Rozdíly mezi kalíšky

Rozměry menstruačních kalíšků

Pro správnou funkčnost kalíšku je nutné zvolit vhodnou velikost. Důležitý je obvod kalíšku, ale je dobré přihlédnout také k délce kalíšku a objemu. V množství různých značek dnes sice může být obtížné najít ten pravý, ale oproti roku 2006 (byla pouze 1 značka na trhu) máme velkou výhodou v tom, že téměř každá žena může najít pro sebe ten pravý.

 

Příklad - hledáte středně velký kalíšek vhodný pro ženy okolo 25 let, je to Mooncup B a jemu podobné velikosti. Pokud hledáte velikost pro mladou dívku, podívejte se, které značky nabízí nejmenší kalíšky.

 

Porovnání jednotlivých značek vám usnadní přehledy a fotografie na těchto stránkách:

Přehled různých značek menstruačních kalíšků

Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Pevnost kalíšku

Většina kalíšků je vyrobena ze silikonu, Me Luna a SilkyCup z TPE. V závislosti na shore materiálu (udává měkkost) a množství použitého materiálu mají kalíšku různou pevnost. Pokud srovnáte kalíšky různých značek se stejnou hodnotou shore, nemusí být stejně měkké, protože je na ně použito jiné množství materiálu - mají jinak silné stěny.

  • Podstatné je, že měkkost kalíšku nemá hlavní vliv na funkci. Důležitý je obvod kalíšku.
  • Pokud vám bude kalíšek obvodem malý, bude protékat.

Pokud vám bude kalíšek obvodem velký, bude vás buď tlačit nebo pokud bude měkký, ohne se a bude protékat.

Podstatné je tedy zvolit správný obvod, Ze zkušeností víme, že ať je kalíšek měkký nebo pevný, tak o kalíšku se správným obvodem vůbec nevíte. Podle čeho tedy volit?

  • Měkký kalíšek se hodí pro ženy, které jsou hodně citlivé a pevný kalíšek by jim vadil při vyndavání.
  • S pevným kalíškem je jednodušší manipulace - snadno se po zavedení otevře a také drží tvar, když ho vyndaváte.
  • Pevný kalíšek se hodí pro sportovní ženy, které mají zpevněné pánevní dno. Pokud žena stáhne svaly, může se měkký kalíšek snadno ohnout a protéci.

Porovnání jednotlivých značek najdete v článku Který kalíšek je měkký a který pevný?.

Dírky u horního okraje

Kalíšky mají 2, 4 nebo 6 dírek. U různých značek jsou dírky různě veliké. Jsou na kalíšku proto, aby se při zavádění kalíšek správně otevřel a vznikl podtlak. Co je dobré vědět?

  • Pokud se kalíšek naplní až k dírkám, začne jimi mírně protékat.
  • U kalíšku se 2 dírkami je někdy potíž se správným otevřením. 2 dírky má kalíšek Me Luna a kalíšky vyrobené v Číně.
  • Dírky je potřeba čistit. Lze to opatrně udělat špendlíkem nebo kalíšek naplnit vodou, přiklopit rukou a druhou rukou ho zmáčknout - voda vystříkne dírkami a pročistí je.

Zakončení kalíšku

Klasické a původní zakončení kalíšku je stopka. Může být různě dlouhá a je na kalíšku z toho důvodu, že se mnoho žen obává, jak kalíšek vyjmou. U tampónů je šňůrka, logickým řešením u kalíšků tedy byla stopka. Většina žen ale stopku dříve či později ustřihne, protože kalíšek je nejlépe vyndavat za spodní část a stopka jim překáží.

Je možné ustřihnout pouze část stopky, která vám vadí a část stopky ponechat, pokud vám usnadňuje vyjmutí kalíšku.

 

Další možné zakončení kalíšků je kulička (Me Luna, Naturcup), očko (Me Luna) nebo plochá stopka (LunaCup nebo lístek u  Luv Ur Body). Toto zakončení nemusíte ustřihnout, je pohodlné pro nošení a může některým ženám vyhovovat při manipulaci s kalíškem. S trochou zručnosti s manikúrními nůžkami ho lze také odstranit.

Výhoda těchto zakončení je tedy v tom, že za toto zakončení lze kalíšek dobře uchopit a zároveň není při používání nepříjemně cítit - což nezkrácená stopka být může.

 

Poslední variantou je kalíšek bez zakončení (Me Luna basic), který má pouze hladké dno. Často si ho kupují ženy, které již nějakou zkušenost s používáním menstruačního kalíšku mají.


Různá zakončení kalíšků Me Luna

 

Barva kalíšku

 

Menstruační kalíšky Lunette, LadyCup, Mamicup, Me Luna, Merula, LaliCup, Luv Ur Body ... se vyrábí také v barevných variantách. Funkci splní všechny kalíšky stejně a všechny také splňují požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Záleží tedy jen na vás, jakou barvu si vyberete!

Více informací o barvách najdete v článku Barevné kalíšky.

 

Lunette v čiré variantě a čtyřech barvách - Lucia, Selene, Cynthia a Áine.

Menstruační kalíšky Lunette

 

 

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace