Menstruační kalendář

Patříte k ženám, které přesně vědí, kdy jim začne menstruace nebo to víte pouze přibližně? Zaznamenáváte si do kalendáře očekávaný den menstruace nebo si píšete podrobnosti z celého menstruačního cyklu? Používáte k tomu klasický diář nebo snad moderní aplikaci? Všechny zmíněné varianty si rozebereme v následujícím článku.

Klasický kalendář nebo diář

Ženy se svým cyklem a menstruací pracují různě – některé si pouze zaznamenávají začátek očekávané menstruace pomocí nějaké své speciální značky. Píší si velké písmeno M, kroužkují datum či malují kapičku – fantazii se meze nekladou a každá žena to dělá jinak. Možná u této varianty končíte a nic víc neřešíte. Možná ale patříte mezi ženy, které pečlivěji sledují a zaznamenávají také průběh samotné menstruace: jak je každý den silná, jak dlouho trvá, kolik krve jste odmenstruovala (toto můžete s přesností sledovat pouze s menstruačním kalíškem) a podobně.

 

Klasický menstruační kalendář

Klasický menstruační kalendář, kde si sílu menstruace zaznamenáváte pomocí odlišné značky.
(Pro stažení kalendáře klikněte na obrázek, zobrazí se kompletní kalendář - uložte si ho.)

Mobilní aplikace

Kromě klasických kalendářů můžete v dnešní moderní době plné technických vymožeností, využít některou z mobilních aplikací. Tyto aplikace ženě pomáhají sledovat průběh menstruace a některé z nich vyhodnocují také plodné a neplodné dny (do takové tabulky zaznamenáváte bazální teplotu podle symptotermální metody). A jakou aplikaci si vybrat? Aplikací pro sledování menstruačního cyklu je opravdu mnoho, osobně jsem nejlepší hodnocení slyšela na tyto: Clue, Ovuview, Woman log, Menstruační kalendář.

Samostatné tabulky pro zaznamenávání symptotermální metody

Kromě průběhu menstruace můžete také sledovat své plodné a neplodné dny za pomoci symptotermální metody. Při této metodě měříte bazální teplotu, vyhodnocujete konzistenci hlenu či vzdálenost a tuhost děložního čípku. Více informací o této metodě si můžete přečíst v článku Přirozená antikoncepce.
Pro měření a zaznamenávání existují speciální tabulky k tomu určené.

 

Tabulka pro symptotermální metodu - příkladZáznam změn během menstruačního cyklu - příkladové tabulky i popis najdete na www.rodina.cz.

 

Poznámka: pro vyhodnocení plodných a neplodných dní se dá také použít speciální počítač k tomu určený (například cyclotest). Sledovat svůj menstruační cyklus a vyhodnocovat plodné a neplodné dny ale můžete i tehdy, když se zrovna nechystáte otěhotnět. Takové záznamy mohou sloužit pro ochranu před nechtěným početím a také díky nim poznáváte rytmy svého těla a lépe rozumíte tomu, jak vaše tělo funguje.

Menstruační kalendář podle Mirandy Gray

Miranda Gray je autorka několika velmi úspěšných knížek o menstruaci (nám v České republice jsou nejvíce známé její knihy Rudý měsíc a Cyklická žena). V její knize jsem poprvé viděla koncept zaznamenávání si jednotlivých fází do kruhu. Více vynesla na povrch také to, že my ženy jsme cyklické, a že naše chování a projevy se v průběhu celého měsíce mění.

 

Miranda doporučuje sledovat a zapisovat si různé údaje: jak se cítíte po fyzické stránce a jak po psychické, jakou máte hladinu energie, jaké myšlenky vás napadají, jsou nějaké činnosti, kterým jste se v dané fázi chtěla věnovat a které vám šly obzvlášť dobře? A jak jste to měla se sexualitou - byly některé dny, kdy jste měla na milování velkou chuť (případně naopak)? Jaké sny se vám zdály - tohle všechno si můžete poznamenat.

 

Miranda Gray - kruhový kalendářUkázka kalendáře z knihy Rudý měsíc.

 

Tip: Kruhový kalendář si můžete zdarma stáhnout také na stránkách Dominiky Špačkové - Kalendář cyklů.

Vše v jednom aneb menstruační diář Lunář

Lunář v sobě propojuje několik výše zmíněných kalendářů: klasický kalendář, menstruační kruhový kalendář, ale také kalendář pro zaznamenávání symptotermální metody.

Lunář pro ženyLunář:
  • Je kruhový diář pro všechny ženy.
  • Je určený pro všechny ženy, které chtějí sladit plánování aktivit a povinností se svým měsíčním cyklem.
  • Pro všechny ženy, které chtějí pomocí diáře rozvíjet svou ženskou podstatu a využívat ji v životě.
  • Má krásný pevný a elegantní obal, doplněný o ilustrovaný obsah.

Jak Lunář vypadá?

Obrázky si můžete rozkliknout níže. Každý měsíc má svou dvoustránku. Vlevo je dostatečný prostor na vlastní poznámky, můžete si zde psát rozvrhy kroužků dětí nebo vlastní inspirace a vhledy, které vás daný měsíc napadly.

 

Vpravo je měsíční kruh, ve kterém je zaznačeno datum, den, všechny volné dny a svátky, fáze měsíce, slunovraty a změny času.  Do vnějšího kruhu si pomocí barviček můžete vyznačit fáze svého cyklu (fáze Panny, Matky, Čarodějky a Vědmy) a pod to si poznamenat projevy, které fázi daný měsíc provázely. Takový záznam vám pomůže snadněji se v sobě zorientovat a lépe vše pochopit, pokud se tyto projevy budou další měsíc opakovat. Jednotlivé kolonky můžete používat tímto způsobem nebo do nich můžete zapisovat klasické denní plánování.

 

V Lunáři jsou pro rychlejší orientaci a přehlednost rozepsané kvality všech čtyř fází menstruačního cyklu.  Na konci Lunáře jsou připravené také tabulky pro zaznamenávání symptotermální metody. Autorka diáře Linda Nollová dodává:

 

ST metodu přikládám proto, abyste mohla využít dokonale výhod svého proměňujícího se cyklu a zároveň mít pod kontrolou svou plodnost (ať už chcete otěhotnět či naopak ne). Nebo si touto metodou čas od času jen chcete ověřit a posílit svou intuici ve smyslu, kdy máte v cyklu ovulaci, tedy fázi Matky.

 

Základem je přehled v každém měsíci o tom, v jaké fázi kalendářního měsíce jste, a také to, v jaké fázi svého cyklu jste. Podle toho si můžete plánovat povinnosti a aktivity, orientovat se a poznávat své čtyři tváře, ladit se vzájemně v partnerství či předcházet nedorozuměním. Celý Lunář včetně desek je určen k dotvoření tak, aby byl co nejvíce váš!"

 

 

 

Článek napsala Veronika Lančaričová. Lunář pro rok 2017 můžete zakoupit na našem eshopu Kalíšek.cz.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace