Peaches.cz: Přejeme si lepší informovanost o tom, "co se děje pod sukní"

Jsou české ženy dostatečně informované o možnostech antikoncepce? Mění se trendy v používání antikoncepce oproti předchozím rokům? Dozvíte se v rozhovoru, ve kterém jsme vyzpovídaly Háňu a Verču, dvě zakladatelky Peaches.cz: Jiný pohled pod sukni.

Ahoj Háňo a Verčo, čemu se věnujete a jak vás napadla myšlenka na projekt Peaches - jiný pohled pod sukni?

Myšlenka na projekt přišla s věkem a množstvím informací, které jsme se dozvídaly téměr ve třiceti (!) letech. Témata jako menstruace, antikoncepce, cykličnost spojovala jedna tak trochu naštvaná otázka: "Proč nám to sakra nikdo neřekl?!" Když se k tomu pak přidala osobní zkušenost naší kamarádky s hormonální antikoncepcí, která právě u ní zafungovala jako spouštěč bipolární poruchy a naše touha tvořit společně něco, co dává smysl, vznikly PEACHES.

Peaches.cz: Jiný pohled pod sukni
Zakladatelky projektu Peaches.cz: Jiný pohled pod sukni

Můžete nám svůj projekt více představit?

Cílem projektu je šířit osvětu týkající se právě těchto témat. Ať už je to znalost ženského těla, menstruačních pomůcek nebo způsobů, jak se chránit před otěhotněním. Každá jsme jiná a každé vyhovuje něco jiného. A proto je základem znát kompletní výběr, abychom si mohly vybrat, co nám pod tu sukni – jak říkáme - padne nejlíp. Ale funguje to samozřejmě i v džínách. :-)

V knížkách nebo na internetu se dá vše dohledat, ale toho času! Abychom tuto cestu holkám zkrátily (a zpříjemnily), napsaly jsme e-booky 6+1 menstruačních pomůcek a Moje antikoncepce. Moje volba, ve kterých se dozví vše podstatné na jednom místě a ještě je čtení bude bavit. Broskev na to! (s tímhle heslem přišla jedna z našich čtenářek a my si ho okamžitě zamilovaly :-D)

Teď od ledna jsme navíc nabídly i možnost probrat konkrétní situaci, kterou žena řeší, „osobně“ v rámci online konzultací.

S čím se na vás ženy nejčastěji obracejí a co v rámci konzultací řeší?

Záběr konzultací je přesně tak široký jako pojem „svět pod sukní“. Například se jedná o problémy s cyklem, např. nepravidelná nebo chybějící menstruace, hormonální nerovnováha, nastartování cyklu po vysazení hormonální antikoncepce.

Často se na nás obrací ženy, které plánují miminko a chtějí zjistit nebo se ujistit, zda mají zdravý cyklus. Ty pak odkazujeme na symptotermální metodu, jíž jsme zároveň certifikované lektorky, takže pak i společně ladíme používání metody v praxi a pomáháme s vyhodnocováním grafů.

Velkým tématem je taky antikoncepce a to teď hlavně ta nehormonální. Jaké jsou možnosti, jak ji správně používat. Vzhledem k tomu, že máme arzenál všech pomůcek připravený vždy po ruce, můžeme rovnou konkrétně ukázat, jak na to.

Jaká si myslíte, že je informovanost žen v otázce antikoncepce? Je něco, co by v komunikaci o antikoncepci mohly zlepšit či změnit maminky / učitelky ve školách / lékaři ?

Podle toho, co jsme vysledovaly, má převážná většina žen nějakou zkušenost s hormonální antikoncepcí. Ty, které přicházejí k nám, už ji ale většinou neužívají nebo o vysazení uvažují. Buď kvůli otěhotnění, zdravotním problémům nebo třeba proto, aby se mohly napojit na svou cykličnost. A teď hledají, jaké další alternativy existují.

Obecně máme povědomí, že existuje víc metod než hormonální antikoncepce nebo kondom, ale zase.. dobrat se k nějakým relevantním informacím, které by byly vyvážené, nezávislé a kompletní, není vůbec jednoduché. Nejčastěji se tak v otázce antikoncepce radíme s gynekology. Pro ty je ale často první volbou právě hormonální antikoncepce a pokud se v tomto směru sami nevzdělávají, nemají ženám dál co nabídnout.

Tady bychom rády zdůraznily, že nejsme žádnými zarytými odpůrkyněmi hormonální antikoncepce. Samy jsme ji užívaly, svůj účel splnila. Užívaly jsme ji ale nevědomě, stejně jako spousta holek dodnes.

My podporujeme ženy v tom, aby převzaly zodpovědnost do svých rukou. Za sebe, svou antikoncepci a své zdraví. Získají tím nejen sebejistotu ale také svobodu. A jestli už si pak vyberou pilulky, tělísko nebo pesar, bude to jejich svobodné, informované a vědomé rozhodnutí.

Maminkám doporučujeme se o těchto tématech s dětmi přirozeně bavit. Nedělat z toho tabu ani haló. A pokud ty informace samy nebudou znát, klidně je zjišťovat společně. Věříme, že naše generace může nastavit úplně nový způsob komunikace a přístupu k těmto tématům. A přestože se zaměřujeme hlavně na ženy, vyzýváme je, ať do toho zapojí taky své manžely, partnery – tatínky.

Vnímáte, že se v tématu antikoncepce u českých žen něco mění oproti předchozím rokům? Jaký je nyní přístup žen k HA a nehormonální antikoncepci?

Od roku 2008 počet uživatelek hormonální antikoncepce v České republice každým rokem klesá. A tento trend můžeme potvrdit nejen my z „naší bubliny“, ale i oficiální čísla.

Jak se bude antikoncepce vyvíjet, a že si ze svého telefonu možná jednou budeme řídit nejen domácnost ale i plodnost, o tom jsme psaly v posledním článku Chytré hračky – budoucnost antikoncepce, který určitě doporučujeme přečíst. Novinky se pořád objevují a antikoncepce je velké téma. Vždyť na ní závisí pokračování lidského druhu. :-)

PRAKTICKÝ E-BOOK PRO ŽENY - Moje antikoncepce. Moje volba
Praktický e-book pro ženy Moje antikoncepce. Moje volba

Napsaly jste ebook Moje antikoncepce. Moje volba. Představte nám jej a pro koho je určený?

Říkáme, že e-book je určen našemu mladšímu já. :-) Obsahuje totiž informace, které bychom si v té době chtěly přečíst, ve formě, kterou by to naše mladší já pobralo.

Najdete v něm kompletní přehled antikoncepce aktuálně dostupné v České republice. V úvodu si uděláte jasno v tom, jak ženské i mužské tělo funguje a jak k oplodnění vlastně fyzicky dochází. Tohle jsou úplné základy, ale považovaly jsme za důležité je uvést, protože spousta antikoncepčních metod je postavených buď na znalosti a nebo rovnou na ovlivňování těchto přirozených procesů.

Po přečtení, které vám zabere zhruba jeden večer, budete přesně rozumět, na jakém principu každá metoda funguje, jak ji správně používat i na co si dát bacha. Odborná data doplňují tipy a zajímavosti z praxe. Ověříte si spolehlivost, shrnete výhody a nevýhody, a když vám některá padne do oka, rovnou zjistíte, kde danou pomůcku pořídíte a kolik vás to bude stát.

Celým e-bookem vás provedou názorné ilustrace a infografika. Vše je výsledkem holčičí spolupráce a jde to poznat na první pohled. Samozřejmě nechybí ani naše typická nadsázka a vtípky. :-)

A víš co? Přestože my ženy jsme plodné jen zhruba 24 hodin v rámci jednoho menstruačního cyklu, převážná většina antikoncepčních pomůcek je určena nám. Docela nespravedlnost, ne? :-)

Co vás v nejbližší době, ať už v pracovní či osobní oblasti, čeká?

Za PEACHES budeme dál pokračovat v osvětě a podpoře žen. Velký potenciál vidíme v už zmiňované symptotermální metodě, která může být využitá nejen jako antikoncepce, ale i jako skvělý diagnostický nástroj. Akorát zatím není úplně sexy. Ale na tom zamakáme. :-)

V osobním životě nám probíhá tak trochu střídání. Zatímco Háně začala mateřská dovolená, Véře právě oficiálně skončila. Díky tomu se ale bude moct věnovat právě projektu (a noční šichty tak přebere Háňa :-) ). My si to zase nějak vyladíme a právě to je na naší spolupráci super.

Je něco, co byste si přály ještě dodat či vzkázat ženám, které nyní čtou tento rozhovor?

My ženy máme jedinečný nástroj, kterým s námi naše tělo komunikuje a to je náš cyklus. Využijte toho. Naučte se mu rozumět, naslouchejte mu. Jestli vám v něčem není dobře, změňte to. Hledejte informace, ptejte se. Nenechte se odbýt. Postavte se za sebe. Mějte se rády. Broskev na to? :-)

Hana Lupačová & Veronika Mlátilíková
Hana Lupačová & Veronika Mlátilíková

Jsme autorky projektu Peaches: pro větší informovanost a lepší orientaci ve světě pod sukní.

Jsme dvě holky, které vlastní zkušenost před několika lety přiměla podívat se pod sukni tak trochu jinak. A protože nás doteď tohle objevování nepřestává fascinovat, otevíráme často tabuizovaná témata týkající se ženství a sdílíme je se světem prostřednictvím našeho webu peaches.cz, sociálních sítí a vzdělávacích e-booků.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.

Veganské kondomy Glyde


Australská značka kondomů Glyde je na trhu již více než dvacet let. A i když nám ve třetím pokračování Bridget Jonesové tvrdí, že použití veganských kondomů je nespolehlivé, je tomu naopak. Nejen že jsou veganské kondomy stejně bezpečné a účinné jako ty klasické, ale navíc jsou v mnoha ohledech i příjemnější.

Kondom pro ženy

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem. Je možné ho zavést několik hodin před stykem. Funkcí kondomu je kontracepce (brání otěhotnění) a zdravotní ochrana - kondom brání přenosu pohlavních chorob, včetně viru HIV.

Historie antikoncepce - 4. část: Současnost

Jakou antikoncepci a formu ochrany před nechtěným početím používali naši předkové, jsme si řekli již v předchozích třech dílech našeho putování. Čtvrtá část je věnovaná současnosti. V dnešní době existuje opravdu mnoho variant antikoncepce. Nebudu zmiňovat informace, které jsou všeobecně známé, ale naopak, vypíchnu ty nejpodstatnější a nejzajímavější.