Lucie Sitařová: O vaginálním mapování a znovu nalezené radosti ze sexu

Věděla jste, že ve vagině můžete mít uloženo mnoho nepříjemných zkušeností a vzpomínek, které snižují vaši ženskou citlivost, vytvářejí napětí, nezřídka i bolest, a mohou vám brát chuť do intimního života? Lucie Sitařová, koučka v oblasti intimity a sexuality, přibližuje, co to je vaginální mapování, jak se provádí a pro koho je takové probouzení citlivosti a přepisování starých vzorců vhodné.

Proč právě vagina?

Ženská vagina je svojí podstatou receptivní a jako „houba“ nasakuje a ukládá v sobě různé druhy prožitků – pozitivních i negativních. Na úrovni těla obecně se příjemné i nepříjemné vzpomínky ukládají jako otisk v té části těla, se kterou mají souvislost. Prožitky, které pro nás byly nepříjemné, se ukládají jako emoční či psychické bloky. Ve vagině se hojně vyskytují otisky spojené s tématy, traumaty a emocemi z oblasti intimity a sexuality. Příčiny těchto bloků mohou být různé – od vážnějších až po zdánlivě nevinné – a také reakce na ně je u každé ženy individuální:

  • sexuální zneužívání či znásilnění
  • komplikovaný porod, spojený s nástřihem či natržením (rupturou)
  • císařský řez
  • jakákoliv operace v oblasti pánve (laparoskopie slepého střeva, operativní odstranění cysty či myomu z dělohy nebo z vaječníků, konizace děložního čípku, operace kýly atd.)
  • nešetrný gynekologický zákrok
  • sex proti naší vůli (často na něj bohužel přistupujeme samy)
  • hádka s partnerem či necitlivá poznámka ve chvíli, kdy jsme zranitelné

Pokud si nemůžeme dovolit emoci plně procítit a doprožít, emoce je potlačena a ukládá se právě ve formě negativního otisku ve vagině. Tyto otisky pak vytvářejí ve vagině zatuhlá a zamrzlá místa, která jsou necitlivá a mohou dokonce bolet. Dotyčná místa bývají spojena s nepříjemnými pocity, a proto se jim snažíme vyhýbat. Nejčastěji tak, že se odstřihneme od pocitů ve vagině a následně v ní ztratíme citlivost. Nejsme pak ve spojení s vlastní vaginou či celou oblastí pánve a v důsledku toho ani se svou ženskou silou pramenící ze ženské sexuality.

Kromě toho se zmíněné napětí hojně odráží i v partnerském životě, například ve vyhledávání rychlého a povrchního sexu či naopak jako snížené libido a v extrémním případě i jako úplné odmítání sexu.

Ve vagině se hojně vyskytují otisky spojené s tématy, traumaty a emocemi z oblasti intimity a sexuality.
Ve vagině se hojně vyskytují otisky spojené s tématy, traumaty a emocemi z oblasti intimity a sexuality.
Foto Pixabay.com

Co je vlastně vaginální mapování?

Práce s dotekem může být efektivnějším řešením výše zmíněných témat než klasická psychoterapie. Při vaginálním mapováním vytváříme jakousi „mapu vaginy“ – dotýkáme se stěny vaginy, místečko po místečku, a probouzíme v ní vědomí a citlivost. Provádíme akupresuru, neboli jemnou tlakovou masáž stěn vaginy. Doteky mohou být jemné, ale i silnější a hlubší. Postupujeme po jednotlivých bodech a v nich uvolňujeme zatuhlost a aktivujeme paměť tkáně. Masáží těchto bodů se uvolňují emoce v nich zapsané a mohou se projevovat navenek – křik, vztek, smutek, zmatení, smích atd. Ne vždy ale musí sezení probíhat bouřlivě, někdy se naopak navenek zdánlivě neděje nic, zato v hloubce uvnitř nás se všechno přeskládává. Není třeba příliš rozebírat, odkud přesně se tyto pocity vzaly, důležité je dokázat je pojmenovat a uvědomit si je, a poté je necháváme za pomoci práce s tělem odejít z těla pryč. Pokud mapování provádí dobře vyškolený a zkušený bodyworker, často tyto uvolněné bloky odejdou pryč navždy a stará zranění jsou napravena.

Právě díky tomu, že pracujeme přímo s tělesnou pamětí a také přepisujeme staré vzorce a prožitky přímo na úrovni tělesné paměti, je sexuologická práce s tělem velmi efektivním řešením intimních témat a přináší většinou rychlejší výsledky než klasická „povídací“ psychoterapie.

Co je cílem vaginálního mapování?

Velmi stručně můžeme říci, že cílem vaginálního mapování je především probuzení vědomí a citlivosti ve vagině. Nejde však jen o vaginu, celkově se snažíme o navrácení pozornosti do těla a ukotvení se ve své pánvi, kde vnímáme jako ženy svůj střed. Fyzický, psychický, energetický a sexuální. Pokud jsou vagina a pánev tímto způsobem probuzené, máme pocit, jako by se do nich navrátil život.

Co ženám přináší vaginální mapování?

Nutno zmínit, že průběh i výsledek vaginálního mapování je u každé ženy individuální. Záleží to samozřejmě nejen na tom, čím jsme dosud prošly, ale i na našem způsobu prožívání a na tom, nakolik si dovolíme uvolnit a pustit témata a emoce, které jsme v sobě léta potlačovaly.
Obecně lze však říci, že ženy získávají hlubší kontakt se svým tělem a začnou se v něm konečně cítit jako doma. Téměř každá klientka odchází z vaginálního mapování s větší citlivostí vaginy a s uvědoměním si, „že ji vlastně má“. A téměř každá klientka si také pochvaluje, že už konečně necítí svoji vaginu jako „plastovou trubku“, která k ní nepatří.
S uvolněním starých nánosů se v pánvi rozproudí energie a otevírá se prostor k léčení ženských orgánů a prožívání radosti z vlastní sexuality. Díky vnitřní ukotvenosti a jistotě se také upevní naše sebevědomí a začneme vnímat vlastní hodnotu. Zbavujeme se soudů a očekávání o tom, jaké bychom měly být a začínáme si uvědomovat svoji dokonalost. To v nás probouzí radost ze své jedinečnosti a spokojenost se sebou samotnými.
S uvědoměním si své hodnoty přichází i vnitřní jistota a síla ochránit si svůj prostor, komunikovat své hranice (nejen v sexualitě) a také schopnost sdělit, co se mi v sexualitě líbí.

Vaginální mapování může být obzvláště účinné na jizvy po porodu

Tato metoda spolu s prací s jizvami je obzvlášť vhodná pro ženy s jizvami po porodu, které vznikly při nástřihu či natržení hráze nebo při sekci – císařském řezu.
Jizvy mohou mnoho let zůstat tzv. aktivní a na dotek jsou citlivé nebo zarudnou. Bolí nás při milování a někdy dokonce i při změně počasí, snižují citlivost vaginy, příp. pánve celkově, a tím nám velmi znepříjemňují intimní život v partnerství.

Kombinací vaginálního mapování a práce s jizvami se tyto potíže dají často velmi úspěšně zcela odstranit, což má posléze přesah i do celkové kvality našeho života – pomůže nám to znovu nalézt radost ze sexu, cítíme se celistvější, šťastnější a živější (a spokojenější).
Kromě toho se mnohdy zlepšuje i estetický vzhled jizvy – jizva se může zúžit či zmenšit a vyblednout. Je pak méně nápadná, což má opět vliv na naše, obzvláště ženské ;), sebevědomí.

Mám se vaginálního mapování obávat?

Mnohé ženy se o vaginálním mapování dozví z internetu nebo od svých kamarádek a přicházejí s rozpaky, co jim budu na sezení provádět. Tuší, že by jim mělo vaginální mapování pomoci, ale zabývají se otázkou – jaké to bude? Jak to budu snášet, když se mě vlastně ještě nikdy nedotýkala cizí žena, obzvlášť na intimních místech? Co když mě to bude bolet? Co když mě moje emoce úplně převálcují a ztratím kontrolu? Co když nebudu nic cítit? atd. Počáteční obavy a strach můžete klidně odložit stranou. Rychlost postupu si řídíte jen a jen vy sama.  
Cílem dobrého terapeuta je pomoci vám a podpořit vás v nalézání své přirozené ženské síly, sebedůvěry a důvěry v moudrost vlastního těla a v to, že vaše prožívání sexuality, vaše intimní a erotické touhy a potřeby jsou naprosto v pořádku. Uvědomíte si, že jen vy sama máte moc na svým tělem a vy rozhodujete o tom, „co se s vaší vaginou bude dít“ :).

Nyní máte už poměrně slušnou představu, co vaginální mapování objektivně je. Zde můžete pokračovat na subjektivní výpovědi žen, které vaginální mapování absolvovaly.

lucie_sitarova
Lucie Sitařová
Koučka a terapeutka v oblasti ženské intimity, sexuality, vztahů a komunikace

Prošla mnoha kurzy, nejvíc ji ovlivnil výcvik Sexological bodyworku, který založil Joseph Kramer, PhD. Mnoho znalostí získala také v kurzu Like A Pro od Dr. Betty Martinve a Škole pánevního dna Renaty Skálové, škole Tantrických masáží u Denisy Palečkové a Richarda Vojíka, v základním kurzu koučinku, psychologie a mnoha dalších kurzech. Od roku 2014 vede se svým partnerem Martinem Plasem vlastní kurzy o intimitě.

Pracuje formou individuálních sezení, se ženami i s páry. Ve své praxi pozoruje, že jsme potlačili to, co je někde v hloubce stále součástí naší přirozenosti - naši zdravou sexualitu. Ta je dodnes opředena studem, strachem a vinou. Klientům pomáhá přijmout svoji přirozenost a svou sexuální stránku a podporuje je na cestě k přijetí vlastní hodnoty.

Specializuje se rovněž na techniku vaginálního mapování, díky které ženy navazují hlubší kontakt se svým tělem, zvyšují svou citlivost v pánevní oblasti a rozproudí se v nich energie, kterou často blokují fyzická či psychická zranění z minulosti. Spolu s uvolněním starých bloků se díky vaginálnímu mapování otevírá prostor k léčení ženských orgánů a ženy získávají větší radost ze své sexuality a potažmo i z celého života.

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nahota a spodní prádlo napříč naší historií

Pojďme se na chvíli vydat na malý výlet do historie a podívat se, jak na tom byli naši předkové s nošením (a nenošením) spodního prádla. Na úvod prozradím, že spodní prádlo je z pohledu historie opravdu novým vynálezem.

Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.