Monology vaginy

Hru Monology vaginy napsala Eve Ensler (v anglickém znění jako Vagina monology – pravda, od českého názvu se zase tolik neliší) v roce 1996. Tato divadelní hra se dostala i do českých divadel a uvádí ji Intimní divadlo Dáši Bláhové.

Kniha o vagině: "Je to hustý"

Takto krátce bych shrnula obsah knihy a jednotlivých příběhů, které vypovídají o různých tématech spojených právě s vaginou. Tyto příběhy jsou odpověďmi na otázku, co by řekla vaše vagina, kdyby mohla mluvit. Naleznete zde témata porodu, orgasmu, masturbace, milování, ale také znásilnění či příběh ženy, která popisuje svůj život bez sexu. Kniha je doplněná o zajímavé informace a fakta o vagině.

Překladatelka Eva Hauserová v předmluvě k této knize podotkla: „Mám pocit, že na nás české ženy budou některé monology působit až absurdně a jen nám potvrdí představu o hystericky přehánějících, bláznivých Američankách. Zatímco monology obětí násilí jsou strhující, dojemné a přesvědčivé, jako jejich protiklad vnímám monology protestující například proti gynekologickým vyšetřením, nebo líčící duševní drama ženy, která nedokázala přiléhavě pojmenovat svoji vulvu. Kolik z nás Evropanek to cítí takhle naléhavě? Myslím, že moc ne.“

Monology vaginy


Eva Hauserová pokračuje: „Zkusme brát Monology vaginy jako burcující výkřik, volání o pomoc. I u nás se určitě najde řada žen, které pod vlivem represivní výchovy nemohou najít přirozený vztah k vlastnímu tělu. A hlavně hodně týraných a zneužívaných žen a dívek, které se samy nedokáží ze své situace vymanit. Vyslechněme si tyto hlasy, nechme je na sebe působit v celé její emotivní naléhavosti a pak se dobře dívejme kolem sebe a nebuďme k projevům násilí lhostejní."

Autorka hry Eve Ensler popisuje: „Hra se hraje také v odlehlých vesničkách nebo konzervativních městech, s hereckým obsazením, jaké byste nečekali (farářky, lékařky nebo také poslankyně) a v neobvyklém prostředí (církevní kluby a synagogy, soukromé obýváky, stadiony, továrny), to všechno vyhouplo hru na vrchol popularity, takže se hrála ve více než 45 jazycích a 119 zemích.“

V-day

Je celosvětové aktivistické hnutí bojující proti násilí páchané na ženách, jehož vznik byl právě inspirován úspěchem divadelní hry Monology vaginy. Hnutí se zrodilo 14. února 1998 na Sv. Valentýna na popud autorky Eve Enslerové uvedením divadelní hry “Vagina Monology” v New Yorku za účasti amerických hereckých hvězd. Tato iniciativa se snaží zabránit všem druhům násilí na ženách a dívkách, včetně bití, znásilňování, incestu, mrzačení ženských genitálií a sexuálního otroctví.

Díky velkému množství dobrovolníků, jež se podílejí na organizaci V-Day, dochází každoročně ke zvýšení veřejného povědomí o této problematice a získávání finančních prostředků na podporu organizací, které se snaží zajistit bezpečnost ženám a dívkám na celém světě. „V“ v názvu označuje jak vaginu, tak také Valentýn a dává tak celému dnu trochu jiné vyznění...

Kampaň One billion rising

Ženy po celém světě tančí na skladbu Break the chain (Přetrhni řetěz), která vznikla v rámci kampaně One billion raising. Vyzývá k akci na základě ohromující statistiky, že 1 ze 3 žen na planetě bude během jejího života zbita nebo znásilněna. S celkovou světovou populací sedm a půl miliard lidí to představuje více než jednu miliardu žen a dívek. Tato kampaň probíhá v rámci V-Day, kdy se různí lidé spojují, aby vyjádřili své pobouření a požadují konec násilí na ženách.

Co dodat závěrem

Situace v České republice se ohledně vyjadřování o naší intimní oblasti zlepšuje. Naše povědomí toho, „jak to tam dole máme“ a péče o sebe samou (což zahrnuje také prohlubování intimních zážitků s partnerem) je rovněž na vzestupu. Ovšem přečíst si tuto knihu vnímám jako důležité. Je důležité vědět, že stále ještě existují místa na zemi, kde být ženou je velmi těžkým údělem. Zmínit můžeme například obřízku, nemožnost zúčastnit se voleb či veřejného dění či řízení auta. To je ovšem jen zlomek. Ale proč chodit daleko? Někdy nevíme, co všechno se může odehrávat za zavřenými dveřmi v blízkosti našich domovů...

Zdroje informací:
Kniha Monology vaginy Eva Ensler

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

28. květen MHD – Menstrual Hygiene Day

Pod zkratkou MHD si zřejmě vybavíte označení naší městské hromadné dopravy, ale dnes vám představíme něco trochu jiného: MHD - Menstrual Hygiene Day. Kampaň celosvětového rozsahu a také dosahu, která se letos bude konat již počtvrté (2017). O co se přesně jedná, si blíže představíme v tomto článku.

Taneční představení Měsíční spirála

Představení Měsíční spirála je inspirováno knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc a tématicky navazuje na představení Ženy Luny. Oslavuje ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě.