Kondom pro ženy

 

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem. Je možné ho zavést několik hodin před stykem. Funkcí kondomu je kontracepce (brání otěhotnění) a zdravotní ochrana - kondom brání přenosu pohlavních chorob, včetně viru HIV.

Jaké nabízí dámský kondom výhody?

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu.

Výrobce uvádí jako výhodu to, že se žena nemusí spoléhat na partnera - má sama kontrolu nad antikoncepcí. Zodpovězení otázky, zda mít styk s mužem, kterému nevěřím ani to, že se dokáže postarat o ochranu, necháváme na vás. Důvod možnosti aktivního přístupu ženy k antikoncepci byl hodně vyzdvihován v souvislosti s použitím ženského kondomu v rozvojových zemích. Tam je často ochota mužů starat se o případné těhotenství výrazně nižší než u mužů v Čechách, kde si mohou být jisti, že budou případnou situaci muset řešit. Bohužel nevhodná reklama a také cena ženského kondomu nepřispěla dosud k rozšíření této pomůcky (výroba a prodej začal již koncem minulého století).

 

Oproti prvnímu argumentu je nespornou výhodou materiál, ze kterého je kondom pro ženy vyroben. Jedná se o polyuretan, který je o 40 procent pevnější než latex (klasické kondomy) a může být alternativou pro ty, kdo jsou na latex alergičtí.

 

Další výhodou je právě již zmiňovaná možnost zavést kondom až 8 hodin před pohlavním stykem. To pak přináší oběma stranám nepřerušované milostné hrátky a odpadá pro někoho nepříjemné nasazováním kondomu na poslední chvíli. Bohužel ale se zavedeným kondomem bude orální sex i dráždění pochvy prsty před stykem dost zkomplikované.

 

Z hlediska přenosu pohlavních chorob je kondom pro ženy lepší než kondom pro muže (pokud je použit správně). Chrání větší plochu pochvy než kondom nasazený na penis.

 

Jaké jsou nevýhody?

Už z předchozího odstavce je jasné, že se nejedná o žádný "trhák", který by vytlačil jiné formy antikoncepce. Ještě je tu ale několik nepraktických věcí týkajících se tohoto kondomu. Zavádění je poměrně složité. Bohužel mnoho žen nemá ponětí o anatomii a svou pochvu nikdy příliš neprozkoumaly. Některé netuší ani kde se nalézá děložní čípek. Pro ty bude zavádění tohoto kondomu velkou překážkou.

 

Je-li zavedení dovedeno do úspěšného konce, není výsledný dojem naneštěstí nijak zvlášť působivý. Kondom není v pochvě schován a umělá hmota překrývající okraje vaginy nemusí být přesně tím, co pro vás bude tou pravou výzvou do akce. Nejlépe to ilustrují příspěvky z internetových diskuzí:

"Bylo to, jako kdybych souložil do igelitové tašky z obchoďáku."

"Mezi mužským a ženským kondomem je rozdíl asi takový jako mezi chirurgickou rukavicí a rukavicí pro uklízečky."

 

Při použití mužského kondomu dochází (stejně jako při souloži bez ochranných pomůcek) ke zvlhčení vaginálním sekretem. Kondom pro ženy ale tomuto zvlhčení brání a je proto nutné použít lubrikant. Pokud ho nepoužijete dost, zkušenosti varují před nepříjemným šustěním. Výrobce udává, že k tomu nedochází v případě, že je kondom zaveden alespoň 20 minut před stykem.

 

Funkcí kondomu je kontracepce a zdravotní ochrana.

Různé typy ženských kondomů byly představeny na XIX mezinárodní konferenci o AIDS ve Washingtonu. Foto: Kimberly Whipkey, PATH

 

Ano či ne?

Pro ty, kteří rádi objevují nové věci, stojí dámský kondom určitě za vyzkoušení. Pokud si stále nedovedete představit o co vlastně jde, doporučujeme následující videa (v angličtině).

 

 

 

 

Kde je možné kondom pro ženy zakoupit?
www.femidom.biz
www.sexshopinka.cz
www.vassex.cz

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace