Vypouštěcí menstruační kalíšek

"Co takhle, kdybych kalíšek ani nemusela vyndávat a jen otevřela nějakou záklopku na spodní části?" Ano, i tohle řešení už někoho napadlo a dočkalo se realizace. Kalíšek jsme vyzkoušeli, ale na našem e-shopu ho nakonec nenajdete.

 

Pro některé ženy je složitější kalíšek do pochvy správně umístit. Právě tento důvod - nebo nápad nějakého přemýšlivého muže či ženy "co nového ještě vyrobit" - pravděpodobně vedl k vymyšlení vypouštěcího kalíšku. Princip je takový, že menstruační kalíšek klasického tvaru (trychtýřek se stopkou) zavedete do pochvy a po nějaké době, dle síly menstruace, jen otevřete spodní část a krev vypustíte do toalety. Poté kalíšek opět uzavřete. Otvor s víčkem je na stopce - resp. stopka je dutá a na jejím konci je víčko. Vše je vyrobeno ze stejného materiálu, ze silikonu.

 

Menstruační kalíšky s výpustí se zatím vyrábí pouze v Číně. Toto jsou některé z nich:

 

 

Nevýhody kalíšku s výpustí

Jak jsem již psala výše, vypouštěcí menstruační kalíšek jsme vyzkoušely. Osobně největší nevýhodu vidím v nepohodlí, které způsobuje stopka. Stopka menstruačního kalíšku slouží hlavně k tomu, aby žena měla jistotu, že kalíšek vyndá - ženy jsou zvyklé na šňůrky u tamponů a proto jsou kalíšky (dnes již jen některé) opatřeny stopkou. Kalíšek se ale vyndává tak, že ho chytnete za spodní část, trochu ji zmáčknete (tím se zruší podtlak) a poté je kalíšek možné snadno vyjmout. Ženy, které zavádí kalíšek hlouběji do pochvy, mohou stopku používat pro popotažení kalíšku níže, aby na spodní část dosáhly.

 

V praxi tedy většina uživatelek kalíšku stopku zkrátí nebo zcela ustřihne. Důvod je jednak ten, že zjistí, že stopku vlastně pro manipulaci s kalíškem nepotřebují a jednak, že stopka vyčnívající z pochvy mezi stydké pysky je dost nepříjemná. A právě tento důvod je ten hlavní, proč je kalíšek s výpustí pro mnoho žen nevhodný. Aby kalíšek fungoval, musí samozřejmě stopka s víčkem vyčnívat z pochvy ven. Možná by to ještě šlo, pokud by se žena nepohybovala. V praxi se ale samozřejmě žena během dne pohybuje a stopka se neustále otírá o citlivou sliznici a pokožku stydkých pysků.

 

Dalším důvodem proti tomuto kalíšku je hygiena. Vždy je lepší kalíšek po několika hodinách vyndat a pořádně omýt čistou vodou než ho nechávat uvnitř pochvy a pouze "vypouštět". Navíc ženám, které mají v menstruační krvi i větší kusy sliznice, se může dutá stopka snadno ucpat.

 

 

 

Článek napsala Ilona Bittnerová.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace