Pesar diafragma Caya

V našem eshopu si můžete vybrat ze dvou variant cervikálních pesarů a nově nabízíme také pesar vaginální: diafragmu Caya. Jak se tato varianta pesaru liší a pro koho je vhodná se dozvíte v tomto článku.

Cervikální nebo vaginální pesar?

Než se pustíme do podrobnějšího popisování samotné diafragmy Caya, pojďme se podívat na rozdělení pesarů. Budeme mezi sebou porovnávat pesar vaginální (diafragma Caya) a pesar cervikální (rovněž označován jako cervikální klobouček, takovým je například pesar Femcap). Existuje ještě několik dalších typů pesarů, ale ty se nepoužívají tak často, a proto se jim v tomto rozdělení věnovat nebudeme.

 

Oba zmíněné typy pesarů mají společné to, že jsou z lékařského silikonu, zavádějí se do pochvy a slouží jako bariérová antikoncepční pomůcka.

 

Cervikální a vaginální pesar

 

Nasazování: Cervikální pesar se nasazuje na děložní čípek a diafragma se umisťuje tak, že se zasune za stydkou kost (ještě si upřesníme).

 

Velikost: Zatímco diafragma Caya má velikost pouze jednu, zmíněný Femcap má velikosti tři.

 

Zavedení: Cervikální pesar je možné mít zavedený až 48 hodin a může se používat i bez spermicidního gelu (ten je však lepší použít, neboť se tak zvyšuje celková účinnost). Diafragma Caya se zavádí na maximálně 24 hodin a doporučuje se používat společně se spermicidem, bez něj je účinnost mnohem menší. Pro přehlednost:

 

  Účinnost bez spermicidu Účinnost se spermicidem
Cervikální klobouček 96% 98%
Diafragma Caya 86% 96%

 

Hezké srovnání zmíněných typů pesarů naleznete v tomto videu:

 

 

Vaginální pesar diafragma Caya

A nyní se již pojďme samostatně věnovat tvarované diafragmě Caya. Je vyrobena z lékařského silikonu, byla vyvinuta v USA a vyrábí se v Německu.

 • Silikonová membrána: Mimořádně tenký pesar, který zcela zakrývá ústí děložního čípku. Při pohlavním styku ho vůbec není necítit.
 • Rám: Pružný, dodává pesaru flexibilitu a usnadňuje jeho zavedení do pochvy. Lem přidržuje pesar na místě a zajišťuje, aby byl správně umístěn.
 • Úchytky: Pomáhají při zavedení do pochvy. Pesar se dá v těchto místech snadno složit.
 • Prohlubeň na uchycení: Usnadňuje vyjímání pesaru z pochvy.

Zavádění pesaru

Diafragma Caya se zavádí do pochvy zmáčknutá. Vkládá se do pochvy podobně jako tampon. Umisťuje se mezi zadní poševní klenbu a prostor před stydkou kostí. Zcela tak zakrývá děložní čípek a brání tím proniknutí spermií do dělohy. Po pohlavním styku musí zůstat diafragma Caya nejméně 6 hodin v pochvě, ne však déle než 24 hodin. Díky svému anatomickému a ergonomickému tvaru se hodí pro většinu žen.

 

Tvarovaná diafragma Caya® je antikoncepční pomůckou vyvinutou v USA a vyráběnou v Německu.

Je vhodná pro ženy, které chtějí používat přirozenou a bezpečnou antikoncepci.

 

Caya musí být použita vždy v kombinaci s kontracepčním gelem. Ten se přidává do žlábku a je možné jej přidat i zespod. Účinnost tohoto gelu jsou 2 hodiny. Pokud vaše milostné hrátky trvají delší dobu, rozhodně pesar nevyjímejte, pouze po dvou hodinách přidejte spermicidní gel.

Pesar Caya se hodí pro ženy, které:

 • se chtějí chránit nebo musí být chráněny nehormonálně (např. při zvýšeném riziku trombózy),
 • nechtějí anebo nemohou užívat nitroděložní tělísko,
 • nechtějí myslet na antikoncepci, když to zrovna není třeba,
 • kojí nebo jsou po porodu,
 • jsou alergické na latex,
 • jsou po porodu, kojí nebo jsou mezi dvěma těhotenstvími,
 • potřebují bariérní pomůcku v kombinaci se symptotermální metodou.

I když je tento pesar univerzální a jednovelikostní, neznamená to, že bude vyhovovat všem ženám. Kdy tento pesar nevybírat:

 • pokud máte příliš úzkou pochvu,
 • pokud jste malá a máte úzké boky, je možné, že by vás tlačila,
 • pokud máte zakloněnou dělohu není možné tento pesar používat, nedržel by na svém místě - v takovém případě zvolte raději cervikální pesar,
 • pokud často trpíte záněty močového měchýře, tímto tvarem byste to zbytečně provokovaly.
Kdy se pesary obecně nedoporučují používat:
 • v šestinedělí
 • při silném poklesu  pánevního dna
 • při vrozené vadě rodidel
Životnost diafragmy Caya:

Výrobce doporučuje vyměňovat pesary každé dva roky. Z naší zkušenosti doplňujeme, že záleží na četnosti používání pesaru. Pokud byste chtěla pesar používat déle než zmíněné dva roky, je potřeba důkladně zkontrolovat jeho stav. Napusťte pesar vodou a podívejte se proti světlu, jestli neuvidíte prasklinky či jestli pesar neprotéká.

Péče o pesar:

Před prvním použitím Cayu omyjte vodou a mýdlem a tato údržba stačí i pro běžné použití. Umývejte jej pouze přípravky, které jsou přímo určené na silikon.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace