Tipy a triky při ekologickém praní

V minulém článku o eko praní jsme si pověděli, jaké je složení konvenčních pracích prostředků. V tomto pokračování si řekneme potřebné rady a triky, jak správně prát s ekologickými pracími prostředky.

Pojďme na to správně!

Složení pracího prostředku

Perete bílé prádlo? Barevné prádlo? Nebo prádlo, které je hodně znečištěné? Namíchejte si prací prostředek přesně podle toho. Nic nebude navíc a nic nebude chybět (čtěte dále)!

Voda

Aby se rozpustila špína a tělesné tuky, je potřeba prát prádlo alespoň na teplotu 40°C. Že jsou prací prostředky, které slibují zázraky i při nižších teplotách? To ale výrobci opomenuli zmínit podstatnou informaci: prací prostředky, které perou i na nižší teploty, obsahují také daleko více chemických látek.

Pro praní je nejlepší měkká voda.

Pro praní je nejideálnější měkká voda – nejměkčí vodou je voda dešťová. Existuje také mnoho způsobů jak zachycovat a využít dešťovou vodu. Více informací o tom najdete například v článku Využití dešťové vody na zahradě a v domě. Problém pro využití dešťové vody pro praní je ale ten, že většinou máme v domě pouze jeden rozvod vody. Pokud tedy víte, že máte tvrdou vodu a nelze ji nahradit, je dobré vědět, že to ovlivní nejen kvalitu vyprání, ale rovněž životnost pračky. Při tvrdší vodě bývá prádlo více zašedlé a tvrdé. Přidejte proto větší množství pracího prášku a máchadlo.

Náš tip: Nejste si jistí, jestli máte tvrdou vodu? Zjistěte to pomocí testovacího pásku. Pokud zjistíte, že ano, můžete použít změkčovač vody.

Pračka

Pro správné vyprání je důležité, aby pračka byla optimálně naložená. To znamená „ani moc, ani málo“ prádla. Jen při rovnoměrném rozložení může prádlo v bubnu správně „cestovat“ a tedy se i správně prát. Rovněž bychom měli pračku pravidelně čistit a zbavovat jí nečistot a usazenin.

Postup při praní

1. Prádlo si vytřídíme podle barev a stupně znečištění.

2. Prádlo namočíme a skvrny ošetříme. Doporučujeme použít tekuté žlučové mýdlo (tekuté od značky Ulrich nebo v tuhé variantě od značky Yellow and Blue). Pro vegany doporučujeme citrusové či olivové mýdlo na skvrny. Při silnějším znečištění namočíme prádlo na delší čas.

Na bílé prádlo doporučujeme použít bělící prášek PUER. Ten odstraní skvrny, ale také prádlo vybělí. 1-2 lžičky prášku rozpusťte v teplé vodě a prádlo v něm nechte namočené (nejlépe přes noc).

3. Podle materiálu prádla vybereme ten správný přípravek. K barvám jsou velmi šetrné gely z mýdlových ořechů, případně můžete zvolit také přípravek značky Ulrich pro barevné prádlo. Jemnější prádlo jako jsou například podprsenky či spodní prádlo s krajkou vložte do síťky na praní, která jej chrání proti poškození v pračce. Zvolte přímo prací gel na jemnější prádlo.

Náš tip: Máte doma sportovce? Při hodně zpoceném oblečení použijte účinný prací gel Actifresh!

4. Vyhněte se klasické aviváži. Ta sice prádlo provoní, usnadňuje žehlení, ovšem existují prostředky, které jsou k prádlu i k pokožce daleko šetrnější. Například máchadlo, to vypláchne z prádla zbytky pracího prostředku a zneutralizuje pH prádla. A některé máchadla obsahují také příjemnou vůni (tedy aviváž již skutečně není potřeba!). Případně můžete prádlo provonět éterickým olejem, který do pračky přidáte.

Pokud vám to možnosti dovolují, sušte prádlo venku na sluníčku.

5. Pokud máte prostor a počasí tomu dovolí, sušte prádlo venku na sluníčku. Sluníčko má totiž tu zázračnou moc, že bílé prádlo ještě více vybělí. (Naše babičky a prababičky věděly, proč prádlo kropí a dávají na sluníčko!)

Zdroje: ekoalchymie.cz, cs.wikipedia.org, seriál o Ekopraní, který vycházel v Pravém domácím časopise, autorkou článků je Nataša Foltánová z firmy Tierra Verde.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ekologické praní

Proč prát ekologicky? Protože je to eko a logické zároveň, no ne?! Logicky nám jde totiž o naše zdraví a stav naší planety. Pod vlivem reklamy (a můžeme si rozebrat i slovo reklama: re-klama, tedy opakovaný klam - ten se opakuje tak dlouho, až mu uvěříme) jsme uvěřili, že potřebujeme prádlo, které bude bělejší než bílé, lesknoucí a voňavé na míle daleko…

Hygienické pomůcky v šestinedělí

Když přijde chtěné těhotenství, je každá žena plná štěstí a radosti. Dříve či později se ale většinou dostaví různé pochybnosti, obavy a strachy... My se tu podíváme na obavy "co bude těsně po porodu" aneb co se to vlastně bude dít v šestinedělí.