Menstruační kalíšek a plavání

Přinášíme vám volný překlad článku z blogu Mooncup*, který jsme doplnili o naše poznámky a doporučení. Je pravdou, že mnoho z nás neskáče radostí, když se chystá na pláž či k vodě a zrovna dostane menstruaci. Mohu vlastně během menstruace plavat? Krátká odpověď zní: ano! Téma menstruace a plavání je zastřeno mnoha dezinformacemi, proto jsme se rozhodli si na některé z nich posvítit!

6 mýtů o plavání během menstruace

1. Plavání zhoršuje menstruační křeče

Není to pravda. Naopak bylo prokázáno, že nenáročné cvičení a pohyb, jakým je například plavání, pomáhá zmírnit menstruační křeče a bolesti. Je to mimo jiné tím, že se během plavání uvolňují endorfiny, které fungují také jako přírodní lék proti bolesti. A to není všechno – ve vodě dochází také k uvolnění zad. Během menstruace není potřeba být nečinná a jen odpočívat (pokud to tak necítím), jemné cvičení a pohyb vám může přinést více energie. Některé studie dokonce potvrzují, že pohyb a cvičení pomáhají v boji proti depresím a symptomům úzkosti.

Plavkyně Beth French, která v roce 2012 přeplavala anglický kanál, začala používat menstruační kalíšek Mooncup, aby eliminovala křeče, které zažívala při používání tamponů během plavání. Beth říká: „Když jsem plavala dlouhé trasy s tamponem, měla jsem pocit jako bych ve spodní části těla měla železnou tyč. To mi způsobovalo křeče, které během plavání rozhodně nejsou dobré! Vyměnila jsem proto tampony za menstruační kalíšek Mooncup, neboť je více ohebný a poddajný.“

Přečtěte si více zkušeností s menstruačním kalíškem během plavání.

Plavání během menstruace je doporučováno kvůli celkovému uvolnění těla.

2. Plavání během menstruace je nehygienické

Menstruace je naprosto přirozená. Není „nehygienická“ a krev by se neměla vnímat jako biologický odpad či nebezpečí. Pokud se stane, že jste například v moři a dostanete menstruaci, unikne jen nepatrné množství krve. Vše se zředí a nic nepůjde vidět ani poznat.  Říkáte si: "Možná v moři je to v pohodě, ale co bazény?" Ani v tomto případě nemusíte mít obavy. Pokud by náhodou došlo k tomu, že vás menstruace překvapí, velké bazény obsahují zhruba 2500000 litrů vody a z vás unikne pouze nepatrné množství krve. (Za celou dobu menstruace je to v průměru okolo 80 ml menstruační krve.) A také: většina bazénů je ošetřena chlorem, aby byli plavci chránění před čímkoli, co by se do vody mohlo uvolnit (ano, opravdu všechno...).

K úniku menstruační krve během koupání dochází opravdu ve výjimečných případech a uvádíme to pouze pro uklidnění „co kdyby k tomu náhodou došlo“. Za normálních okolností máte samozřejmě během plavání zavedený menstruační kalíšek. Ten je možné mít zavedený „pro větší klid“ i před začátkem menstruace. Některé ženy používají menstruační kalíšek také mimo menstruaci jako ochranu děložního čípku před okolní vodou.

Stejně jako u jiných forem cvičení doporučujeme menstruační kalíšek před a po plavání vyprázdnit.

3. Lidé to poznají, když plavu a mám menstruaci

Menstruace není nic, za co bych se jako žena měla stydět a tak neexistuje důvod, proč by bylo nutné se stydět o ní mluvit. A když budete během menstruace plavat, nikdo nemá šanci poznat, že zrovna menstruujete – pokud vy sama se mu to nerozhodnete říct. A právě v tom je menstruační kalíšek tak skvělý a geniální. U tamponů totiž může vykukovat jeho šňůrka a tak vás a vaší menstruaci mohou prozradit. Ale u kalíšku nic takového nehrozí, neboť se umisťuje celý dovnitř a nic nikde nevykukuje a nečouhá. Kalíšek má také oproti tamponům v průměru trojnásobně větší objem a tak si můžete plavání užívat daleko delší dobu.

Lidé to poznají, že mám menstruaci

4. Když budu plavat během menstruace, je větší pravděpodobnost, že dostanu infekci

Plavání během menstruace nezvyšuje riziko vaginální infekce, je však potřeba mít na paměti několik věcí. Chlor, který se používá v plaveckých bazénech či možné nečistoty v rybnících či moři, mohou dráždit pochvu či dělohu (ať už zrovna menstruujete či ne). Proto se doporučuje po každém plavání důkladně se umýt a osprchovat se. Pokud máte obavy z podráždění či trpíte na infekce, doporučujeme také nezůstávat dlouho v mokrých plavkách, které mohou právě podráždění či riziko infekce zvyšovat.

Vaginální infekce se objevují v době menstruace i mimo ni a neměly by být ignorovány. Běžně je vaginální prostředí kyselé, ale během menstruace se stává více zásadité. Proto jsou některé ženy v době menstruace náchylnější k nejrůznějších bakteriálním infekcím, bez ohledu na to, jestli plavou či nikoli. (Přečtěte si článek Léto a problémy v intimní oblasti.) Pokud máte pocit, že máte infekci nebo jste zaznamenaly jakékoli změny vaginálního výtoku (vůně, barva či konzistence), poraďte se se svým gynekologem o následných krocích a léčbě.

Plavání během menstruace? Ano nebo ne?

5. „Půjdou po mně žraloci!“

To jsou staré mýty, že po vás půjdou žraloci kvůli menstruaci. Podle Steva Kajiura z Atlantické univerzity na Floridě (Laboratoř zaměřená na výzkum žraloků) žraloci ani nechtějí vaši krev. To, po čem ve skutečnosti „jdou“, jsou aminokyseliny ve vodě, které jsou vylučovány částmi mořských živočichů, kterými se žraloci skutečně živí.

Takže mohu plavat během menstruace se žraloky? Marie Levine, zakladatelka a výkonná ředitelka Výzkumného ústavu žraloků, se pro webový portál Mother Jones nechala slyšet: „ Potápěla jsem se po celá desetiletí a dokonce jsem měla menstruaci, když jsem byla mezi kladivouny. Žraloci se o mě vůbec nezajímali, naopak jsem se musela snažit jako blázen, abych se k nim alespoň přiblížila.“

Dobře, tak už jsme si ujasnili, že se nemusíme bát žraloků ani infekcí, není to nehygienické, nikdo to nepozná a možná se zmírní bolesti a křeče. Ale...

6. Během menstruace se nemohu potápět, že?

K tomuto tématu se vyjádřila profesionální potápěčka Lauren, která během menstruace používá menstruační kalíšek Mooncup: „Používala jsem Mooncup a několikrát denně, po dobu několika týdnů, jsem se potápěla do hloubky až 18 metrů a vše bylo naprosto v pořádku. Kalíšek jsem čistila na odlehlém ostrově, bez tekoucí vody to byl trochu problém, ale vše jsem nakonec zvládla!“

Tak proč nejít s proudem a nezaplavat si i během menstruace?!
Tak proč nejít s proudem a nezaplavat si i během menstruace?!

Zdroj: www.mooncup.co.uk

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Léto a problémy v intimní oblasti

Celý rok se těšíte na dovolenou a nakonec na ní trávíte svůj čas tím, že řešíte různé zdravotní problémy? Vaše zdraví může ovlivnit vícero faktorů. Pojďme si povědět jak se vyhnout problémům v intimní oblasti.

Zkušenosti s kalíškem při plavání

Pokládáte si otázku, zda je možné s menstruačním kalíškem jít plavat do bazénu nebo na přírodní koupaliště? Přečtěte si zkušenosti žen s kalíškem během plavání. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice, z e-mailů, které nám píšete a také od výrobců některých kalíšků.

Zkušenosti s menstruačními kalíšky

Zkušenost často napoví víc než spousty popisných textů. Proto vám přinášíme opravdu velké množství osobních zkušeností od žen, které si koupily menstruační kalíšek. Zkušenosti pochází z naší skupiny na Facebooku a z e-mailů, které nám píšete.

S menstruačním kalíškem na cestách

Ilona Bittnerová cestovala po Čechách i po světě. Protože brala hormonální antikoncepci, často menstruaci vynechala či posunula, aby ji nemusela na cestách řešit. Ale jen do chvíle, kdy objevila menstruační kalíšek a jeho praktičnost pro cestování.