Látkové vložky

V tomto článku vás chceme seznámit s látkovými vložkami, abyste měly možnost posoudit, zda by mohly být vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro vás.

Látkové vložky stejně jako látkové plenky pro děti zažívají v posledních letech velký boom. Dnes je možné si vybrat z velké nabídky těchto intimních hygienických pomůcek a každá žena může najít typ, který by jí vyhovoval. Ale začněme postupně.

Výhody látkovek oproti jednorázovým vložkám

Jsou zdravější

  • neobsahují absorpční gely a deodorační přísady; nejsou běleny chlórem
  • jsou prodyšné, při pravidelném vyměňování zamezují přemnožení bakterií, které by mohlo způsobit zánět nebo velmi nepříjemnou mykózu
  • v případě vložek určených pro šestinedělí pooperční rány lépe dýchají a tím se snadněji hojí

Jsou příjemnější

  • vrchní vrstva látkových vložek bývá z příjemných materiálů, díky kterým se můžete cítit jako v bavlnce
  • tím, že jsou prodyšné, nevytvářejí nepříjemný zápach
  • sama se o své vložky staráte - víte, kdo se jich dotýkal a v čem jste je vyprala

Jsou ekologičtější - jejich pratelnost, tedy opakované používání a materiály, ze kterých jsou vyrobeny, jsou hlavní ekologickou výhodou látkových vložek.

 

Jsou ekonomičtější - pořízení látkových vložek je cenově dostupné a tím, že je používáte opakovaně, odpadají náklady na nové intimní pomůcky každý měsíc.

 

Z jakých druhů látkových vložek můžeme vybírat

Tato intimní dámská hygienická pomůcka, která může ženu provázet celým obdobím menstruace je vyrobena nejčastěji z bavlny (resp. biobavlny). Používají se také bambusové nebo konopné tkaniny, froté, plyše a další příjemné materiály. V dnešní době je možné si vybrat z velkého množství typů látkových vložek:

 

Látkové vložky - ekologické řešení menstruace Malá látková vložka - slipovka nebo intimka

Tenká vložka, která slouží pro dny slabého krvácení (na začátku nebo na konci menstruace) a lze ji používat i mimo období menstruace jako ochranu spodního prádla. Tento typ doporučujeme jako doplněk k menstruačnímu kalíšku. Vyhnete se tak "nepříjemným překvapením" v době, kdy se s kalíškem učíte zacházet. Tyto vložky se vyrábí v propustné i nepropustné variantě.

 

Látková vložka denní

Středně silná vložka pro střední sílu krvácení bez nepromokavé vrstvy.

 

Látková vložka denní s nepropustnou vrstvou

Slabší vložka pro střední sílu krvácení s nepromokavou vrstvou.

Látkové vložky - ekologické řešení menstruace

 

Látková vložka vrstvená

Jedna vložka, která umožňuje volit si její tloušťku tím, že vkládáte další vrstvy. Podle síly vašeho krvácení si tak nastavíte, co vám vyhovuje.

 

Látková vložka noční

Dlouhá a silná vložka s nepropustnou vrstou.

 

Látková vložka pro období šestinedělí

Dlouhá a silná vložka bez nepropustné vrstvy.

 

Většina látkových vložek se vyrábí s "křidélky", které jsou opatřeny patentkami, takže vložka dobře drží a chrání tím vaše prádlo před případným znečištěním. Jsou ale i varianty bezkřidélkové. Jejich nevýhodou je nebezpečí nečekaného vypadnutí nebo posunutí, což je právě důvod, proč nejsou tolik oblíbené a vyhledávané.

Protože dnešní moderní ženy chtějí, aby jejich intimní pomůcky pěkně vypadaly, je možné zakoupit vložky ve všemožných barvách a tvarech.

 

Informace o látkových vložkách značky Meracus najdete na - látkovky Meracus.

Aktuální barvy a designy si můžete prohlédnou v našem eshopu Kalíšek.cz

Informce o použití intimek s menstruačním kalíškem - Proč intimka k menstruačnímu kalíšku?

 

Kolik vložek si pro začátek pořídit?

A kolik to může stát? Počet použitých vložek během menstruace se samozřejmě mění se sílou krvácení. Průměrně můžeme řici, že vám postačí na den 1-5 kusů. Je dobré mít po ruce víc typů, abyste mohly použít vždy ten nejvhodnější dle síly krvácení.

Cenově je to také různé. Na trhu je velké množství značek jak domácích, tak zahraničních. Pro představu: cena denní vložky se může pohybovat mezi 100 - 200 Kč za kus, slipová vložka 80 - 150 Kč za kus, noční se pohybuje kolem 250 Kč za kus. Samozřejmě, že lze koupit i “luxusnější” kousky, které nabízejí spíše zahraniční firmy a ty se mohou pohybovat od 400Kč za kus.

Další variantou je možnost si vložku sama ušít. Materiály se dají běžně koupit nebo můžete zužitkovat domácí zásoby jako pyžama, utěrky, ručníky. Podívejte se na střihy a návody na ušití látkové vložky nebo na zajímavý článek o ekologii a hygieně Vložky pro ekoložky, kde najdete stručný návod na ušití látové vložky.

 

Látkové vložky Meracus

Manipulace s látkovou vložkou

Manipulace s látkovou vložkou je velmi jednoduchá a víceméně stejná jako s "klasickou" vložkou. Měňte vložku stejně často jak jste zvyklá. Po použití je nejvhodnější vložku namočit a s pomocí např. žlučového mýdla předeprat a poté opět namočit do vody (tu pak měňte každý den). Vložky pak vyperte najednou nebo je můžete přidat k běžnému prádlu. Také je možné vložku skladovat na sucho a předeprat ji těšně před praním. V každém případě, je nutné použité vložky vyprat po 3 dnech. Praní je možné i při 40°C, ale doporučujeme nastavit prací cyklus na 60°. Někteří výrobci umožňují praní na 90°, ale takto vysoká teplota nám připadá zbytečně vysoká a způsobuje větší opotřebení látky.

Po ukončení menstruace můžeme vložky před závěrečným praním desinfikovat např. v octovém roztoku (1 lžička na 1,5dcl), v slabším roztoku peroxidu (1:1 peroxid/voda) nebo v čajovníkové lázni (3-5 kapek tee tree oleje do 1,5 dcl).
Praktickou pomůckou k vložkám jsou speciální diskrétní kapsičky z nepromokavého materiálu (i nediskrétní :), ve kterých můžete mít použité vložky, jste-li někde mimo domov (např. v práci). Na cestách důrazně doporučujeme využít menstruační kalíšek, protože použití látkovek se jeví jako veskrze nepraktické!

Slipové vložky, které používáte mimo období menstruace, můžete prát stejně jako perete spodní prádlo.

 

Na závěr

Látkové vložky jsme vyzkoušely a používáme je. Osvědčily se nám jako samostatná hygienická pomůcka, ale také jako doplněk menstruačního kalíšku. Ke kalíšku doporučujeme slipovou vložku. Zvláště v začátcích používání menstruačního kalíšku, kdy si nejste jistá jestli jste kalíšek správně zavedla, je používání slipové vložky dobrým řešením před nečekaným únikem menstruční krve.
Látkové vložky se staly hitem hlavně mezi maminkami, které používají látkové plenky pro své děti. Věříme, že obliba látkových vložek pronikne i k dalším ženám, které zjistí, jak příjemná pomůcka to je.

 

 

 

Chcete si přečíst osobní zkušenosti? Přejděte na zkušenosti s látkovými vložkami.

Chcete si látkové vložky hned objednat? Přejděte na eshop Kalíšek.cz

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace