Menarché – první menstruace aneb veledůležitý den M pro dívky (i jejich matky)

Jak pomoci dcerám uvelebit se v ženském těle a vnímat menstruaci jako požehnání a dar? Pokud máte dceru, která je ještě dítětem a první menstruace ji teprve čeká, pak tento článek je přesně pro vás. Nenechávejte vše na poslední chvíli, první menstruace dnes u dívek přichází často dříve než v předchozích generacích.

Jak pomoci dcerám vnímat menstruaci jako požehnání

První menstruace je v životě každé holky velká věc a o důležitosti symbolického rituálu menarché se dnes naštěstí mluví čím dál tím víc. V sázce je dobrý start cesty ke zdravému ženského sebevědomí a prožívání ženství v průběhu celého dalšího života. Je to také základ pro přirozeně prožívanou sexualitu i úzce propojená témata plodnosti, těhotenství, mateřství a menopauzy. Zkušenost první menstruace nás ženy směruje, jestli ji budeme prožívat spíš jako požehnání nebo naopak jako prokletí.

Mnoho žen z generací současných matek při prvních zmínkách o krásných rituálech menarché tak trochu píchlo u srdce. To, co je teď běžné – přechod z dětství do světa žen náležitě připravit a nějak oslavit, o tom se většině dívek dříve ani nesnilo. O menstruaci se v rodinách teoreticky i prakticky předával obraz spíše negativní než pozitivní. Vzpomínky na první menstruaci jsou často spojené s celou plejádou divných pocitů v čele se studem, strachem, totálním nedostatkem informací, osamělostí, šokem z osudového údělu, touhou vše skrýt, zatajit, nesdílet. 

Pozor, část z těchto pocitů je pro holky v citlivém věku puberty naprosto přirozená i dnes. Je těžké si to někdy přiznat, ale matčina touha po velkolepé oslavě menarché ve snaze tentokrát udělat všechno „jak se patří“ se vůbec nemusí setkat se zájmem a skutečnými potřebami její dcery. Pokušení si svoje neblahé začátky „na dceři“ vynahradit je potřeba odolat. 

Tendence k uzavření do sebe, náladovost a neochota sdílet své pocity jsou pro dívky v pubertě naprosto přirozené dnes stejně jako kdysi. Proto chcete-li dceři uspořádat co nejhezčí oslavu první menstruace, budete muset našlapovat po špičkách a doopravdy popřát sluchu JEJÍM potřebám. Nejlepší je otevřít toto téma s předstihem a na konkrétní představy se dcery prostě zeptat. Navrhnout, co byste ráda uspořádala a proč, ale nijak na tom nelpět.

První menstruace je důležitý předěl v životě ženy

Jak se slaví ženství?

Základní linka rituálu menarché  je dát najevo lásku a podporu, symbolicky uvítat do kruhu dospělých žen a samozřejmě poskytnout všechny možné praktické informace, které menstruační začátky ulehčí a napomohou k co největšímu pohodlí.

Co se týče té praktické stránky, dnes je na trhu daleko více variant menstruačních pomůcek než kdysi. To, co vyhovuje matkám, nemusí vyhovovat dcerám. Holky dnes řeší mimo jiné i ekologický rozměr jednorázových produktů. Víte něco o látkových vložkách nebo menstruačních kalhotkách? A o menstruačních houbičkách jste už slyšela? Je dobré si bez předsudků rozšířit obzory. Přiznat, že i vy něco nevíte nebo dokonce zkoušíte poprvé, může být pro dceru velmi úlevné a sblíží vás to.
Kromě dívčiny povahy záleží samozřejmě i na věku. Jiné představy o speciálním dni podle sebe bude mít holka v jedenácti letech a jiné ve čtrnácti. Nejlákavější program pro ni klidně může vypadat tak, že stráví odpoledne se svojí nejlepší kamarádkou a pozve ji do (vámi neoblíbeného) kavárenského řetězce. Možná vznešené cíle nakonec splníte „jen“ pevným srdečným objetím a předáním speciálního dárku. Pokud to bude vypadat na preferenci co nejexpresnější ceremonie a vy toho máte na srdci daleko víc, můžete všechno, co byste rády sdělily, napsat a předat v dopise.

Nestihly jsme to!

Kdyby náhodou oslava zrovna té první menstruace nějak nevyšla, protože vás obě úplně zaskočila nebo se z jakéhokoliv důvodu odehrála ve vaší nepřítomnosti, nepropadejte panice. Může na ní dojít později a můžete tak svou dceru s grácií uvést do kouzla cykličnosti – příště je další šance si to vynahradit. Nemusí být nutně jen jeden, drobných rituálů může být několik.

Mezi námi děvčaty – pár tipů na rituál menarché:

  • speciální den podle vlastních představ – cokoliv dovoleno (oběd na přání, zajímavý výlet nebo naopak lenošení u Netflixu, zajít si něco hezkého koupit, na dortík do cukrárny atd.)
  • předání krabičky nebo truhličky „ženských tajemství“ včetně vzorků různých menstruačních pomůcek, osobního talismanu, drobnůstky, knihy apod.  
  • domácí „červený stan“ s klasickými holčičími rituály – líčení, splétání vlasů, voňavé aromaterapeutické hýčkání, zdobení, barvy, květiny...
  • speciální dar – šperk nový nebo z rodinného stříbra, šaty, sukně, parfém atd. 
  • kromě předání osobních zkušeností je ideálním dárkem kniha, kde je téma menstruace pojednáno uceleně a s ohledem na věk citlivě i vtipně

Kreativní ženy pro své dcery mohou samozřejmě něco na památku vyrobit vlastnoručně. V dnešní době je spoustu zdrojů, kde hledat inspiraci. Širokou nabídku praktické výbavy i krásných dárků najdete v internetovém a kamenném obchodě Maluna, který se na téma menstruace a ženských potřeb zaměřil hned od svého založení a na základě letitých zkušeností nyní nabízí bohatou škálu ekologických menstruačních hygienických pomůcek, kosmetiky a dalších potřeb pro ženy, ale i knihy, oblečení nebo šperky.

Jako matka dcery máte sice nelehký, ale zato krásný úkol: ať vaše velká holka prožije den, kdy se stane malou ženou, v co nejpohodovější atmosféře a má na něj co nejhezčí vzpomínky.

Nejoblíbenější dárky k oslavě menarché:

Sada menarché

Parádní a kompletní výbava pro první menstruaci. Krásná kulatá dárková krabička plná praktických informací o ženském těle, cyklu, menstruaci i plodnosti. To nejdůležitější, co by měla každá dívka vědět, je zde zpracováno citlivě a čtivě a opatřeno nádhernými ilustracemi. Krabička obsahuje také vzorky různých menstruačních pomůcek a dívka se tak může seznámit s několika variantami menstruační hygieny. Součástí je i dopisní papír na osobní věnování, případně je sadu možné doplnit o další osobní drobné dárky.     
Cena: 890 Kč
Více informací zde.

Menstruace logicky a ekologicky

Menstruační kalhotky pro dívky Love Luna Shortie
Mnoho dívek bere ohled na ekologii a menstruační kalhotky jsou skvělou alternativou k tamponům a jednorázovým vložkám. Kalhotky First Period (první menstruace) jsou speciálně navrženy pro mladé dívky, které mají slabou nebo středně silnou menstruaci. Atraktivní sportovní bokový střih, bavlněné, 3 diskrétní tenké ochranné vrstvy.
Cena: 349,- Kč

Přírodní mýdlo na intimní hygienu Erdé
Pořádná hygiena je nezbytná a intimní ženské partie si zaslouží tu nejlepší a nejjemnější péči. Toto bohatě pěnivé osvěžující přírodní mýdlo působí mimo jiné i jako prevence gynekologických kvasinkových i jiných potíží. Obsahuje jogurt a luxusní éterické a panenské oleje nejvyšší kvality.
Cena: 139,- Kč

Krém pro 5 dní ženy proti menstruačním bolestem
Přírodní krém přináší úlevu a pohodu v období menstruace, kdy je žena více zranitelná a citlivá. Extrakty z mochny nátržníka a mochny husí a esenciální olej ze šalvěje muškátové známé jako „ženská bylinka“, pomáhají snižovat tenzi a zmenšovat otoky podbřišku. Krém je nejlepší aplikovat 2x denně na podbřišek.
Cena: 480 Kč

První menstruace

3+1 knižní tip

Moje rudá knížka
O menstruaci z různých úhlů pohledu zajímavě, inspirativně a s humorem. Obrázková knížka, ve které nechybí ani ohlédnutí do historie i nejžhavější menstruační novinky moderní doby. Autorka: Lenka Blažejová
Cena: 219,- Kč

Malá velká cyklická dívka Sára
Menstruace a cykličnost je cool! Netradiční a odlehčený návod, jak dceři předat všechny podstatné informace o cykličnosti, menstruaci, sexualitě i antikoncepci – a nevynechává ani tak důležitou roli táty!
Cena: 379,- Kč

TO: Všechno o menstruaci (a ještě něco navíc)
Zábavná i poučná příručka o menstruaci pro začátečnice. Rady, tipy a uvedení zažitých mýtů na pravou míru. Autorka: Hana Kašáková.
Cena: 229,- Kč

Pro zvídavé matky

Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci
Všechno, co jste jako matky nevěděly o oslavě menarché a bylo vám trapné se zeptat. Autorka Veronika Lančaričová má bohaté zkušenosti s vedením kurzů pro dospělé ženy i přednáškami pro dospívající dívky na základních školách.  
Cena: 119,- Kč

Karolina Rauschertová
Copywriterka, překladatelka z angličtiny, redaktorka, bloggerka, autorka webu Umění milovat.cz

Karolinu baví psaní a práce s textem všeho druhu, ale úplně nejradši píše o lásce. Více než 20 let je vášnivou badatelkou v oboru opravdové lásky a umění milovat. Středobodem jejího zájmu je péče o lásku v dlouhodobých vztazích. Aktivně žitá láska je podle ní každodenním zdrojem energie, zdraví, radosti a spokojenosti pro všechny zúčastněné. Sama je živoucím důkazem, že snad všechny dovednosti umění milovat se dají vědomě učit a kultivovat. Umění milovat.cz je inspirační zdroj odborných i laických poznatků, tipů, postřehů a zajímavostí o lásce v praxi.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...

Menstruační literatura

Název článku by přesněji měl znít: Menstruační literatura pro dívky, ženy (a také pro muže!). Na našem menstruačním blogu nesmí chybět zmínka o důležitých knihách, které se zaobírají tématem menstruace. Pojďme si jednotlivé knihy představit a říct si, proč stojí za přečtení a za kousek místa ve vaší knihovničce.