Menstruační kalhotky

Možná jste také poslední dobou zaznamenali další variantu menstruační pomůcky: menstruační kalhotky. I když u nás se jedná zatím o novinku, ženy v Asii menstruační kalhotky znají velmi dobře a jsou u nich populární. I v Americe ženy menstruačním kalhotkám „přicházejí více na chuť“. Jak se mezi sebou menstruační kalhotky liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody, shrnuje tento článek.

Čím se menstruační kalhotky odlišují od těch běžných?

Nebojte, nebudeme mluvit o kalhotkách, které používáte pouze 5 dní v měsíci o tzv. velkých bombarďácích, které jste zdědila po své prababičce a ve kterých je vám během vaší menstruace tak pohodlně. Ne, tak ty opravdu nemáme na mysli. Menstruační kalhotky jsou kalhotky, které jsou opatřené nepropustnou vrstvou a některé z nich mají i savou vrstvu. Abychom se v jednotlivých typech lépe vyznali, vytvořili jsem následující rozdělení:

Varianty menstruačních kalhotek

V základu bychom mohli menstruační kalhotky rozdělit do třech skupin:

Kalhotky lépe uzpůsobené pro menstruaci

Na první pohled nepoznáte, čím se tyto kalhotky od běžných liší, ale už na ten druhý pohled pochopíte. Je to drobný detail, který menstruaci s vložkami udělá více pohodlnější a estetičtější záležitostí. Tyto kalhotky mají v rozkroku kapsičku, do které můžete vložku zapnout či vlepit a křidélka zůstanou okolnímu zraku skrytá. (Takový problém řeší ženy například ve společné šatně, když se převlékají na cvičení nebo mají obavu, aby vložka nebyla viditelná, když si vezmou sukni či šaty. ) Zde můžeme zmínit například značku Gentle Day.

 

Menstruační kalhotky Dairy Doll

Nepropustné menstruační kalhotky bez savé vrstvy

Takové kalhotky jsou opatřené nepropustnou vrstvou, avšak samy o sobě savost nemají. Slouží hlavně jako ochrana oblečení v kombinaci s další menstruační pomůckou (například jako pojistka při silné menstruaci nebo v noci, kdy je riziko protečení nejvyšší). Takovými kalhotkami jsou například LaliPanties nebo nejméně savá varianta kalhotek Thinx.

Nepropustné menstruační kalhotky se savou vrstvou

Tyto menstruační kalhotky, jak už tomu název odpovídá, savost oproti předešlým mají. Jednotlivé kalhotky se ale mezi sebou svou savostí liší a savost se může také lišit v rámci jedné značky. Zde můžeme zmínit například menstruační kalhotky Thinx, Luna panties či českou značku Meracusky.

Výhody menstruačních kalhotek

Použití menstruačních kalhotek je velmi pohodlné, neboť všitá savá vrstva je velmi nenápadná. Nikdo tedy nepozná, že menstruaci máte (žádná vykukující křidélka či rýsující se tlustá vložka). Velkou výhodou je také to, že se nikde nic neposouvá.

 

Zkušenost: Při používání menstruačních kalhotek cítím velkou svobodu. Mám pouze „jeden kus menstruační pomůcky“ a nemusím nikde nic hlídat a dále řešit. Menstruační kalhotky jsou pro mě skvělým řešením na noc, ale beru si je i přes den – jen volím spíše šaty oproti přiléhavým kalhotám.

Nevýhody menstruačních kalhotek

Nevýhodou je, že při vyměňování použitých menstruačních kalhotek si musíte vysvléct také kalhoty či punčocháče, což může být například v zaměstnání náročnější.

 

Menstruační kalhotky Thinx

Menstruační kalhotky Thinx

Menstruační kalhotky, které slibují revoluci ve způsobu menstruace. Autorky celého konceptu řekly: „Tampony byly vynalezeny v roce 1931 a od té doby se kromě samolepicích pásků a křidélek hygienické potřeby nedočkaly zásadní inovace, tedy již více než 85 let. Je na čase to změnit.“ (Možná si říkáte: A co menstruační kalíšek? První pradědeček dnešního kalíšku byl světu představen již v roce 1860, tedy dříve než tampony – v tom se ženy nemýlily. Samozřejmě se mezitím dočkal mnohých vylepšení a inovací, to bychom mu zase křivdili. Více ve článku Historie menstruačních kalíšků.)

Můj komentář a zkušenost s kalhotkami Thinx

Pochopitelně nás s Ilonou menstruační kalhotky také velmi zaujaly a rozhodly jsme se je vyzkoušet. Jedny kalhotky nás vyšly zhruba na 1000 Kč, ale jejich cena se ještě navýšila o clo a poplatky spojené s dopravou z Ameriky. Jsou pohodlné. Zvolila jsem variantu Cheeky, která by měla odpovídat savosti jednoho tamponu, ovšem kalhotky mi poměrně rychle protekly, neboť nepropustná vrstva není po celé délce kalhotek. (Jak to mají další varianty těchto kalhotek, nevím.)

Menstruační kalhotky Meracusky

Kalhotky Thinx jsme chtěly odebírat velkoobchodně, abychom tuto variantu menstruační pomůcky dopřály i českým ženám, bohužel firma Thinx možnost další spolupráce v součesné době nenabízí. Poradily jsme si s tím po svém a tak vznikla první česká značka menstruačních kalhotek: Meracusky. Vše o této značce a jednotlivých typech se můžete dozvědět v samostatném článku: Menstruační kalhotky Meracusky.

 

Menstruační kalhotky Meracusky

 

 

 

Článek napsala Veronika Lančaričová.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace