Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.

 

Pochva patří mezi orgány v těle ženy vyznačující se dokonalými samočistícími procesy, které zajišťují její zdraví, ochranu proti infekci a poškození stěn, a také dostatečné zvlhčení při pohlavním styku. Mezi tyto obranné a přirozené mechanismy patří taktéž tvorba sekretu, jež je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem (hrdlem), děložní sliznicí i vejcovody. Za normálního a zdravého stavu je tato poševní tekutina čirá či mléčně bílá, čichově neutrální a nedráždivá (její pH se pohybuje v rozmezí 3,8 – 4,5).

 

Ženské lůno má samočistící schopnosti, musíme však i samy dbát o své zdraví.

Množství je individuální záležitostí

Množství tvořeného sekretu se mezi ženami různí, stejně jako se různí velikost, tvar či barva našich těl :-). Co je pro jednu ženu normální množství, může být známkou abnormálního stavu pro jinou. Je tedy třeba, aby se každá žena pozorovala a vnímala. Jen tak dokáže rozpoznat jakýkoliv nenormální, nezdravý stav.

 

Kromě přirozených rozdílů mezi jednotlivými ženami se množství, ale také konzistence poševního výtoku mění v průběhu jednotlivých fází menstruačního cyklu. V první fázi menstruace bývá výtoku zpravidla méně či se vůbec nevyskytuje. Naopak v době ovulace by alespoň nějaký výtok měla mít každá žena, protože tento zajišťuje vhodné prostředí pro spermie a usnadňuje početí. V tomto období je výtok průhledný, vodnatý, ale stále tažný. V následující předmenstruační fázi výtok houstne, má mléčně bílou barvu a je lepkavý (ne však hrudkovitý).

 

Také v průběhu života se množství produkovaného výtoku mění. Mezi další faktory ovlivňující jeho produkci tedy patří: stáří a psychický i fyzický stav ženy.

Jak tedy poznat, že něco není v pořádku?

Všímejte si změn! Mezi příznaky poševní či jakékoliv jiné gynekologické infekce patří změna množství výtoku (ta však nemusí být nijak zásadní), změna jeho barvy (žlutý, žlutozelený, zelený či našedlý), změna konzistence (hustý, hrudkovitý či naopak výrazně vodnatý) a změna vůně, resp. zápachu. Kromě těchto změn v kvalitě výtoku infekce zpravidla doprovází další projevy, mezi které patří pálení, svědění i bolest rodidel, bolest při pohlavním styku či bolest při močení. V závažnějších případech může dojít ke zduření lymfatických uzlin v tříslech.

Čemu věnovat pozornost pro zachování zdraví

Ačkoliv je pochva díky svým vynikajícím samočistícím schopnostem značně odolná vůči různým infekcím, podráždění či jiným rušivým faktorům, tuto její schopnost můžeme podpořit či naopak omezit svým chováním. Základem je určitě dbát na správnou a zdravou životosprávu:

  • čerstvá zelenina,
  • dostatek luštěnin,
  • konzumace celých obilných zrn,
  • pitný režim,
  • dostatek pohybu i odpočinku, včetně spánku.

Pozor: příliš mnoho sladkých pokrmů, nápojů a cukru často vede ke kvasinkové infekci.

 

Pro zdravé lůno je důležitý výběr oblečení a dostatek pohybu i odpočinku.

Zdraví pochvy ovlivňuje také volba oblečení.

Příliš upnuté kalhoty, silonové punčocháče, spodní prádlo nebo vložky ze syntetických materiálů způsobují nedostatečné provětrávání, čímž zvyšují riziko přemnožení mikroorganismů. Používáte-li běžné menstruační či intimní nebo slipové vložky, pak je můžete nahradit zdravější alternativou v podobě jednorázových vložek z přírodních materiálů (doporučujeme značku Natracare) či pratelných látkových vložek.

Dalším důležitým aspektem je intimní hygiena.

Běžné sprchové gely či mýdla mají příliš vysoké pH, čímž narušují kyselé poševní prostředí. Pro zajištění čistoty těchto vašich intimních míst raději volte mezi výrobky určenými přímo na intimní partie (doporučujeme přírodní intimní gel Argital či si nechat poradit od zkušené lékárnice).

 

Kromě výše uvedeného může infekci či její neustálé návraty způsobit také sexuální partner. Je tedy důležité, aby o správnou péči o intimní partie dbal i váš partner nebo alespoň používat při sexuálním styku kondom.

 

V tomto článku se můžete dozvědět více o vaginálních infekcích: Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

 

 

 

Článek sestavila Eliška Stofferová. Zdroje: Vaginal Discharge, Beautiful cervix project, Poševní výtoky.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace