Vnitřní jizvy po porodu

Vnitřní jizvy po vaginálním porodu trápí nejednu maminku. Mnohým ženám komplikují intimní život či je donutí změnit menstruační pomůcku, protože kalíšek či tampon po porodu nesnesou. Jak napomoct lepšímu hojení jizev a co dělat, když ani milosrdný faktor času nepomáhá? Ptali jsme se gynekologů.

Při přirozeném vaginálním porodu může dojít z různých důvodů k natržení, které je potřeba následně sešít. Poranění může být vnější, kdy dochází k poranění hráze, nebo vnitřní, kdy mohou vznikat menší či větší jizvy uvnitř pochvy a také na děložním čípku. Řadě žen pak jizvy komplikují život i mnoho měsíců po šestinedělí. Některé z nich se musejí vzdát menstruační pomůcky, na kterou byly zvyklé, s jizvou je pro ně totiž menstruační kalíšek či tampon k nesnesení.

Ptali jsme se gynekologů, kolik žen si na takové potíže stěžuje, co jim pomáhá a co dělat, když se problém nelepší ani hojivým působením času.

Po porodu mohou ženu trápit jizvy způsobené vnitřním šitím.
Gynekologové se shodují, že velkou pozitivní roli hraje při hojení porodních poranění čas. Foto Kristina Paukshtite.

Každá desátá žena popisuje, že vagina je po porodu jiná

  • "Porodní poranění, a to i většího rozsahu, se u naprosté většiny žen hojí velmi dobře a bez následků. Spíše výjimečně přetrvávají nějaké problémy v místě poranění, ale i ty časem odezní," popisuje svou zkušenost MUDr. Miroslav Gregor, PhD., z FN Hradec Králové.

"Obtíže různého charakteru a různého stupně intenzity popisuje asi 1 žena z 10 - určitý 'rozdílný vjem' na dotek v oblasti sutury (šití), bolesti v místě, bolesti při pohlavním styku, bolesti při sportu, potíže s vaginálním diskomfortem (výtoky), stejně tak i eventuální obtíže s používáním menstruačních pomůcek," vypočítává MUDr. Vít Mairich potíže, s kterými ženy do jeho gynekologické ordinace pravidelně přicházejí.

Na to, že by ženám po porodu vyloženě vadila menstruační pomůcka, na kterou byly dříve zvyklé, si podle MUDr. Jany Kalvodové, gynekoložky z Masarykova onkologického ústavu v Brně, zase tolik žen nestěžuje, spíše se svěřují, že menstruace je po porodu jiná. Pacientky podle ní možná nenapadne problém s nevyhovující menstruační pomůckou ani zmínit, když se lékař sám přímo nezeptá.

Nejlepším lékařem je čas

Gynekologové se shodují, že velkou pozitivní roli hraje při hojení porodních poranění čas.

  • "Můžeme si to představit tak, že devět měsíců trvá těhotenství a devět měsíců se zase všecko vrací k normálu," podotýká doktorka Kalvodová.

Velmi tedy záleží na tom, kolik času uběhlo od porodu. "Časně po porodu ještě může být přítomen otok a třeba i hematom v okolí šití, takže spíš radím počkat, případně užívat něco na otok (Aescin), o něco později po porodu bych zkusila vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou nebo něco podobného. Nebo při chronických obtížích třeba i fyzioterapii," radí MUDr. Jana Kalvodová s tím, že pokud potíže s jizvou přetrvávají dlouhodobě, měla by být žena vyšetřena i ultrazvukem. Pokud je jizva na hrázi a směrem do pochvy, tak se dá chirurgicky vytnout a znovu sešít.

Hojení podporuje kyselina hyaluronová

Přípravky s kyselinou hyaluronovou doporučují i další gynekologové.

  • "Nejlepším lékařem je čas. Potíže naštěstí odeznívají spontánně po kratším či delším čase. Pokud ne, tak v domácí péči možno doporučit cvičení pánevního dna či masáže postižených oblastí přípravky k tomu určenými - například masážní gely s obsahem kyseliny hyaluronové podporující hojení," doporučuje doktor Mairich z urogynekologického, gynekologického a porodnického pracoviště Vivegyn v Jablonci nad Nisou.

S hojením po porodu může pomoci také podpůrné spodní prádlo.
Najdete ho například v nabídce značky Modibodi, která nabízí také kojící tílka a podprsenky.

Roli hrají i hormony a stav pánevního dna

Svůj podíl na nepohodě v oblasti jizvy mohou mít i hormony: "Během kojení je poměrně nedostatek estrogenů, sliznice v pochvě může být tenčí, že pak vnímáme bolestivost při sexu nebo menstruační potíže - a nejen kvůli jizvě, ale právě té tenčí sliznici," vysvětluje MUDr. Jana Kalvodová.

Bolesti uvnitř pochvy nemusí nezbytně nutně pocházet jen od jizvy. "Záleží, s čím přesně to souvisí, dalo by se udělat i urogynekologické vyšetření a zhodnocení svalů pánevního dna," dodává doktorka Kalvodová.

Problematické jizvy se přešijí

Jaké jsou možnosti léčby dlouhodobě problematických jizev vypočítává doktor Mairich: "Dalšími terapeutickými možnostmi jsou metody konzervativnější - laseroterapie, působení vysokovýkonného elektromagnetického pole apod., či radikálnější chirurgické - např. resutura (sekundární 'šití') předchozího poranění."

  • "Vzácně je nutné ošetřit špatně zhojené poranění chirurgicky, ale jedná se o jednoduchý zákrok," popisuje MUDr. Miroslav Gregor.

"Problematické jizvy se přešijí. Poporodním poraněním zasahujícím anus se věnují specializovaná pracoviště s dobrými výsledky," dodává MUDr. Markéta Hrůzová z Gynekologie Trutnov - Horní Staré Město.

Tématu poporodních jizev jsme se věnovali také v článku Poporodní jizvy a menstruační pomůcky

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Hygienické pomůcky v šestinedělí

Když přijde chtěné těhotenství, je každá žena plná štěstí a radosti. Dříve či později se ale většinou dostaví různé pochybnosti, obavy a strachy... My se tu podíváme na obavy "co bude těsně po porodu" aneb co se to vlastně bude dít v šestinedělí.

Šestinedělí

Po svých porodních zkušenostech píše Lilia Khousnoutdinová o šestinedělí. O náročném a emočně turbulentním období, kdy je čerstvá maminka jednou nahoře, jednou dole. O období, které je spojeno s mnoha očekáváními a požadavky - hlavně těmi, které máme jako ženy samy na sebe. Jak touto křehkou etapou projít a nevysílit se.

Porodní střípky I. ~ Porodní polohy & pomůcky

Lilia Khousnoutdinová je maminkou tří dětí. Svého druhého syna porodila na začátku května a o své zkušenosti a praktické tipy se rozhodla ještě "za čerstva" podělit v sérii několika článků. Znalosti nečerpá pouze z osobní zkušenosti, ale sama je vystudovanou porodní dulou a lektorkou těhotenské jógy a má za sebou mnoho kurzů týkajících se přirozených porodů, hypnoporodů a práce s perinatálními traumaty.