Pohledem lékařky: Kdy jít s dcerou poprvé na gynekologii

Kateřina Kneiblová je gynekoložka s celostním pohledem na ženské potíže. Jaká jsou její doporučení pro první návštěvu gynekologa? Čím se u dívek znepokojovat, s čím nespěchat a jak vlastně první gynekologické vyšetření probíhá?

Poprvé u gynekologa

Kdy vzít poprvé svou maličkou, která už najednou není tak maličká, na gynekologii, je velmi častá otázka. Odpověď na ni není tak docela jednoduchá. Možná si to nemusíme pamatovat z vlastní puberty, ale stačí se trošku rozhlédnout, aby nám bylo jasné, že pro dívky je tahle představa děsivá a je to něco, čemu by se nejraději naprosto vyhnuly a nikdy to nepodstoupily. Jenže my, maminky, víme, že to nejde, a taky se tak trošku bojíme, aby se u té naší "holčičky" něco nezanedbalo. Často se do toho potom vloží pediatr, který doporučí kontrolu na gynekologii v patnácti letech, protože je to tak psáno v doporučeních.

Jaké jsou možnosti vyšetření, když je dívka panna?

Mívám v ambulanci dívek hodně a věřím, že leckterý z mých kolegů mi dá za pravdu, když tu teď napíšu, že vyšetření malé pánve přes břišní stěnu nemá velkou výpovědní hodnotu. Ono zkrátka není náhoda, že gynekologické vyšetření se provádí přes pochvu, ať už pohmatem, nebo ultrazvukem. Jenže pokud je dívka panna, je to pochopitelně komplikované. A samozřejmě se tu nabízí možnost ultrazvukového vyšetření přes konečník, ale opravdu chceme, aby tohle naše dcera podstupovala?

Osobně razím ten názor, že pokud mladá žena nemá gynekologické obtíže, není potřeba s prvním vyšetřením spěchat a bohatě stačí vyčkat na dobu, kdy již panna nebude, vyšetření bude jednodušší a výrazně méně stresující.

Kdy jít s dcerou poprvé na gynekologii
První návštěva gynekoložky nemusí nutně znamenat, že dívka bude vaginálně vyšetřena. Pokud má z vyšetření obavy, může lékařka postupovat pomalu. Foto Pexels.com

Stačí konzultace, nebo je nutná návštěva?

A jak tedy poznat, kdy gynekologa vyhledat? Nejlépe je zavolat svému gynekologovi a optat se, zda ta či ta skutečnost je běžná a v pořádku.

Kupříkladu známý je fakt, že dívky nemívají pravidelné měsíčky. Víme to, ale když jde o naši holčičku, tak často znejistíme, zda je to ještě v normě. Fakt je ten, že v prvních několika letech může být téměř jakákoli nepravidelnost v normě. Není-li dívka příliš hubená či jinak chronicky nemocná (např. porucha štítné žlázy), nemusí nás to znervózňovat. Horší situace je v případě bolestivé menstruace nebo svědění. Tam nelze dát tak jednoduchou odpověď a je potřeba se více zamyslet či gynekologa navštívit.

Dalším velkým otazníkem jsou vrozené vady ženských reprodukčních orgánů. Inu, ano, na ty v naprosté většině případů nepřijdeme, dokud dívku řádně nevyšetříme. A tedy je ani dříve nemůžeme ošetřit, je-li to potřeba. Je-li nutno dívku operovat, je po operaci doporučováno minimálně rok (nebo déle) neotěhotnět. Většina dívek ovšem na své plnohodnotné gynekologické vyšetření přijde mnohem dříve, než plánují těhotenství. Tedy vlastně opět nemáme kam spěchat, je tu dost času k řešení.

Do ordinace s mámou, nebo bez?

Pokud dojdeme k tomu, že naše princezna gynekologické vyšetření potřebuje, je fajn vědět, co přesně ji čeká.

U dívek mladších 18 let je vždy potřeba mít podepsaný souhlas zákonného zástupce, že smíme dívku ošetřit. Tedy první návštěva se neobejde bez doprovodu, minimálně do čekárny.

Více už pak záleží na konkrétní situaci. Nemohu mluvit za své kolegy, ale jsem-li v ambulanci já, pak se s dívkou domluvím, zda tu chce mít maminku, anebo zda maminku mám poslat za dveře. Je časté, že si dívka přeje mít maminku u odběru anamnézy, protože spousta holek netuší, co se u nich v rodině kdy řešilo. A často posíláme maminku za dveře před začátkem vyšetření. Není ovšem vůbec výjimkou, že maminka smí zůstat, smí držet dívku za ruku, stát za hlavou nebo jen za paravánem – to vždy závisí na slečně.

Já se vždy dívky ptám, zda již proběhl pohlavní styk, pokud ne, ptám se na tampony. Používá-li dívka sama tampony, je velmi pravděpodobné, že otvor v panenské bláně je natolik prostorný, že by šetrnému gynekologickému vyšetření bránit neměl. A tak tedy komunikuji s dívkou to, že se pokusím ji vyšetřit, a bude-li to možné, pokusíme se i o vaginální ultrazvuk. Zda vyšetření dokončíme, záleží vždy na slečně.

Pokud dívka nemá gynekologické zdravotní obtíže, je možné koncipovat návštěvu na gynekologii jen jako seznámení, ultrazvuk přes břicho a hlavně podepsání souhlasu rodiči. Slečně se tím otevírají dveře do ambulance gynekologa a může přijít sama řešit situace, které by se s rodiči řešit zdráhala. Ani tohle není špatné schéma a je důkazem správně fungujících vztahů v rodině.

U mladých slečen je důvěra tím nejdůležitějším kamenem v péči o jejich (nejen intimní) zdraví.

katka_kneiblova
MUDr. Kateřina Kneiblová
gynekoložka

Máma dvou dětí a lékařka s 15letou praxí z gynekologické ambulance, kde spojuje respekt k ženám a jejich přáním s pohledem západní medicíny. V poslední době se věnuje osobním konzultacím na gynekologická témata a hledání té správné léčebné cesty pro každou ženu "na míru". Ráda pracuje se ženami, které se o svůj zdravotní stav zajímají a nebojí se přímé komunikace.

Ráda se usmívá, ráda sportuje, nerada se dohaduje. Svůj volný čas tráví na vodě, na zahradě nebo čtením.

gynekologiecelostne.cz

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Intimní potíže holčiček a dětská gynekologie

Svou gynekoložku či svého gynekologa navštěvujete jako dospělá žena zřejmě pravidelně, minimálně jednou ročně kvůli preventivní prohlídce. Jak to ale je s holčičkami a slečnami? Je nějaká věková hranice, kdy by měly na gynekologickou prohlídku jít? Jak probíhá takové vyšetření a jaké obtíže dětští gynekologové nejčastěji řeší? Více se dočtete v tomto článku.