Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k určitým hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.

 

Co se myslí pojmem „přirozená antikoncepce“:

 • Laktace
 • Přerušovaná soulož
 • Metoda sledování plodných a neplodných dnů (pro tuto metodu lze využít i měření pomocí minipočítače např. Cyclotest)
 • A pro zajímavost zmíním ještě korálky Cyclobeads

Laktace

V době kojení je žena přirozeně neplodná. Nemusí to ale platit ve všech případech. Podmínkou je samozřejmě nevyskytující se menstruace, dále je nutné nemít při kojení moc dlouhé mezery. Uvádí se, že aby kojení fungovalo jako spolehlivá antikoncepce, je potřeba kojit nejméně 10x denně (z toho minimálně jednou v noci).

Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož není vždy a za každých okolností tou nejspolehlivější metodou. Je ale spousta párů, které uvádějí, že tato forma ochrany jim celý život fungovala. Nejdůležitější je u této metody dát si pozor na opakovanou soulož. Ač na povrchu penisu již žádný ejakulát není (nebo jej nevidíme), uvnitř močové trubice ještě nějaké zbytky mohou zůstat z předchozího styku.

Korálky Cyclebeads

Jsou vizuální pomůckou pro určování plodných a neplodných dnů. Fungovat mohou u těch žen, které mají menstruaci pravidelnou a ovulují uprostřed cyklu. Což, jak si za chvíli povíme, pro mnoho žen neplatí.

Věděly jste, že:
 • jsou i ženy, které mají své plodné dny v době menstruace
 • žena je ve skutečnosti plodná pouze 12-48 hodin
 • spermie jsou schopné v pochvě přežít 3-7 dní a na svou „příležitost“ si takto počkat
 • jen velmi málo žen má pravidelný cyklus: tedy oněch ideálních 28 dní

Metoda plodných a neplodných dnů - přirozená antikoncepce

Metoda plodných a neplodných dnů

Jsou zdroje, které uvádějí tuto metodu za málo účinnou, já si však dovoluji tvrdit, že tato metoda může být velmi přesná a spolehlivá, když se dodrží určité podmínky a postupy.

Symptotermální metoda (STM)

Jinými slovy název pro metodu měření plodných a neplodných dnů. Žena sleduje několik ukazatelů, díky kterým může po určitém čase vyhodnotit, ve kterých dnech ovuluje. Sleduje se bazální teplota, konzistence poševního hlenu a případně ještě změny na děložním čípku.

Co k této metodě potřebujete?
 • teploměr
 • tužku
 • zápisník

(Případně můžete pro tuto metodu využít minipočítač Cyclotest, který vše vyhodnotí za vás.)

Bazální teplota

Je teplota za klidového stavu. Nejlépe je proto měření provádět ráno s odchylkami ± 2 hodiny.

 

Kde měřit?
Měřit se dá v ústech, pochvě či v konečníku. V ústech se doporučuje teploměr ponechat 4 minuty. V pochvě a v konečníku postačí 3 minuty. Mnoho žen volí měření v ústech, neboť mohou s měřením pokračovat i během své menstruace.

 

Jak měřit?

 • Nejlépe po spánku, který trval 6 a více hodin.
 • Stále stejným teploměrem.
 • Vyberte si jedno místo, kde budete teplotu měřit, neboť jednotlivé místa mezi sebou nelze kombinovat. V pochvě a konečníku je totiž teplota vyšší než v ústech.
 • Teploměr zasouvejte pořád stejně hluboko.

Jak se teplota mění?

Jak moc teplota stoupá či klesá, je individuální. Nepředstavujte si ale žádné závratné výkyvy. Během celého cyklu se pohybujeme v rozmezí ± 36-37°C. Během první poloviny cyklu je teplota zpravidla nižší (drobné výkyvy nás zajímat nemusejí), v druhé polovině se teplota zvyšuje o 0,2 - 0,5°C.

 

Jaký teploměr zvolit?

Digitální teploměr vyhodnotí naměřené hodnoty rychleji, ale oproti klasickému rtuťovému nebude tak přesný.

 

Co může naměřené hodnoty ovlivnit?

 • samozřejmě špatně provedené měření
 • léky a nemoc
 • nedostatečný spánek
 • alkohol

Kdy měřit?

Při prvních cyklech budete měřit po celou dobu, abyste si udělaly představu o tom, jak „teplotně“ vypadá právě ten váš cyklus. Po určitém čase budete měřit již jen 10-12 dní v cyklu (zhruba 4 dny před ovulací, 4 dny v době největší pravděpodobnosti ovulace a ještě 4 dny poté). Je ale možné již od počátku měřit pouze od výskytu hlenu do potvrzeného dne vzestupu teploty.

Tip: máte nepravidelnou menstruaci?

Máte-li nepravidelnou menstruaci, doporučujeme tuto metodu měření: Podívejte se na počty dní menstruačního cyklu za posledních 6 měsíců, vyberte počet dní toho nejkratšího a nejdelšího. Od nejkratšího cyklu odečtěte číslo 20 a vyjde vám první potenciálně plodný den (tedy den, kdy máte začít měřit svou bazální teplotu). Naopak od nejdelšího cyklu odečtěte číslo 10 a vyjde vám poslední potenciální den plodnosti.

 

Příklad: Počet dní v mých cyklech za posledních 6 měsíců 30,33,30,30,32

 1. 30-20=10
 2. 33-10=23

Podle této metody, vzhledem k tomu, že má menstruace je nepravidelná, bych měřila od 10. dne cyklu až do 23., tedy celkem 13 dní.

 

Tip číslo dvě: jak zjistit konec plodných dnů?

Existuje pravidlo 3 po 6, což znamená: naměříte-li u tří po sobě jdoucích dnech teplotu vyšší než za posledních šest dní je jisté, že vaše plodné dny skončily.

Poševní (cervikální) hlen

Během celého cyklu se složení tohoto hlenu mění. V době ovulace je dokonce takové konzistence a složení, že napomáhá spermiím v poševním prostředí přežít déle. Stejně jako měřit teplotu, je dobré zkoumat konzistenci cervikálního hlenu ve stejný čas, tedy nejlépe po ránu.

 

A nyní si pojďme povědět, jak je to s teplotou, hlenem a děložním čípkem během celého cyklu při společném zkoumání.

 

Jak je to s teplotou, hlenem a děložním čípkem během celého cyklu?

 

Menstruační cyklus můžeme rozdělit na čtyři části: menstruace, předovulační doba (folikulární fáze), ovulace a „poovulační“ doba (luteální fáze). V každé fázi uvnitř ženských pohlavních orgánů dochází k jiným procesům a převládají odlišné hormony. Například v luteální fázi teplota stoupá vlivem progesteronu, a pokud nedojde k oplodnění, jeho hladina opět klesá (s ním i teplota) a dostavuje se menstruace.

U jednotlivých fází uvádíme, jak to klasicky bývá. Každá žena může mít drobné odlišnosti v konzistenci hlenu či tvrdosti čípku.

 

 

Předovulační fáze

Ovulační fáze Poovulační fáze
Teplota nižší stále nízká zvyšuje se (až do konce cyklu)
Hlen

úplně chybí či pouze v malém množství, je hustý a lepivý

(tato konzistence znesnadňuje spermiím oplodnění)

vodnatý, řídký a kluzký

(když zasunete do pochvy dva prsty a poté se budete

snažit je od sebe oddálit, bude hlen tažný jako vaječný bílek)

mizí či zhoustne
Čípek nízko položený, pevný, uzavřený, suchý vysoko v pochvě, měkký, otevřený nízko položený, pevný, uzavřený, suchý

 

 

Jednoduchá pomůcka:

 • Čípek je tvrdý asi jako špička nosu a měkký jako spodní ret.
 • Když je tuhý „je zavřeno“, když naopak měkký „je otevřeno“ a vstup spermiím dovolen.
 • Když je naše pochva suchá, tedy jako Saharská poušť, není úrodná (tedy v našem případě není plodná).
 • Když jsme vlhké, jsme plodné (jako Amazonský prales :).

Závěr

Ač se tato metoda může na první pohled jevit jako složitá, není tomu tak, chce to jen „dostat se do praxe“. Spousta žen potvrzuje, že toto zevrubné pozorování jim pomohlo nejen k určení svého plodného cyklu, ale také díky tomu obnovily pozitivní a láskyplný vztah ke svému tělu.

 

 

 

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Zdroje informací: www.zenaluna.cz, www.maminka.cz, www.womenzone.cz, www.rozhlas.cz

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace