Často kladené dotazy - menstruační kalíšky

Není kalíšek příliš velký?

Není. Například verzi Ladycup S nebo Lunette model 1 mohou používat i dívky s úzkým poševním vchodem. Kalíšek Me Luna S je doporučován i pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk.

 

Mohou kalíšek používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk?

Panny kalíšek v zásadě používat mohou - v panenské bláně jsou otvory. Jimi vytéká menstruační krev a jimi lze také obvykle zavést tampón. Velikost těchto otvorů je ale velmi individuální a je možné, že kalíšek zavést nepůjde, nebo bude zavádění a vyndavání nepříjemné. Pokud dívka bez problémů používá tampóny větší velikosti než je mini, pak pravděpodobně bude i menší kalíšek vyhovovat (například MeLuna S, Lunette 1, LadyCup S). Pokud ne, radíme vám s nákupem kalíšku počkat.
Podrobný článek Mohou kalíšek používat panny? nebo video na našem YouTube kanálu.

 

Mohou ženy bezpečně používat menstruační kalíšek i v noci?

Ano, stejně jako používají menstruační kalíšek v průběhu dne, použijí ho i v noci. Před spaním je ale třeba ho omýt a po probuzení také, kalíšek by v žádném případě neměl zůstávat bez vypláchnutí déle než 12h.

 

Je možné používat menstruační kalíšek i při sportu?

Ano, menstruační kalíšek je ideální pro všechny druhy sportů. Své pozitivní zkušenosti nám psaly ženy od koní, potápěčky i atletky. Pro ženy, které hodně sportují, doporučujeme pevné menstruační kalíšky.

 

A co silná menstruace? Pomůžeme mi menstruační kalíšek?

Kalíšek vám určitě může pomoci. Zkušenosti od žen se silnou menstruací jsou takové, že některé ho často vylévají, jiné ho používají společně s vložkou.
Do kalíšku se vejde cca 3× více menstruační krve, než dokáže absorbovat menstruační vložka nebo tampon.

 

Mohou menstruační kalíšek používat i ženy, které trpí na kožní alergie?

Menstruační kalíšek je vhodný i pro ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie na tampony nebo latexový materiál. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, udržuje přirozeně zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

 

Co když mi kalíšek protéká?

Bohužel stejně jako tampón nebo vložka ani kalíšek není vždy u každé ženy stoprocentní řešení. Je ale často těžké určit, kde je problém. Jaký typ kalíšku jste zakoupila? Máte správnou velikost? Kolik je vám let? Jste již po porodu? Sportujete? Všechny tyhle věci mají na používání kalíšku vliv.
Pokud správnou velikost máte, kalíšek by protékat neměl. Pokud samozřejmě není plný. Jak často jej vyplachujete? Když jej vyplachujete, jak moc je plný? Přečtěte si návod vydaný ke kalíšku Mooncup. Menstruační kalíšky fungují všechny stejně a Mooncup má podle nás návod nejlépe napsaný. V návodu najdete tipy jak postupovat, pokud kalíšek protéká nebo netěsní.
Pokud máte sedavé zaměstnání nebo málo sportuje, pak je svalstvo pánevního dna povolené a i když jste mladá, můžete potřebovat větší kalíšek než výrobce uvádí. Zpevnit svalstvo pánevního dna mohou pomoci Kegelovy cviky nebo vaginální kuličky. Jednoduchým řešením je také použití slipové vložky v kombinaci s kalíškem, který trochu protéká.
Taky ne vždy jde manipulace s kalíškem snadno hned první den menstruace. Mějte trpělivost a naučte se s kalíškem zacházet.

 

Když nemám možnost kalíšek vyvařit (například na cestách), mohu použít nějakou desinfekci?

O použití desinfekce jsme se radily jak s gynekoložkou, tak s výrobci. Ano, desinfekci místo vyváření použít můžete. Pokud zvolíte desinfekční roztok z lékárny nebo námi prodávané tablety Milton, doporučujeme omýt poté kalíšek pečlivě vodou. Desinfekce by na kalíšku neměla zůstat, její zbytky by mohly negativně působit na přirozenou flóru v pochvě.
Na vytření kalíšku během používání můžete použít také vlhčené intimní ubrousky LadyWipe. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.

 

Jak to mám vyřešit s omytím kalíšku na veřejných toaletách, kde umyvadlo není v kabince?

Pokud nemáte velmi silnou menstruaci zjistíte, že kalíšek stačí omýt než ráno odejdete z domova a znovu když se obvykle vracíte. Pokud potřebujete provést manipulaci s kalíškem na veřejných toaletách, můžete si vzít do kabelky prázdnou malou pet-láhev a na toaletě ji naplnit vodou a přímo v kabince pak touto vodou kalíšek omýt. V případě, že láhev zapomenete, stačí kalíšek vylít a znovu zavést, nic se nestane. Ale nemělo by se to stávat opakovaně za sebou, kalíšek je třeba z hygienických důvodů minimálně jednou denně vodou pečlivě omýt.
Můžete také používat kelímek na sterilizaci, který je skládací a snadno se vejde i do malé kabelky. U umyvadla do něj napustíte vodu a na toaletě v něm kalíšek opláchnete.
Na vytření kalíšku můžete použít také vlhčené intimní ubrousky LadyWipe. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.

 

Čím se od sebe jednotlivé kalíšky liší?

Kalíšky se liší tvarem, zpracováním silikonu, certifikacemi (ekologickými i zdravotními - všechny mají certifikát zdravotní nezávadnosti, ale některé SZU jiné třeba FDA), místem výroby, množstvím variant a samozřejmě dle předchozího také cenou. Informace o jednotlivých značkách menstruačních kalíšků naleznete v podrobnějším popisu každého z nich na našem webu - najdete je přes stránku Značky menstruačních kalíšků.

 

Které kalíšky mají vegan certifikaci?

Kalíšky s certifikací od Vegan society jsou značky Mooncup, Lunette a Divacup. Nicméně všechny silikony, ze kterých jsou kalíšky vyrobené, byly dříve testované na zvířatech. Dnes existují společnosti, které dál netestují již otestovaný silikon a díky tomu, mohou mít vegan certifikaci (Vegan society).

 

Nemůže se stát, že krev nateče zpět do dělohy?

Ne. Potvrdí vám to i vaše gynekoložka. Krev odchází úzkým místem mezi dělohou a pochvou - děložním čípkem - a rozhodně se nemůže stát, že by natekla zpět do dělohy. V noci se také část krve shromažďuje v pochvě (ráno si toho všimnete, když jdete na záchod) a tato krev se v pochvě nijak nesráží a nemůže vám ublížit.

Jak je tedy možné, že se děložním čípkem dostanou do dělohy spermie? Průchod spermií je možný díky cervikálnímu hlenu. Ten během ovulační fáze děložní čípek produkuje. Právě přítomnost tohoto hlenu je i dobrou pomůckou pro zjištění plodných dnů.

 

Dobrý den, nikde nenašla informaci, zda kalíšek můžu používat i při zavedeném nitroděložním tělísku. Tělísko má takové vlákno, které volně visí do pochvy (asi 2 cm), aby se zase dalo vyndat. Obávám se, aby to vlákno nenarušovalo vzniklý podtlak a aby kalíšek fungoval.

Je mnoho žen, které používají menstruační kalíšek společně se zavedeným nitroděložním tělískem a nemají žádné potíže. Občas se ale vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vyjmuto nebo posunuto při užívání kalíšku. Není ale jasné, zda se v těchto případech nejednalo o anatomický faktor (např. nízký čípek nebo třeba umisťovaní kalíšku příliš vysoko apod.) nebo zda prostě tělo tělísko samo nevypudilo (děje se to u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek, nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci).

 

Používám antikoncepční vaginální kroužek (NuvaRing aj.), je možné používat zároveň kalíšek?

Ano, je to možné. Kalíšek se zavádí nízko do pochvy, vaginální kroužek naopak až k děložnímu čípku, takže se navzájem neovlivňují. Existuje řada žen, které to takto dohromady používají. Nicméně je možnost, že některým ženám to vyhovovat nemusí a to v případě vyhovuje-li ženě zavedení kalíšku okolo děložního čípku nebo má-li žena krátkou pochvu a děložní čípek nízko.

 

Existuje problém se vzduchem v pochvě?

Dočetla jsem se na Vašich stránkách a v návodu o gyn. nezávadnosti, o problémech, o jejich řešení. To je všechno v pořádku. Co však neuvádíte je problém se vzduchem nebo podtlakem v pochvě. Nehrozí v této souvislosti embólie či možnost srdečního onemocnění (i infarktu), tak, že se vzduch dostane pochvou do dělohy a z dělohy nějaká bublinka vzduchu dále do těla?
Může to být také jen špatný pocit, ale po zavedení kalíšku mám pocit, jako by se mi právě do pochvy dostal vzduch, ten se drží v podbřišku, a to vytváří bolest.

V žádném případě není možné, aby došlo k embolii neboť kalíšek je o dost větší než průměr hrdla děložního. Kalíšek nemůže působit jako pumpička, kterou vháníte vzduch dovnitř – to by musel kalíšek děložní hrdlo pevně obmykat. Pochva není chráněna proti přítomnosti vzduchu, vzduch je v pochvě běžně.
Už řadu let se používají nitroděležní tělíska, která se zavádejí přímo do dělohy a ani u těch nebezpečí embolie nehrozí.
Zavádíte kalíšek správně? Jestli po zavedení kalíšek cítíte, můžete ho mít ve špatné pozici. Vzduch cítit nemůžete, v žádném případě se vzduch z pochvy nemůže dostat do břicha, které by Vás pak bolelo.
Používáním kalíšku si v žádném případě nemůžete ublížit. Používání vám nemusí z různých důvodů vyhovovat, ale nebude vám po jeho použití špatně z fyziologických důvodů. U tampónů je situace jiná, tampón může utěsnit děložní hrdlo a tak způsobit vážné problémy a také vysušuje děložní sliznici. Ani jeden z těchto problémů a se však u kalíšku nevyskytuje.
(Odpovídala MUDr. Marcela Bittnerová)

 

Tampon mi připadá přírodnější. Proč všichni používají tampony a ne kalíšky?

Protože kalíšek Mooncup se teprve od roku 2002 vyrábí z hypoalergeního silikonu a je vhodný pro všechny ženy (i pro ty, které jsou alergické na gumu). Tampony jsou již na trhu dlouho a mají velkou reklamu. Ale zeptejte se své gynekoložky, co si o tamponech myslí. Zjistěte si, kolik gynekologů opravdu tampony doporučuje (a kteří přímo nespolupracují s výrobci tamponů)! Informujte se jaký je postup výroby tamponu a co všechno obsahují (a jak ovlivňují vaginální prostředí).

K tématu tamponu doporučujeme například článek Všechna tajemství o tamponech.

 

Jde kalíšek snadno zavést?

Ano, protože kalíšek nejdřív omyjete ve vodě a poté zavádíte. Mokrý silikon snadno vklouzne dovnitř do pochvy, která je navíc v období menstruace hodně vhlká. Pokud chcete kalíšek zavést před menstruací nebo ho je vyzkoušet mimo menstruaci, můžete použít pro větší zvhlčení lubrikační gel na vodní bázi (např. Good Clean Love nebo LadyLube). Doporučujeme jeho použití také mladým dívkám při prvních zkušenostech s kalíškem.

 

Existují ještě další typy menstruačních kalíšků než jaké nabízíte na stránkách? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Existuje opravdu mnoho značek i typů menstruačních kalíšků – například Keeper, který je vyrobený z přírodní gumy nebo měkký jednorázový kalíšek Softcup a další.
Mezi silikonovými kalíšky není téměř žádný rozdíl. Všechny typy jsou z lékařského silikonu, většina byla schválena americkou FDA , velmi se neliší ani ve velikosti. The Moon Cup se vyrábí v USA, Diva Cup v Kanadě, Mooncup ve Velké Británii, LadyCup v Čechách, Lunette ve Finsku... Proto se liší cenou.
Hlavní odlišnost kalíšku Keeper je v tom, že je vyroben z přírodní gumy, na kterou je mnoho lidí alergických. Pokud si nejste jistá, jak je to s vámi a alergií na latex, zvolete raději Mooncup, Lunette, LadyCup nebo jiný silikonový menstruační kalíšek.
Jednorázový kalíšek Softcup má oproti ostatním jednu velkou nevýhodu a to je fakt, že je jen na jedno použití. Není tedy ekologicky ani ekonomicky výhodnější než tampóny nebo vložky.
V posledních letech se na českém trhu hojně objevují čínské kalíšky. Od žen, které se ozývají se se svými problémy víme, že často nejsou příliš kvalitní. Na našich stránkách také prodáváme kalíšky vyrobené v Číně (Gaia cup), ale pouze od ověřených firem. Důrazně doporučujeme nenechat se zmást českým obalem a certifikací zdravotního ústavu a prověřit si, jaké zboží kupujete. Kalíšek si přeci zavádíte na svá nejintimnější místa.

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace