Kondom pro ženy

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu. Zavádí se do pochvy před pohlavním stykem. Je možné ho zavést několik hodin před stykem. Funkcí kondomu je kontracepce (brání otěhotnění) a zdravotní ochrana - kondom brání přenosu pohlavních chorob, včetně viru HIV.

Jaké nabízí dámský kondom výhody?

Výrobce uvádí jako výhodu to, že se žena nemusí spoléhat na partnera - má sama kontrolu nad antikoncepcí. Zodpovězení otázky, zda mít styk s mužem, kterému nevěřím ani to, že se dokáže postarat o ochranu, necháváme na vás. Důvod možnosti aktivního přístupu ženy k antikoncepci byl hodně vyzdvihován v souvislosti s použitím ženského kondomu v rozvojových zemích. Tam je často ochota mužů starat se o případné těhotenství výrazně nižší než u mužů v Čechách, kde si mohou být jisti, že budou případnou situaci muset řešit. Bohužel nevhodná reklama a také cena ženského kondomu nepřispěla dosud k rozšíření této pomůcky (výroba a prodej začal již koncem minulého století).

Oproti prvnímu argumentu je nespornou výhodou materiál, ze kterého je kondom pro ženy vyroben. Jedná se o polyuretan, který je o 40 procent pevnější než latex (klasické kondomy) a může být alternativou pro ty, kdo jsou na latex alergičtí.

Další výhodou je právě již zmiňovaná možnost zavést kondom až 8 hodin před pohlavním stykem. To pak přináší oběma stranám nepřerušované milostné hrátky a odpadá pro někoho nepříjemné nasazováním kondomu na poslední chvíli. Bohužel ale se zavedeným kondomem bude orální sex i dráždění pochvy prsty před stykem dost zkomplikované.

Z hlediska přenosu pohlavních chorob je kondom pro ženy lepší než kondom pro muže (pokud je použit správně). Chrání větší plochu pochvy než kondom nasazený na penis.

Dámský kondom je tenký kondom, kterým se žena chrání při sexu.

Jaké jsou nevýhody?

Už z předchozího odstavce je jasné, že se nejedná o žádný "trhák", který by vytlačil jiné formy antikoncepce. Ještě je tu ale několik nepraktických věcí týkajících se tohoto kondomu. Zavádění je poměrně složité. Bohužel mnoho žen nemá ponětí o anatomii a svou pochvu nikdy příliš neprozkoumaly. Některé netuší ani kde se nalézá děložní čípek. Pro ty bude zavádění tohoto kondomu velkou překážkou.

Je-li zavedení dovedeno do úspěšného konce, není výsledný dojem naneštěstí nijak zvlášť působivý. Kondom není v pochvě schován a umělá hmota překrývající okraje vaginy nemusí být přesně tím, co pro vás bude tou pravou výzvou do akce. Nejlépe to ilustrují příspěvky z internetových diskuzí:
"Bylo to, jako kdybych souložil do igelitové tašky z obchoďáku."
"Mezi mužským a ženským kondomem je rozdíl asi takový jako mezi chirurgickou rukavicí a rukavicí pro uklízečky."

Při použití mužského kondomu dochází (stejně jako při souloži bez ochranných pomůcek) ke zvlhčení vaginálním sekretem. Kondom pro ženy ale tomuto zvlhčení brání a je proto nutné použít lubrikant. Pokud ho nepoužijete dost, zkušenosti varují před nepříjemným šustěním. Výrobce udává, že k tomu nedochází v případě, že je kondom zaveden alespoň 20 minut před stykem.

Kondomy pro ženy
Různé typy ženských kondomů byly představeny na XIX mezinárodní konferenci o AIDS ve Washingtonu.
Foto: Kimberly Whipkey, PATH

Ano či ne?

Pro ty, kteří rádi objevují nové věci, stojí dámský kondom určitě za vyzkoušení. Pokud si stále nedovedete představit o co vlastně jde, doporučujeme následující videa (v angličtině).

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Kondom pro ženy proti znásilnění

Jedná se o technicky podobnou pomůcku jako kondom pro ženy, ale funkčně je zcela odlišný. Jihoafričanka Sonette Ehlersová se nechtěla smířit s tím, že muži každý rok znásilní desetitisíce jejích krajanek. Vymyslela proto kondom Rape-aXe.

Přirozená antikoncepce

V rámci menstruačního cyklu v našem těle dochází k hormonálním změnám. Tyto změny jsme schopné samy odpozorovat či změřit. A když budeme vědět, jak naše tělo „funguje“, můžeme správně samy určit, v které dny jsme plodné a v které nikoli. Díky tomuto zjištění se můžeme v plodných dnech pohlavnímu styku úplně vyhnout či se rozhodnout pro jiný způsob antikoncepce.