bylo uvedeno, „že tento kalíšek nebude způsobovat žádné nepohodlí a nebudete ani vědět, že jej máte“ a také „že s tímto kalíškem ženy můžou nosit tenké, světlé a těsné oblečení bez pásků či sáčků, které by byly pod oblečením vidět". Páskem byl myšlen ten, který v dřívějších letech pomáhal držet menstruační sáčky. Většina zdrojů uvádí, že Leona Chalmers byla tou první, která kalíšek vymyslela, ale není to tak a ani ona to o sobě netvrdila. Ve své knize (The Intimate Side of a Woman's Life) odkazuje na starší verze kalíšků z tvrdší pryže. Je ale pravdou, že její kalíšky byly měkčí, tedy i „nositelnější“.

 

Během 2. Světové války, byl nedostatek gumy a firma byla nucena zastavit výrobu. Po válce paní Chalmers udělala pár vylepšení a patentovala nový design. Značka kalíšku z roku 1930 „Tass-ette“ byla znovu uvedena na trh na konci roku 1950, kdy se Leona spojila s Robertem Oreckem a začali prodávat kalíšky pod značkou „Tassette“. Udělali velkou reklamní propagaci, poslali tisíce vzorků zdravotním sestrám, které začaly kalíšky doporučovat. I když se ženy od roku 1930 změnily, stále nebyly otevřeny myšlence menstruačního kalíšku. Myšlenka pomůcky pro opakované vnitřní použití byla v té době skandální. Společnost Tasette investovala jmění do této novinky a z prodeje se jim vrátila pouze malá část investovaných peněz. Proto v roce 1963 ukončili výrobu.

 

Ženám v té době nejvíce vadilo, že by přišly do kontaktu s krví při vyprazdňování kalíšku nebo jej musely čistit. Proto v roce 1960 Tassette patentovali a začali vyrábět nový - jednorázový menstruační kalíšek „Tassaway“, který byl vyrobený z elastomerního polymeru. Měl konkurovat nově vznikajícímu trhu s jednorázovými menstruačními pomůckami.

 

Dovolím si tvrdit, že tehdy kalíšek předběhl svou dobu. Nebylo snadné prodávat menstruační pomůcky, o kterých s ohledem na tehdejší morální zásady nemohlo být ani napsáno, jak se mají správně používat. Nebylo možné ani ukázat, jak vypadají! Ano, tehdy bylo nepřípustné, aby v inzerátech zazněla slova jako „menstruace“ nebo „vagina“. A to nemluvíme o době až tak dávné …

1987 - The Keeper

Menstruační kalíšky byly znovu představeny v roce 1987 pod značkou „The Keeper“. Tento kalíšek byl z latexu a prodává se dodnes. Konečně! První komerčně životaschopný kalíšek, který se na trhu uchytil. Zřejmě mu již trochu prošlapali cestu jeho předchůdci, tampóny nebo doba již správně uzrála.

 

A jak je to dnes? Nastala doba kalíšková!

Na počátku 21. století se začal pro výrobu využívat nový materiál - lékařský silikon, který mnoho výrobců integrovalo do své výroby. Nyní ženy s alergií na latex můžou bezpečně používat menstruační kalíšek. Dnešní doba opravdu kalíškům přeje, můžeme si vybírat z mnoha značek, tvarů, velikostí i barev!

 

Vývoj kalíšků dle značek (nejsou zde uvedeny všechny kalíšky existující na trhu)

Mooncup UK (2000)

Lunette (2005)

Moon Cup USA (2006)

Lady Cup (2007)

Yuuki (2008)

Me Luna (2008)

Naturcup (2010)

Gaia cup (2012)

Luv or body (2013)

Mamicup (2013)

Femmy Cycle (2013)

SilkyCup (2014)

 

 

 

Fotografie - USPTO patentová společnost a Muzeum menstruace www.mum.org

Informace ze stránek www.mum.org a stránky www.labyrinth.net.au

Zpracovala Veronika Lančaričová

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace