Mydlice lékařská je všemocná bylina pro krásu, zdraví i domácnost

Máme další důkaz, že není třeba složitě uměle vyráběných čistících a pracích prostředků, šamponů či léčivých protizánětlivých krémů, které jsou plné chemických a v přírodě jen těžko odbouratelných látek a jejichž účinek pro naše zdraví a krásu je zpravidla diskutabilní. Naše milující matka příroda nám dala dar v podobě téměř zázračné a snadno pěstitelné mydlice lékařské (Saponaria officinalis), která nám pomůže při řešení mnoha našich každodenních potřeb. Stačí jen vědět, jak na to a na co :)

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)Nenáročná evropská kráska

Domovem mydlice lékařské je Evropa, přirozeně se vyskytuje od subtropů až po Skandinávii, a dokonce se jí daří i na Sibiři a Dálném Východě. Je to běžná a nenáročná rostlina, která pro svůj bujný růst potřebuje pouze více vlhkosti, dostatek živin a slunce. Častokrát ji můžete potkat v příkopech, na rumištích, podél železničních tratí, u potoků apod. Může dorůst až 80 cm, kvete takřka celé léto bílými nebo růžovými květy, které příjemně voní nám i včelkám (dokáží z nich vyrobit báječný med). Množí se zejména oddenky, a to velmi rychle, ale také semeny.

Královna léčitelek již ve středověku

Z období středověku se dochovalo mnoho záznamů o běžném využívání mydlice. Tenkrát byla velmi uznávanou léčivkou. Mydlice obsahuje antibakteriální, protizánětlivé a hojivé látky a proto se výborně hodí k použití při kožních onemocněních, např. při ekzémech, akné, na zanícené rány, ale pomáhá také k uvolnění křečí, při revmatismu či artritidě. Dříve se také užívala vnitřně k pročišťování jater a celého organismu od škodlivých toxinů či při zánětu průdušek, protože rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Dnes se již vnitřní užívání nedoporučuje, protože mydlice obsahuje značné množství saponinů, které dráždí zažívací trakt a mohou způsobit nevolnost a další potíže. Je však využívána v homeopatice.

 

Nečistou a aknózní pleť můžete ošetřovat jemným krémem připraveným z 1 polévkové lžíce sušené natě či listů luhovaných přes noc v šálku podmáslí (můžete zkusit použít i jiný tuk, např. lanolin či kvalitní rostlinný olej).

Tipy:

Příprava univerzální drogy pro další použití je poměrně snadná. Stačí nasbírat kořen včetně oddenků a výběžků, nejlépe na podzim či brzy zjara, a dále pak listy a nať na počátku květu rostliny. Jednotlivé části omyjte studenou vodou, popř. vydrhněte kartáčkem a usušte na slunci na dobře větraném místě nebo v troubě do max. teploty 60 °C. Usušené části byliny pak uschovejte zvlášť v čistých, suchých a dobře uzavíratelných nádobách pro konkrétní využití.

Můžete si kořen mydlice také rovnou zakoupit na velmi užitečných stránkách ProdejBylin.cz ;)

A kdo by ji chtěl mít na zahradě, doporučujeme bylinkovou školku v Krkonoších.

 

Mydlice lékařská - kořen

Šampon zadarmo

Saponiny, tedy přírodní látky na bázi cukru, při smíchání s vodou a vzduchem tvoří pěnu, snižují povrchové napětí vody (změkčují ji) a mají čistící a prací efekt. Mydlice saponinů obsahuje opravdu velké množství, a to v každé své části, nejvíce však v oddenku a kořenech.

 

Mydlice lékařská - královna léčitelek již ve středověkuŠampon si můžete připravit z celé čerstvé rostliny (včetně kořenů). Jednotlivé části dobře umyjte. Stonek s listy vložte do mixéru, přilijte trochu vody a řádně rozmixujte. Čistý kořen posekejte, vložte do hrnce s vodou a vařte na mírném ohni cca 15-20 minut. Poté přilijte rozmixovanou směs a nechte luhovat (alespoň do vychladnutí, lépe déle). Chcete-li dosáhnout krásné vůně nebo dalších regeneračních účinků, vhoďte do horké směsi další bylinky, jako např. kopřivu, rozmarýn, řebříček, levanduli či heřmánek. Před použitím směs přeceďte. Na jedno umytí (dlouhých) vlasů budete potřebovat asi hrnec této mazlavé tekutiny, kterou si postupně lijte na vlasy a pročesávejte hřebenem, aby se směs rovnoměrně rozprostřela. Smyjte teplou vodou a proceduru opakujte. Po použití budete mít vlasy nejen čisté, ale i krásně lesklé a ozdravěné opravdu jedním z nejčistších produktů vyrobených ze zdrojů matky přírody. Šamponovou směs lze poměrně dlouhou dobu skladovat v ledničce, popř. konzervovat octem (nejlépe jablečným, který je dalším vhodným prostředkem k pravidelnému šetrnému ošetření vlasů).

 

Regenerační masku na vlasy si připravíte z 1-2 polévkových lžic sušeného kořene, které vhodíte do 1 l vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Po vychladnutí směs přeceďte a důkladně jí vlasy promyjte.

Při čištění jemných látek a starožitností je nenahraditelná

Dříve byla mydlice běžně používána k praní a mytí v domácnostech, čištění a úpravě vlněných látek, hedvábí a dalších jemných tkanin. Dnes jsou mydlicové saponiny přidávány do zubních past a čisticích prostředků. Na mydlici nedají dopustit muzea a restaurátoři starých tapet, látek, koberců či oděvů. Prý těmto vzácným starožitnostem vrací původní barvu lépe a šetrněji než „moderní“ čisticí prostředky.

 

Jemný mycí prostředek získáte 30-ti minutovým vařením celé rostliny v dešťové či jiné přírodní vodě (nesmí být chemicky upravená). Můžete jej zkusit použít k mytí nádobí. A zde vám přidám ještě jeden tip pro přírodní domácnost. Drátěnku na jedno použití si můžete vyrobit smotáním rostlinek přesličky rolní či hrubých travin do klubíček, která necháte usušit.

 

A kdo by chtěl jednoduchou cestou získat prací gel s mydlicí, najdete ho na našem e-shopu Maluna.cz ;)

Mydlici se přisuzovaly i určité magické vlastnosti, proto byla považována za vhodný prostředek k očistě svatyň, oltářů, rouch a různého magického náčiní.
 

 

Článek sestavila Eliška Stofferová. Zdroje: Herbář Wendys, Ordinace.cz, Paukertova.cz, Wikipedie, Celostnimedicina.cz.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace