Jak vymýt a očistit menstruační kalíšek na veřejných toaletách

Veřejné záchodky. Některé jsou pěkné a září čistotou. A některé prostě ne... Když ale naléhavě potřebujete vyprázdnit menstruační kalíšek, musíte se nějak zařídit, ať jste, kde jste. V tomto článku se dočtete pár rad, jak to provést. A také jak kalíšek rozhodně nečistit.

Představa nehostinných záchodků je děsivá. Faktem ale je, že vhodně vybraný kalíšek je menstruační pomůcka, kterou není potřeba vyprazdňovat každou chvíli. A nebojte se, nebudeme vám radit, ať z kabinky běžíte přes celé toalety (se zakrvácenýma rukama) k jedinému umyvadlu vymýt kalíšek a že vás určitě nikdo neuvidí.

Jak si poradit s kalíškem na WC

  • V ideálním světě byste měla pohodlný přístup k čisté vodě a vhodnému mycímu prostředku nebo aspoň čisticím ubrouskům. A k tomu všemu byste měla náležité soukromí.
  • Pokud tomu tak je (ale asi ne...), umyjte si ruce mýdlem a vodou, abyste je před vyjímáním kalíšku měla co nejčistší. Vytáhněte kalíšek, vylijte, umyjte ho mýdlem a tekoucí vodou a zase ho zaveďte. Nakonec si znovu umyjte ruce.
  • Nemáte k dispozici tekoucí vodu? Můžete použít vlhčené ubrousky na očištění rukou i otření kalíšku. Vyjměte kalíšek, vyprázdněte, otřete ubrouskem a znovu zaveďte.
  • Ještě lepší je použít vlhčené ubrousky určené k čištění menstruačního kalíšku všude tam, kde není voda. Vyrábí je Lunette.
  • Pokud máte jen omezené množství vody, třeba v lahvi, ponechte si ji na mytí rukou a kalíšek otřete třeba toaletním papírem. Kalíšek důkladně umyjete při dalším vyprazdňování, až zas budete mít přístup k vodě.
  • Provizorně nejde postupovat pořád. Je moc důležité kalíšek správně vyčistit, jakmile to bude možné. Jinak po čase můžete pozorovat, že váš kalíšek je cítit jakoby po rzi. Stalo se vám to? Nemějte obavy. Zápach se dá z menstruačního kalíšku odstranit: O hygieně menstruačního kalíšku jsme psali v článku Jak vyčistit menstruační kalíšek

Veřejné záchody a menstruační kalíšek? Vše má řešení!

Mýty v péči o kalíšek

Dávejte pozor, jakým radám ohledně péče o kalíšek budete naslouchat. Občas člověk narazí na různé mýty.

MÝTUS: Vodu ze záchodu lze použít na umytí menstruačního kalíšku.

PRAVDA: Ne! Přestože je voda v toaletní míse považována za "čistou", z hlediska bakteriologického čistá není. V záchodě prostě žijí miliony bakterií, které si nechcete zavést do pochvy. Pokud nemáte přístup k umyvadlu a nemáte ani vlhčené ubrousky, otřete kalíšek toaletním papírem. Vlhčené ubrousky jsou ale velmi praktické na cestách, na festivalech apod. Některé jsou i biologicky rozložitelné a lze je vyhodit na kompost.

MÝTUS: Menstruační kalíšek lze umýt jakýmkoli čisticím prostředkem.

PRAVDA: Ne tak docela. Pokud menstruační kalíšek umyjete nevhodným přípravkem, můžete ho poškodit nebo uškodit svému zdraví. Jde o pH použitého mýdla. Hladina pH mýdla vhodného pro čištění kalíšku je mezi 3,5 a 5,5. Poševní prostředí je obecně kyselé, hodnota jeho pH se pohybuje mezi 3,8 a 4,5. Běžná mýdla narušují přirozenou kyselost pochvy. A pH přípravků na mytí nádobí je například 7 až 10, tj. mnohem vyšší než hodnoty vaginálního pH. Takže omýt kalíšek v jaru není dobrý nápad! Rovněž jsou zapovězeny všechny mastné mycí prostředky na olejové bázi, protože na silikonovém kalíšku by mohly zanechat mastný film, na kterém se bude zachycovat zápach i nežádoucí zbarvení.

Při použití nevhodného mycího prostředku může dojít k podráždění poševní sliznice, výsledkem je pálení, svědění nebo dokonce zánět či poševní nerovnováha v podobě mykózy. Oleje nesvědčí silikonu, při dlouhodobém styku s oleji silikon křehne. Na trhu jsou k dostání mycí prostředky speciálně pro mytí menstruačních kalíšků. Efektivně čistí kalíšek a jsou šetrné k ženskému tělu.

Více o tom, jak řešit menstruaci mimo domácí prostředí, jsme psali také v článku Menstruace na pracovišti.

Toaletní papír jako nenápadná hrozba
Voňavý toaletní papír s krásnými barevnými obrázky? A co na to "říkají" vaše intimní partie? Přečtěte si článek Toaletní papír jako nenápadná hrozba.

Zdroj: https://www.lunette.com/blogs/news/how-to-clean-your-lunette-cup-in-a-public-toilet. Volně přeloženo.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Zkušenosti s menstruačními kalíšky

Zkušenost často napoví víc než spousty popisných textů. Proto vám přinášíme opravdu velké množství osobních zkušeností od žen, které si koupily menstruační kalíšek. Zkušenosti pochází z naší skupiny na Facebooku a z e-mailů, které nám píšete.

Rozdíly mezi menstruačními kalíšky

Pro správnou funkčnost kalíšku je nutné zvolit vhodnou velikost. Některé ženy to prostě tipnou podle jednoduchého návodu některého z výrobců. Pokud si ale chcete být jistější, že nesáhnete vedle, jsou informace v tomto článku přesně pro vás!

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek , je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.