Mužské pohlaví „pod lupou“

V minulém článku jsme se zaměřily na to nejzajímavější ze „světa ženy“, nyní se podíváme na muže. Možná vás to překvapuje, že se na žensky zaměřeném webu objevuje článek i o mužích. Ale milé ženy, není nad to být dobře informované a poučené. :)

Na konci minulého článku jsme se pobavily nad neznalostí některých mužů, co se týče ženských pohlavních orgánů. Proto se na úvod ptám, jak jsme na tom my ženy? Umíte přiřadit názvy k prázdným místům? Můžete se vyzkoušet! Až si budete chtít odpovědi zkontrolovat, klikněte na fotku a otevře se nová fotka i s popisky.

Mužské pohlaví jako slepá mapa :)

Šourek

V šourku jsou uložená varlata a nadvarlata.

Věděly jste, že: Šourek klesá a zase stoupá podle okolní teploty? Při chladném počasí se stěna šourku stáhne, aby se varlata dotýkala břišní dutiny. Zde se ohřejí a poté zase klesnou. Celkově je zde ale nižší teplota, než je tomu v ostatních částech lidského těla. Spermie totiž ke svému vzniku potřebují teplotu zhruba 34°C.

Zajímavost: U některých savců (např. vačnatců a zajícovců) je šourek s varlaty umístěn před penisem a u některých savců (sloni, nosorožci, kytovci) jsou varlata trvale umístěna v břišní dutině.

Varlata

Párový orgán, který je jen o trochu větší, než ženské vaječníky. Dokonce má i podobné funkce: neprodukuje ovšem vajíčka ale spermie, a namísto estrogenu a progesteronu vytváří testosteron. Varlata se zakládají v dutině břišní a do 3 měsíců věku klesnou do šourku.

Nadvarlata

Z varlat přichází spermie do nadvarlat ještě ve své nevyzrálosti, aby zde získaly schopnost pohybu a naučily se „jak oplodnit vajíčko“. (Taková škola pro adolescenty, která trvá 2 týdny). Po 14 dnech jsou již dostatečně zralé, aby později "věděly co a jak".

Zajímavost: Nadvarle má podobu velmi těsně stočeného kanálku - kdyby se roztáhl, dosáhl by délky 6 metrů!
(Doposavaď to bylo jasné, ale v chámovodech se to všechno zamotává (nebo spíš promíchává? :)

Chámovody

Navazují na nadvarlata a při ejakulaci odvádí spermie do dutiny břišní. Propojují tedy nadvarlata, semenné váčky, prostatu a močovou trubici.

Semenné váčky

Jsou uložené nad prostatou mezi konečníkem a zadní stěnou močového měchýře. Produkují hustý, zásaditý sekret, který se při ejakulaci mísí se spermiemi. Zásaditá reakce sekretu slouží k neutralizaci kyselého prostředí v pochvě.

Prostata

Neboli žláza předstojná, je umístěna těsně pod močovým měchýřem a močovou trubici doslova „objímá“. U zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech. Tvoří a skladuje prostatický sekret, ten je při ejakulátu vypuzován do močové trubice a tvoří 15-30% ejakulátu.

Zajímavost: Stimulace prostaty je přirovnávána k dráždění G bodu u žen a toto dráždění může zesílit nebo dokonce vyvolat orgasmus.

Ejakulát

Shrňme si nejprve, čím je tvořen. Ejakulát se skládá ze spermatu a seminální plazmy, která se produkuje v přídatných pohlavních žlázách (semenné váčky, prostatické žlázy a v dalších, o kterých jsme se nezmiňovaly).
Zajímavosti:

  • Obsahuje mnoho minerálních látek jako například: zinek, vápník, hořčík, sodík, fruktózu, vitamin C, kreatin a více než 400 druhů bílkovin. Fruktóza je hlavním zdrojem energie pro spermie.
  • Během jedné ejakulace je vyprodukováno 2-6 ml ejakulátu, přičemž v 1ml této tekutiny je zhruba 50 miliónů spermií.
  • Bohužel v posledních letech počet spermií u mužů klesá, může za to zvýšený výskyt estrogenních látek v životním prostředí (např. DDT či umělé estrogeny z hormonální antikoncepce).
  • Nepříznivý vliv na spermie má rovněž kouření. Toxický kov kadmium se usazuje ve varlatech a tím negativně ovlivňuje funkčnost a počet spermií.
  • Spermie si pomáhají

Z obrovského množství spermií oplodí vajíčko pouze jediná. Ostatní spermie tuto jedinou podporují tím, že produkují enzymy, které dokážou rozrušovat hlenové zátky dělohy a také pomáhají této vítězné spermii proniknout přes povrch vajíčka.

Penis

Penis určitě netřeba moc dlouho představovat, takže se opět vrhněme na to nejzajímavější. :)

  • Vývojově je podobný klitorisu a má dokonce i podobnou stavbu.
  • Všeobecně jsou penisem vybaveni savci, ale mají jej i někteří hadi a ptáci (např. pštros dvouprstý).

Rozměr penisů: výsledky studií, kdy muži odpovídali na otázku, kolik měří jejich penis, udávají statisticky významně větší rozměry než výsledky studií, kdy muže měřil výzkumný pracovník. Popravdě, touto informací zase tolik překvapená nejsem ...

Průměrné délky penisů po celém světě

Víte, že existuje mapa celého světa, která porovnává, jak na tom muži v dané zemi jsou? 

Nejlépe jsou na tom muži z Konga, poté následuje několik států Střední Afriky a Jižní Ameriky. Ale již zhruba od 9. místa se objevují i evropské státy. V čele stojí Maďaři, za nimi Francouzi a v těsném závěsu Češi. (Autor, který sestavil tuto mapu, dokonce zkoumá vztah mezi průměrnou délkou penisu a hodnotou IQ a také počtem zlatých medailí.)

Co mu škodí:

Na penis má neblahý vliv pití alkoholu a obezita. Za každých přibraných 15 kg se penis prý zkracuje o 1-2 cm! (Zajímalo by mne, jestli zase doroste, poté co muž přebytečná kila shodí …)

Penis má vlastní mysl

Znamená to, že není ovládán mozkem, ale autonomním nervovým systémem. Můžeme proto říct, že penis má vlastní hlavu. :) (Toto je například krásně vidět v autobiografickém filmu Teorie všeho o Stephenu Howkingovi. Stephen je známý astrofyzik, který trpí Lou Gehrigovou chorobou, při které mozek ztrácí kontrolu nad svaly. I při tomto onemocnění, kdy všechny ostatní svaly již byly ochablé, dokázal zplodit tři zdravé děti.)

Erekce

Erekce začíná již v mozku, jako reakce na různé podněty (ať už na ty fantazijní nebo skutečné). Za pomocí těchto podnětů se stimulují nervové centra a přes míchu a nervy prochází signály, které doputují až do mužského přirození. Nervy umístěné v topořivých tělesech v penisu rozšíří tepny a to zajistí intenzivnější tok krve do penisu. Naopak odvodné žíly se stáhnou a krev tak zůstane v penisu a takto dochází k erekci.

Zdroje: www.menzone.cz, www.ivillage.ca, cs.wikipedia.org

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.