Kolo roku – tak trochu jiné vnímání času

Kolo roku rozděluje kalendářní rok na jiná období, než jsme běžně zvyklí. V tomto pojetí není rok rozdělený na dvanáct měsíců, ale na osm období. Tento koncept vychází ze starších tradic, kdy se kola roku objevovaly napříč různými kulturami a podle toho se také jejich pojetí lišilo. Podobný kalendář měli některé indiánské kmeny, Keltové a známe jej také z Tibetu. V dnešní době na původní tradici navazuje kult Wicca, který uctívá přírodu a její proměny a také novodobá ženská spirituální hnutí, která uctívají Bohyni.

8 období – 8 svátků

S každým jednotlivým obdobím byl spojen důležitý svátek, který souvisel s postavením slunce či s důležitou proměnou v přírodě. Podíváme-li se na kolo roku podrobněji, uvidíme, že se skládá ze dvou rovnodenností a dvou slunovratů. Přechody mezi nimi byly připodobňovány k ženským či mužským archetypům. (Pro účely těchto stránek, které jsou věnované převážně ženám, budeme psát o archetypech ženských.) Jeden takový rok je vlastně cyklus od narození ke smrti a vše se další rok zase opakovalo.

 

S každým jednotlivým obdobím Kola roku byl spojen důležitý svátek, který souvisel s postavením slunce či s důležitou proměnou v přírodě.Autorkou tohoto kola roku je Gwen Davies: "I have lived in Wales most of my life and gain my inspiration from the hills and folk tales."
Můžete si ho zakoupit přes Etsy.com.

Cykličnost v přírodě

Příroda se proměňuje v cyklech: po zimě se rodí něco nového, postupně to roste, kvete a dozrává, aby to postupně zase zaniklo a navrátilo se zemi. A tak stále dokola. Tato proměna se odehrává i v rámci jednoho dne, kdy se ráno rodí světlo, večer zase umírá a přichází tma. A tuto paralelu můžeme spatřit i v našem životě, kdy se ze země rodíme a zase se do ní zpátky navracíme. My ženy tuto proměnu můžeme vnímat také skrze náš menstruační cyklus. Menstruace je zimním časem klidu a ponoření se do sebe, předovulační fáze je jarem, ovulace je léto, kdy je vše nejvíce plodné a předmenstruační fáze je fází podzimní, kdy se po hojnosti příroda opět připravuje ke spánku.

Koncept kalendáře, který je rozdělený na těchto 8 období, mně osobně velmi sedí a přivádí mne zpátky do kontaktu s cykly a proměnami přírody. Poprvé jsem si tuto změnu mohla naplno prožít, když jsem dva roky žila v maringotce „na samotě u lesa“ bez elektřiny a dalších vymožeností moderní doby. Každý den jsem byla svědkem toho, jak se příroda proměňuje. Bylo to fascinující, mohla jsem sledovat, jak každý den na stromech vyrůstají další a další nové lístky. Naši předkové si přírody cenili a uctívali ji, neboť žili v pevném sepětí s ní. Je to pouze náš dnešní omyl, že si myslíme, že s přírodou již nejsme tak pevně spjatí či dokonce, že již přírodu nepotřebujeme. Ale je důležité a podstatné si uvědomit, že Země nám nepatří a také, že ona bez nás může žít, my bez ní nikoli. Proto se mi líbí návrat k přírodě skrze koncept Kola roku a oslav jednotlivých svátků.

 

Letní oslavy plodnosti - dožínky

 

I když dnes mnoho z nás žije ve městech, je důležité si uvědomovat, že cykly v přírodě ovlivňují naše tělo a také psychiku. A navíc, když se osmkrát do roka díky oslavě svátků zastavíme a ohlédneme se, co se nám za dané období povedlo a podíváme se, kde jsme teď a kam chceme směřovat, náš život dostává řád, směr a také určitý rytmus.

 

Nemusíme ale koncept kola roku mít stejný jako naši předkové před mnoha lety a trvat na této podobě. Za prvé s přesností již dnes jen těžko určíme, jak jejich pojetí kola roku vypadalo, neboť máme jen střípky takových informací. A za druhé nemá smysl dělat v dnešní době něco stejně jako před tisíci lety. Můžeme se ale inspirovat a vše přenést do moderní doby a přizpůsobit našim potřebám.

Wendy Andrews

Je úžasná umělkyně, která maluje nádherné obrazy vyobrazující právě proměny a cykličnost přírody. Kromě toho namalovala také obrazy jednotlivých 8 období, jež zpodobnila s Bohyněmi, které se k daným obdobím pojí a vystihují jejich podstatu.

 

Bohyně z kola roku od Wendy AndrewsJiž začátkem prosince najdete tyto krásné obrazy na našem eshopu Kalíšek.cz

Rok 2017 jinak…

Pokud vás vnímání cyklického času zaujalo, můžeme společně následující rok 2017 pojmout jiným způsobem – vyzdobit si svůj domov pomocí obrázků Wendy Andrews či kalendáře, který rozděluje rok na jiná období (nikoli na 12 měsíců, ale na 8 období – „sluníců“, jak toto období ženy, které tvořily tento kalendář, pojmenovaly).

 

 

 

Článek sepsala Veronika Lančaričová, zdroj: www.knezkabohyne.cz

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace