Obrácená či zakloněná děloha: dva různé pojmy, které označují to samé – dělohu, která je oproti „uznávané normě“ umístěná jinak. Možná vás váš gynekolog informoval, že obrácenou dělohu máte, co všechno to pro vás znamená? Hned na úvod vás chci ale uklidnit, nic zvláštního se neděje a žádné omezení z toho pro vás neplynou.
Děloha
Děloha je uložena v malé pánvi a je určitým způsobem nakloněna. Jak by děloha „správně“ měla vypadat, a kde by měla být umístěná, můžeme vidět v mnoha lékařských publikacích a učebnicích. Zajímavé ovšem je, že se jedná spíše o ilustrační zobrazení, neboť takto umístěnou dělohu má ve skutečnosti jen malé množství žen. Skoro by se dalo říct: „kolik existuje na světě žen, tolik existuje způsobů umístění dělohy“. Děloha může směřovat dopředu, dozadu, ale také může být přesně uprostřed. Nejčastější polohou je mírné naklonění dopředu a zmiňované naklonění dozadu (tedy obrácená děloha) se vyskytuje u přibližně 15-20% žen.
Pokud potřebujete osvěžit informace ze školy, podívejte se do našeho článku Ženské pohlaví „pod lupou“ ;)
Zmínila jsem tři různé varianty naklonění dělohy: dopředu, uprostřed či dozadu.
Na těchto obrázcích jsme si ukázali možné umístění neboli verze dělohy, kromě toho může být děloha více či méně zahnutá, toto se označuje slovem flexe.
Pozice dělohy
Na obrázku níže vidíme čtyři varianty umístění dělohy v kombinaci s jejím ohnutím, šedě přerušovanou čárou je zaznačena „normální“ poloha dělohy (co je považované za normální polohu, jsme si vysvětlili již výše).
Vysvětlení názvosloví:
Ante – směrem k přední části těla (ke stydké kosti)
Retro - směrem k zadní části těla (ke kosti křížové)
Verze – naklonění dělohy
Flexe – zahnutí dělohy
Anteflexe: děloha je orientovaná směrem ke stydké kosti a zahnutá
Anteverze: děloha je vytáhlá a orientována směrem ke stydké kosti
Anteverzeflexe: toto je kombinace anteverze a anteflexe, tedy děloha je nakloněná dopředu a zároveň zahnutá
Retroverze: děloha orientované ke kosti křížové
Retroflexe: děloha je orientovaná směrem ke kosti křížové, s přední částí dělohy ohnutou
Retroverzeflexe: a opět tyto dvě varianty mohou být zkombinované.
Příčiny obrácené dělohy
Obrácená děloha může být vrozená nebo k tomuto „natočení“ může dojít v průběhu života. Na naši dělohu totiž působí různé vlivy: těhotenství a porod, stavba těla, menstruace, fyzické zdraví... Obrácení může způsobit ochabnutí vaziv či následek některých onemocnění: záněty, srůsty, endometrióza. Děloha se může také obrátit vlivem poranění kosti, pádem na hýždě, při automobilové nehodě, při nesprávném držení těla či při intenzivní práci ve stálém napětí při nezměněném držení těla atd.
Zajímavost
Určitý deník v roce 1906 zaznamenal, že obrácení dělohy může zapříčinit: „nevhodný způsob odívání, převážně nošení těsných přiléhavých korzetů a těžkých sukní“. Dále tento deník uvedl jako důvod obrácení ztrátu pánevního tuku, který do jisté míry napomáhá podepírat dělohu. (Takže až si příště stoupnete na váhu a bude tam o nějaké to kilo navíc – nezoufejte. :) Třeba je to zrovna tolik potřebný pánevní tuk…)
Těhotenství a sex
Spousta žen, které mají obrácenou dělohu, se obává, že budou mít problém s otěhotněním. Lékaři se ale shodují, že takto obrácená děloha není nikterak zásadní problém, ani nezpůsobuje komplikace. Asi největší rozdíl oproti „normální děloze“ je ten, že si spermie svoji pouť prodlouží o 1-2 cm (když ale klasicky zvládnou 15-20 cm, můžeme jim důvěřovat, že si s těmi dvěma centimetry hravě poradí). Proto pokud máte obrácenou dělohu a snažíte se otěhotnět, doporučujeme důvěřovat, že se vše povede a zůstat v co největším klidu a psychické pohodě.
Doporučení během těhotenství
Ženám s obrácenou dělohou se doporučuje v prvním trimestru spát na břiše a také cvičit „kočičí hřbet“. Popřípadě několikrát denně být na všech čtyřech.
V průběhu těhotenství roste miminko, ale také děloha. Koncem třetího měsíce se děloha napřimuje, přerůstá malou pánev a začíná být hmatatelná nad stydkou sponou. Poloha dělohy se – i v případě zakloněné dělohy – později upraví sama.
Když se nedaří otěhotnět
Dobrých rad a doporučení, jak nejlépe a nejrychleji otěhotnět, je mnoho. V případě obrácené dělohy se doporučuje následující (vyzkoušejte a uvidíte sami, nakolik jsou doporučení přínosná):
- Poloha zezadu, ta prý pomáhá nejvíce. Po samotném aktu byste měla zůstat ležet na břiše a nevstávat nejméně ještě 30 minut
- Cvičení, vybrat si můžete dokonce z několika variant: metoda Ludmily Mojžíšové, Kegelovy cviky anebo tzv. léčebný tělocvik. Všechny uvedené varianty slouží také jako prevence či pro zlepšení stavu vašeho pánevního dna.
Obrácená děloha a menstruační kalíšek
V naší uzavřené facebookové skupině Kališnice jsme dělaly průzkum toho, jaké kalíšky používají ženy s obrácenou dělohou a jestli jim tato varianta menstruační pomůcky vlastně vyhovuje. A výsledek? Možná vás to překvapí, ale v používání kalíšků u žen s obrácenou dělohou oproti ženám „s normálně“ umístěnou dělohou není žádný rozdíl. Často ale ženy s obrácenou dělohou, mají také nízko položený čípek – a toto je při výběru vhodného kalíšku potřeba zohlednit.
Budete–li chtít pomoci s vhodným výběrem kalíšku, napište nám.
Zdroje: www.miminka.cz, www.feministmidwife.com, http://cs.medixa.org, www.střípky.cz, www.babymed.com, www.mayamassage.co.uk.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.