Vltavíny prší z nebe…

Název pro tento článek jsem si vypůjčila z textu písně Srdce od skupiny Lucie, neboť podle všeho nám vltavíny seslalo samo nebe. Před mnoha a mnoha lety (prý zhruba před 14,5 miliony let – co si tak místní obyvatelé matně vybavují) dopadl v blízkosti bavorského města Nördlingen meteorit, který tlakově a tepelně přetvořil místní horniny, které doslova vyhodil do povětří. Ty pak dopadly do oblasti jižních Čech a částečně i do Rakouska a Německa (pouze zde je vltavín k nalezení).

 

Vltavíny se tyto kamínky jmenují podle řeky Vltavy, neboť právě v její blízkosti se nachází jejich naleziště. Říká se jim taktéž moldavity, podle německého označení řeky Vltavy, tedy Moldau.

 

Roku 1787 vltavíny objevil profesor Josef Mayer. Zpočátku se domníval, že se jedná o chryzolity sopečného původu, ale vltavíny na rozdíl od sopečných skel neobsahují téměř žádnou vodu.

 

Zelný drahokam chryzolit a vltavín.Na obrázku vlevo je chryzolit, vpravo je vltavín.

 

Vltavíny obsahují vzduchové bublinky a tlak v těchto bublinách je až překvapivě nízký (19 až 25krát nižší než je tlak u hladiny moře!), což vede k domněnce, že vltavíny vznikly v prostředí, kde takovýto nižší tlak je (například ve vyšších vrstvách atmosféry). U některých vltavínů jsou dokonce vidět stopy po průletu atmosférou v podobě aerodynamického zaoblení.

 

Vltavín - kapkaMezi velmi ceněné vltavíny patří tzv. kapky, které mají aerodynamický tvar

a svědčí o utuhnutí během průletu atmosféry.

 

Do těchto nádherných kamenů ze srdce Evropy jsme se doslova zamilovaly, a proto je nyní můžete nalézt na našem eshopu v kategorii Šperky zasazené do krásných stříbrných šperků.

 

Vltavín je jeden z mála nerostů, který je proslaven po celém světě! Je snad ještě více známý než český granát.

  • V jižních Čechách prý existoval zvyk, že každý mladý muž věnoval vltavín své nastávající jako důkaz svých nejhlubších citů k ní…
  • Traduje se, že jeden vltavín pro štěstí nosil v kapse také Winston Churchill.
  • Lidové názvy pro vltavín jsou zkamenělá žába, vodníkovy slzy, ďáblova lejna či ježci (lokalita Besednice).
  • Obyvatelé vesničky Besednice se často potýkají s nelegálními kopáči, kteří v noci načerno hledají besednické vltavíny a jsou schopni během noci vykopat i dvoumetrovou jámu, neboť je známo, že vltavíny se nachází v písčitém podloží zhruba v těchto místech.
  • Velký zájem o šperky z vltavínů způsobil dárek královně Alžbětě II. od švýcarské vlády, která darovala šperk vltavínu zasazený do platiny.

Krásné stříbrné šperky s vltavíny

Vltavíny jako léčivé kameny

Pro ty z nás, kteří věří na magické schopnosti kamenů, bude jistě zajímavý fakt, že práve vltavínům se již od pradávna přisuzovaly magické účinky. Vltavíny mají v sobě cosi kosmického a tajemného a mnozí léčitelé vltavín používají jako indikátor nemoci (používají se kyvadla z vltavínu). Vltavín prý dokáže upozornit na nemoc, která je zatím skryta uvnitř těla a zároveň podporuje tělo aby se s touto nemocí dokázalo samo vypořádat. Doporučuje se jeho použití při rakovinovém bujení v počátečním stádiu.

 

Pokud nosíme vltavín při sobě, pomáhá nám zachovat si zdravý úsudek v případě problémů. V tělesné rovině vltavín odstraňuje blokády v jednotlivých energetických centrech, harmonizuje a omlazuje naše tělo.

Aby si kámen zachoval svěžest a čistotu, je potřeba se o něj starat. Čistíme ho pečlivě a opatrně pod proudem vlažné vody a nabíjíme ho za měsíčního svitu v době, kdy měsíc sílí nebo za úplňku.

 

Na světě je někdy krásně...
Vltavíny prší z nebe...

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace