Často kladené dotazy - látkové vložky

Co to jsou látkové menstruační vložky?

Látkové vložky jsou alternativou ke klasickým menstruačním pomůckám. Od klasických vložek se liší

  • materiálem, ze kterého jsou vyrobené,
  • možností opakovaného použití.

 Proč bych je měla používat?

  • Jsou velmi pohodlné. Budete se v nich cítit jako v bavlnce. Žádné opruzeniny a zapaření.
  • Jsou zdravotně nezávadné, bez chemie - látkové vložky jsou pouze vaše. Víte, v čem jste je vyprala i kdo na ně sahal.
  • Jsou šité z materiálů s certifikacemi pro kontakt s kůží miminek nebo s bio certifikací.

Jaké jsou výhody látkových vložek?

Látkové menstruační vložky jsou:

  • Zdravější - neobsahují totiž absorpční, bělící a deodorační přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.
  • Ekologičtější - věděly jste, že za život žena spotřebuje přibližně 15000 – 20000 ks vložek či tamponů, které končí většinou na skládkách, kde se budou rozkládat ještě dalších 200-400 let?
  • Ekonomičtější - do vložek a tamponů ženy investují nemalé finanční prostředky. Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání. Při správné údržbě vám vložky vydrží několik let.

Látkové vložky Meracus

Mají látkové vložky nějaké nevýhody?

Jedinou nevýhodou látkových vložek je fakt, že se musí prát. V dnešní době automatických praček to ale zase taková práce navíc není. V praxi to vypadá tak, že například v koupelně máte kyblík s víkem, který je naplněný vodou, do něj se použité vložky odkládají a jednou za 2-3 dny se vyperou. Vložky můžete prát samostatně, ale je možné vložky přidat i k barevnému prádlu.

Kolik látkových vložek potřebuji?

Toto je velmi individuální a záleží to na síle vaší menstruace. Také záleží na tom, jak často budete vložky prát. Můžete si pro začátek koupit vložek pouze několik - například od každého typu po 1 ks. Vyzkoušíte je a poté se rozhodnete, který typ vám nejvíce vyhovuje a dokoupíte si počet, který potřebujete.
Obecně počítejte dvě - tři vložky na den (v závislosti na síle vašeho krvácení, a také na tom, jestli menstruace začíná či končí) a jednu vložkou na noc.
Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.

Jaké typy látkových vložek existují?

Existuje mnoho variant střihů i různí výrobci.

Základní rozdělení vložek: intimky, slipové, denní a noční. Intimní vložky mají většinou pouze bavlněnou vrstvu zatímco slipové vložky mají i vrstvu nepropustnou. Intimky se hodí k použití mimo dny menstruace a slipové vložky zvládnou slabší krvácení nebo je můžete použít jako pojistku ke kalíšku. Různí výrobci mohou mít různé označení vložek. Nezapomeňte si přečíst popis vložky - hlavně to, zda je propustná či nepropustná.

Noční vložka bývá oproti denní vložce o trochu silnější, ale hlavní rozdíl spočívá ve velikosti – zadní část je prodloužena, takže chrání spodní prádlo i při velmi silné menstruaci v noci.

Jak se vložky skladují a perou?

Použitou vložku opláchněte vlažnou vodou, případně ji ještě můžete přeprat v ruce s pomocí žlučového mýdla nebo solí na skvrny. Než se dostanete k praní v pračce, skladujte vložky v uzavřeném kyblíku s vodou. Ideální je vodu každý den vyměňovat a vložky vyprat nejpozději do tří dnů. Některé ženy ale skladují i na sucho. Do kyblíku či na jeho víko můžete kápnout éterický olej, například levanduli nebo tea tree.
Vložky perte nejlépe v ekologicky šetrném pracím prostředku při teplotě 40-60°C. Aviváž nepoužívejte, ničí totiž bambusové vlákna a zkracuje tak životnost vložky. Z našich zkušeností můžeme doporučit značku Ulrich.
Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání 30 ml odstraňovače vodního kamene. Můžete také použít dezinfekční máchadlo Ulrich, které nejen dezinfikuje, ale také změkčuje.

Další informace najdete například v článku Tipy a triky při ekologickém praní.

Je potřeba vložky dezinfikovat?

Dezinfikovat vložky není nutné při každém praní, ale jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat. Varianty:

  • v čajovníkové lázni - 3-5 kapek Tea Tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody
  • v octovém roztoku - 1 lžička octa na 1,5 dcl vody

Vložky také můžete vyžehlit - občas či pravidelně. Žehlete je vždy po dotykové straně, protože spodní strana vložek je většinou z nepropustného materiálu (PUL nebo fleece), který by se žehlením poškodil.

Z čeho se vložky vyrábějí?

Látkové vložky se šijí z bavlny či bio bavlny, bambusové viskózy a nepropustných, ale prodyšných polyesterových textilií. Jako dotyková vrstva se často používá velmi příjemný kojenecký plyš (80% bavlna, 20% polyester) nebo bambusový aksamit (70% bambusu, 28% BIO bavlny a 2% polyesteru). Pro nepropustnost se používá částečně nepropustný polyesterový fleece (100% polyester) a pro úplnou nepropustnost pak takzvaný PUL (PolyUrethane Laminated fabric, látka zalaminová polyuretanem). Stejné materiály se používají na výrobu pratelných plen pro miminka a proto velmi často mají certifikaci pro styk s pokožkou dětí (0-3 roky).

Co si mám k vložkám dále pořídit?

Vhodným doplňkem k látkovým vložkám je taštička na zip pro uschování použitých vložek. Materiál je nepropustný polyester zatřený polyuretanem. Na rozdíl od igelitu se vložky v tomto materiálu nezapařují.

Mýty o látkových vložkách

Opakovaně používat látkové vložky musí být nehygienické!

Máte pocit, že používání látkových vložek není dostatečně hygienické? Není čeho se obávat. Stačí si představit situaci, kdy se poraníte a krvácíte. Přikryjete si ránu igelitem nebo nějakým kusem látky? Nebo dokonce ránu olíznete? Žilní krev se od té menstruační zase tolik neliší a vyprání a případná desinfekce je pro hygienu zcela dostačující.

Máte pocit, že když běžnou použitou vložku vyhodíte do koše udělali jste pro hygienu a čistotu to nejlepší? Představa použité vložky putující na skládky, kde roky leží není sympatičtější než fakt, že látková vložka se téměř bezprostředně po použití vypere a čistá znovu použije.

Látkové vložky určitě smrdí!

Omyl. Jednorázové klasické vložky jsou materiálově velmi podobné „igelitu“, který není prodyšný. Materiály, ze kterých se šijí látkové vložky, jsou vždy prodyšné a pokožka tak může volně dýchat a nezapařuje se. Navíc nejsou napuštěny žádnou chemií jako jednorázové pomůcky. Právě kombinace chemie a menstruační krve vydává klasický vložkový zápach.

Používat látkové vložky - to je snad návrat do středověku ne?

Přijde vám návrat k látkovým vložkám návratem do minulosti? Nemusíte mít obavy, ani romantické představy :) Návrat k původním látkovým vložkám již není nutný ani vítaný. Proč? Existuje mnoho nových materiálů, ze kterých se dnes vložky šijí a které jsou velmi praktické a příjemné. Existují patentky pro snadné uchycení. A zejména - vložky si ručně nepereme, tato starost naprosto odpadá. Výrobci také zúročili zkušenosti s konvenčními vložkami. To se promítlo do moderního a praktického tvaru látkových vložek.

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace