Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech."?

 

V naší společnosti je dívka považována za pannu, pokud ještě neměla pohlavní styk. To ale vlastně nemá nic společného s používáním kalíšku. Zda kalíšek může či nemůže používat závisí pouze na tom „jaké to dívka tam dole má“. Pokud si dívka přečte informace o používání menstruačního kalíšku, o tom jak se zavádí a jak vyndavá a zároveň ví, jak vypadá její tělo, bude pravděpodobně rychle znát odpověď na otázku použití v jejím případě. Bohužel mnoho dívek vyrůstá v tom, že své tělo pořádně nezná a naše společnost je k bádání zrovna nenavádí.

Co je to pannenská blánaCo je to pannenská blána

Používání kalíšku závisí pouze na tam, jakou má dívka pannenskou blánu. Co to vlastně je? Panenská blána (hymen) je slizniční řasa, která u ženy zcela nebo částečně překrývá otvor do pochvy. Plod (holčička) v matčině těle ještě žádný otvor do pochvy nemá. Tenká vrstva tkáně, která pochvu ukrývá, se obvykle před narozením částečně rozdělí a vytvoří panenskou blánu. Obvykle je v bláně jeden nebo více otvorů a ty umožňují po té, co se z dívky stane žena, odtok menstruační krve. V pubertě se vlivem hormonů panenská blána stává velmi pružnou.

 

Na následujícím obrázku vidíte, jak panenská blána může vypadat. A zde doslova platí, že obrázek řekne více než tisíc slov ;)

 

Panenska blána

 

Ojediněle se stává, že je panenská blána zcela uzavřena. Menstruační krev se pak hromadí v pochvě a děloze, což dívce způsobuje nepříjemné bolesti. V takovém případě musí lékař blánu chirurgicky narušit, aby se vytvořil dostatečný otvor pro odtékání menstruační krve.

 

Panna a kalíšek

Existují ženy, které se narodily bez panenské blány. Je také možné, že k protržení blány (defloraci) dojde při některých pohybových aktivitách (sportech apod.). K protržení může samozřejmě dojít také při masturbaci. Pak tedy dívka, která ještě neměla pohlavní styk, fyziologicky pannou již není a používat kalíšek může stejně jako žena, která již pohlavní styk měla.

 

V opačné situaci jsou ženy, jejichž panenská blána je natolik pevná, že je obtížné, ne-li nemožné, ji při protrhnout a to i při pohlavním styku. Ty mají s používáním kalíšku i tampónů problémy nebo nemohou tyto pomůcky používat vůbec. Tyto ženy obvykle musí vyhledat odbornou lékařskou pomoc, pokud chtějí začít se sexuálním životem a blána je jim chirurgicky odstraněna.

 

Pokud jste tedy panna a používáte tampóny, budete pravděpodobně bez problému používat i kalíšek. S ohledem k velikosti pochvy je ale samozřejmě nutné, vybrat si správnou velikost. Pokud nemáte s tampóny zkušenost, a vlastně v každém případě, radíme – podívejte se pomocí zrcátka sama na sebe a prsty vyzkoušejte jaké to tam máte!

 

Menstruační kalíšky pro panny?

 

Kalíšky vhodné pro mladé dívky: Lunette model 1, Silky Cup S, Me Luna S, Ladycup S, Naturcup 0.

Všechny tyto kalíšky najdete v eshopu Kalisek.cz

Informační video Mohou menstruační kalíšek používat panny? najdete na našem YouTube kanálu.

 

 

 

Informace použité v tomto článku jsme čerpaly také z tohoto: Panna, Jakou cenu má dnes panenství?, Když jste její první aneb fenomén panenství, Bolestivá menstruace - příčiny a léčba, Jak chutnají panny.

Použité foto je z www.healthtap.com.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace