Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Jak se menstruační kalhotky liší

Existují 3 různé typy kalhotek, které jsou na našem trhu označovány jako menstruační.

  1. Menstruační kalhotky, které mají savou a nepropustnou vrstvu a lze je používat jako samostatnou menstruační pomůcku. Značky jako SaYu, Meracus, Snuggs, Love Luna a další.
  2. Menstruační kalhotky, které mají pouze nepropustnou vrstvu a lze je používat jako pojistku nebo v kombinaci s další menstruační pomůckou (vložkou, kalíškem,...). Kalhotky LaliPanties a většina levnějších značek - často nákup na AliExpressu.
  3. Kalhotky, které mají v rozkroku "kapsičku", přes kterou je možné zapnout křidélka vložky tak, že nejsou při pohledu zvenčí vidět. Na našem trhu se jedná jen o značku Gentle Day.

Při výběru je potřeba si pozorně přečíst popisek, aby si žena nepořídila něco, co pak nebude fungovat podle její představ. Častý problém je, že žena se dozví něco málo o menstruačních kalhotkách, chce je vyzkoušet a pod tímto názvem si koupí co nejlevnější výrobek a ten chce využít jako kalhotky ze skupiny 1 - ale jedná se jen o pojistku ze skupiny 2. Takže samozřejmě kalhotky rychle protečou.

V dalším textu se zaměříme pouze na kalhotky ze skupiny 1 - tedy ty, které lze používat jako samostatnou hygienickou pomůcku.

Střih, design a savost menstruačních kalhotek

Rozdíly, které vidíme na první pohled, jsou samozřejmě střihy kalhotek, barva a přítomnost krajek či dalších elegantních ozdob. Toto je čistě na individuálním výběru - a dnes je kalhotek tolik, že si opravdu vybere každá žena! Co se týká elegance, pak na trhu určitě vedou kalhotky Modibodi. V nabídce jsou s krajkami, bezešvé i v mnoha barevných variantách. Ty, co mají rády bavlněné pohodlí klasického střihu si zase nemohou vynachválit Meracus Comfort.

A teď pozor, to nejdůležitější - savost kalhotek. Kalhotky mají různě savé vnitřní vrstvy. Můžeme si je opět rozdělit do 3 skupin.

  1. Kalhotky pro slabou menstruaci - mají pouze slabou savou vrstvu a hodí se při slabé menstruaci, ke konci menstruace, při špinění i při silné ovulaci. Lze je také používat jako pojistku v kombinaci s další menstruační pomůckou.
  2. Kalhotky pro normální menstruaci - hodí se pro ženy, které vyměňují tampon či vylévají kalíšek po 4-8 hodinách. Mohou je také používat ženy se silnou menstruací v kombinaci s další menstruační pomůckou.
  3. Kalhotky pro silnou menstruaci - tyto kalhotky lze používat také v noci, obzvláště vhodné jsou ty, které mají savou vrstvu v zadní části vedenou až nahoru k pasu.

Síla menstruace je ale dost subjektivní pojem, protože v podstatě žádná žena nemá změřeno, kolik krve z ní během menstruace odchází, a i kdyby, pravděpodobně by to neprobírala se všemi ženami v okolí, aby si udělaly představu, kdo opravdu silnou menstruaci má a kdo ne. Dalším problémem je to, že každý výrobce si kalhotky označuje, jak se mu zlíbí. A tak kalhotky na silnou menstruaci u jedné značky mohou mít kapacitu 30 ml a u druhé 50 ml. Jak tedy vybírat?

Druhou potíž intenzivně řešíme a průběžně pro vás vytváříme srovnávací tabulky, ve kterých najdete označení savosti podle kapacity, ne podle toho, co uvedl výrobce - mrkněte na Srovnávací tabulka menstruačních kalhotek.

První potíž vyřešíte tím, že si pro začátek nepořídíte kalhotek příliš mnoho, ale budete je zkoušet postupně a vychytáte, které savosti vám v různé dny menstruace nejvíce vyhovují. Ženy, které musí používat více hygienických pomůcek najednou (mají tedy objektivně velmi silnou menstruaci), mohou rovnou sáhnout po kalhotkách pro silnou menstruaci a případně i ty použít jako pojistku v kombinaci se silnou vložkou (doporučujeme bez křidélek) nebo jinou další pomůckou.

Velikost je důležitá

Menstruační kalhotky jsou hygienické zboží a jako takové je nelze po vybalení z obalu vrátit - některé obchody a značky nicméně dělají výjimky. Abyste se vyhnuly nebezpečí špatně zvolené velikosti, vždy mrkněte na velikostní tabulku! Jedná-li se o kalhotky bokové, je důležitý obvod boků. Pokud jsou kalhotky vysoké, je potřeba si změřit i pas (pokud se pas a boky liší o 2 a více velikostí, zvolte raději bokové kalhotky).

Opravdu menstruační kalhotky neprotečou?

Samozřejmě že protečou! Nevěřte reklamám na kalhotky, které vydrží celý den. Pokud máte silnou menstruaci, je prostě nutné kalhotky vyměnit častěji, protože po naplnění kapacity kalhotky protečou skrz gumičky. A jak už víme, o skutečné síle vlastní menstruace toho zas tak moc nevíme, takže na začátku je potřeba zkoušet - buď častěji vyměňovat nebo prostě doma zkusit mít kalhotky tak dlouho, dokud neprotečou.

Při slabé menstruaci nebo ke konci menstruace už vám kalhotky klidně celý den vydrží. Pro koho je ale nepříjemný pocit být celý den v jakoby "v jedné vložce" a zároveň se nechce převlékat, může využít tip z jedné recenze a vzít si na část dne do kalhotek vložku a na druhou půlku dne mít už jen kalhotky.

Menstruační kalhotky Meracus
Nejlepší je sdílet zkušenosti s kamarádkami. Pokud ale nikdo ve vašem okolí kalhotky nepoužívá, nebo to "face to face" řešit nechcete, mrkněte na recenze tady na webu.

A co je uvnitř menstruačních kalhotek?

Většina značek využívá polyester, polyuretan či kombinaci. Jde o stejné materiály, které některé znáte z nepropustných prostěradel (pro miminka, staré lidi nebo vášnivé milence ;)). Snuggs z počátku psali o moderních nanotechnologiích, ale nyní i oni mají ve složení pouze PUL (jde o 100 % polyester a100 % polyuretan). Kalhotky pouze z přírodních materiálů jsou utopie - pak to totiž nebudou funkční menstruační kalhotky.

V některých diskuzích se můžete dočíst, že menstruační kalhotky šustí. Ano, některé šustí - když jsou nové. Většinou stačí jedno dvě vyprání a je po problému. Jedno vyprání před prvním použitím je samozřejmostí, některé značky ale přímo uvádí, že největší savosti dosáhnout kalhotky až po několika vypráních.

Nepropustná vrstva je také to, co určuje životnost kalhotek - pravděpodobně kalhotky začnou dříve protékat než se rozpadnou. Životnosti určitě prospívá praní na nižší teploty v sáčku na praní, jemné předepírání (nedrhnout kalhotky příliš, neždímat), volné sušení (nepokládat na topení, nevystavovat přímému slunci, sušička v žádném případě). A dle péče a toho, jak často kalhotky používáte, vám vydrží několik měsíců nebo také několik let.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Menstruační kalhotky Selenacare

Menstruační kalhotky jako samostatná menstruační pomůcka jsou i mezi ženami v Čechách stále více populární. Na evropském trhu existuje mnoho různých značek a tak se kromě tuzemských značek objevují i u nás další zajímavé kousky - například od rakouské značky Selenacare.