Menarché - proč se vracet k rituálu?

1. díl článku o oslavě první menstruace

 

Téma první menstruace jsem již lehce nakousla ve článku Co říci dceři, když přijde první menstruace?. Ale není důležité pouze to, co řekneme dívce těsně před očekávanou první menstruací, neboť ona si svůj postoj formuje již daleko předtím - na základě přístupu našeho. Proto je nutné začít u sebe. V našem dvoudílném článku se dozvíte, proč bychom si takovou oslavu měly dopřát i jako dospělé ženy a také jak takovou oslavu vytvořit pro mladé dívky.

První menstruace jako přechodový rituál

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako něco nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale kolik dívek má v dnešní době pocit, že se jim s první menstruací dostalo něčeho speciálního a krásného? Že ženství je dar? Podvědomě možná cítíme, že dětství a dospělost potřebujeme oddělit nějakým důležitým mezníkem. Co je dnes tímto mezníkem? První kocovina, první sexuální zážitek nebo snad maturita? Cítíme se po těchto "rituálech" opravdu dospělejší nebo je potřeba něčeho jiného, hlubšího? Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dívku či chlapce zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. V tomto ohledu jsme nyní ponecháni na pospas, nikdo nás nevede a moudří nám nepředávají své zkušenosti. Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů a díky nim dělají náš život nevšedním…

 

Projít rituálem menarché v dospělém věku je v mnoha případech velmi důležité pro přijetí sebe sama.Projít rituálem menarché v dospělém věku je v mnoha případech velmi důležité pro přijetí sebe sama.
Foto od Martin Wilczek - www.martinwilczekphoto.com

Matky, dospělé ženy a rituál menarché

Prvním důležitým krokem, než začnou ženy tímto rituálem provázet mladé dívky, je dopřát si jej pro sebe. Většina z nás totiž tímto rituálem při první menstruaci neprošla a nelze předávat něco, co jsme samy nezažily. Zmiňuji to proto, že matky, které samy tuto oslavu neměly, mívají tendenci dceři takovou oslavu vnucovat, či ji plánovat podle svých vlastních představ, neboť si přes dceru samy něco kompenzují. Projít tímto rituálem v dospělém věku je v mnoha případech velmi důležité pro přijetí sebe sama. Můžeme si tento rituál dopřát i v případě, pokud dceru nemáme a děti ani neplánujeme mít. Tato oslava první menstruace (byť již v dospělém věku) slouží i jako určité ukončení lpění na omezeních a zažitých představách o nás o ženách, o našem těle a o menstruaci. Může to být ukončení vnímání svého těla jako hanby a začátek budování nového, krásnějšího vztahu.

 

Rituál menarché v pozdějším věku je velkým darem a požehnáním. Můžeme zažít něco, co jsme neměly, můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely. Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit, že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků a možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci. Tato oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe. Na takový rituál není nikdy pozdě - klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete. Viděla jsem několik takových rituálů a vždy to bylo dojemné a krásné.

 

Projít tímto rituálem v dospělém věku je v mnoha případech velmi důležité pro přijetí sebe sama.Fotka z letního rituálu na farmě Vlčí bouda.

 

Viděla jsem mnoho iniciací do ženství, mám na mysli oslav první menstruace - menarché - a mohu proto říci, jak úžasně pozitivní dopad to na nás ženy má. Jedna žena, která trpěla velmi bolestivou menstruací (stejně jako její maminka a sestra), se rozhodla to změnit. Při rituálu menarché "přepsala" své dosavadní názory na menstruaci a začala se na ní dívat novýma očima. Zažila zde to, co ve svých letech skutečné menarché nedostala. Prošla touto oslavou, začala ke svému tělu přistupovat jinak a začala chápat, že ženské tělo se mění v cyklech.  A co se po určité době nestalo? Její bolestivá menstruace ustoupila a jí tak začalo zcela nové „menstruační období“.

Mladé dívky a jejich oslava menarché

Před samotnou oslavou je nejdůležitější pobavit se s dívkou, jestli o něco takového vůbec stojí, případně pokud ano, tak v jaké podobě. Je možné, že i když dívka nyní oslavu nebude chtít, po určitém čase k tomuto rozhodnutí sama dozraje. Je dobré říci jí, k čemu je taková oslava dobrá, co všechno se může dít a nechat již na dívce, aby se sama rozhodla. Její přístup k menstruaci a také oslava se bude odvíjet od jejího věku. Jinak bude ke své menstruaci přistupovat dívka, která začne menstruovat v devíti letech než ta, u níž první menstruace přijde až ve čtrnácti letech.

 

Možná si dívka bude přát přesunout oslavu na později a nyní si pouze užije pěkný holčičí den s maminkou, kdy si společně zajdou do cukrárny, popovídají si, koupí si něco pěkného apod. I tato varianta je zcela v pořádku, neboť dívka bude na svou první menstruaci vzpomínat jako na příjemný den, kdy si mohla svobodně o tomto dni rozhodnout.

 

Rituál první menstruace, který pořádala Ilona Bittnerová v Jizerských horách.Rituál první menstruace, který pořádala Ilona Bittnerová pro dcery svých kamarádek v Jizerských horách.

 

Pro mladé dívky vám můžeme poradit speciální dárek jakým je Sada menarché. Jedná se o krabičku plnou informací zpracovaných do krásných ilustrovaných publikací. Krabička zároveň obsahuje vzorky různých menstruačních pomůcek.

 

V druhém díle článku věnovaném oslavě první menstruace, přidám inspirace, jak takovou oslavu uspořádat či jak by mohla oslava menarché vypadat. Oslavu si můžete uspořádat sama či s kamarádkami nebo se obrátit na ženy, které tyto přechodové rituály pořádají. (Osobně tento rituál pořádám společně s Ilonou Bittnerovou nebo Janou Zittovou, se kterou pořádáme rituály menarché jako víkendové semináře.)

 

 

 

Článek napsala Veronika Lančaričová. Text byl použit z naší připravované knihy o menstruaci Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která brzy spatří světlo světa.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace