Zelený jíl a jeho široké využití

Zelený jíl je doslova kouzelný, můžete ho použít na celé tělo a je dokonce možné jej i při detoxikačních kúrách pít. Zelený jíl se používá ve formě prášku nebo gelu. Přírodní zelený jíl ve formě jemného prášku se používá k přípravě regeneračních a uvolňujících masek na obličej, vlasy a tělo, ale i ke koupelím a zábalům.

Jak zelený jíl využít?

Zelený jíl z oblasti Sicílie vznikal na dně Středozemního moře po miliony let, obsahuje proto výjimečné množství minerálních látek a stopových prvků, které jsou velmi prospěšné pro naše namáhané vlasy, pleť i pokožku. Má absorpční, detoxikační i čistící účinky, pomáhá proti tvorbě vrásek a stárnutí kůže i při léčbě různých kožních nemocí (např. akné, dermatitida, růžovka, celulitida, strie, apod.). Jíl je prospěšný také pro naše vlasy, dodává jim sílu, lesk a reguluje funkci mazových žláz.

Po vytěžení je zelený jíl přirozeně sušen na slunci a následně rozmělněn na jemný prášek (platí pro jíl značky Argital, o ostatních značkách tyto informace nemáme).

Příprava základní masky:

1 malý šálek zeleného jílu, 1 lžička medu, 1 lžička mandlového nebo olivového oleje, 1/2 šálku vody (ideálně přírodní minerální).

Tip: Dopřejte si ingredience v bio kvalitě, účinek tak bude ještě vyšší.

Nalijte do misky přírodní minerální vodu (½ šálku), přidejte med a nechte ho rozpustit. Přidejte olej a dobře promíchejte. Pak za stálého míchání postupně přidávejte jílový prášek, dokud nevznikne hladký krém - pasta. Pokud je příliš řídký, přidejte jíl, pokud je příliš hustý, přidejte vodu.

Tato maska má mimo jiné energetizující a prohřívací účinek :)

Použití: Masku prsty, špachtličkou či štětečkem jemně naneste na vybranou část obličeje (vyhněte se okolí očí), krku, těla nebo na vlasy. Nechte působit cca 10 – 15 minut a poté smyjte teplou vodou (pro snazší práci můžete použít mořskou houbu).

UPOZORNĚNÍ: V případě, že se vám jíl nebo maska dostanou do očí, ihned je vypláchněte dostatečným proudem chladné vody.
Postupné vysychání masky způsobuje stahování a vypínání kůže, což může vést k jejímu mírnému zčervenání či pálení. Tato reakce je zcela normální a po pár minutách odezní.

Doporučené doby působení masky:

  • pleť – 10 minut,
  • krk – 15 minut,
  • dekolt a poprsí – 10-20 minut,
  • vlasy – 10 minut.

Základní maska je hlavní složkou všech níže uváděných masek. Do její hmoty dobře vmíchejte a promíchejte uvedené ingredience (přídavek esenciálních olejů není nutný).

Maska na normální pleť:

základní maska, ½ lžičky oleje z ovesných klíčků, 1-3 kapky esenciálního oleje z levandule

Maska na suchou pleť:

základní maska, 2 lžíce čerstvého odvaru ze slézu, ½ lžičky oleje z růže muškátové či brutnáku (může být i olej mandlový či olivový), 1-3 kapky esenciálního oleje ze santalu
Tato maska hydratuje a zvláčňuje.

Maska na mastnou pleť:

základní maska, 1 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z citronu či grapefruitu, 1-3 kapky esenciálního oleje z citronu či grapefruitu
Tato maska vypíná a osvěžuje.

Maska na krk:

základní maska, 2 lžíce čerstvého sójového mléka nebo odvaru ze slézu, 1-3 kapky esenciálního oleje ze santálu
Tato maska hydratuje a tonizuje.

Maska na dekolt a poprsí:

základní maska, 1 lžička oleje z růže muškátové, 2 lžíce čerstvého odvaru ze šalvěje lékařské (nebo z violky trojbarevné), 1-3 kapky esenciálního oleje z růže nebo Ylang-ylangu
Tato maska zpevňuje a působí proti striím.

Maska na vlasy:

základní maska, 4 lžíce čerstvého odvaru z přesličky, 1-3 kapky esenciálního oleje z  Ylang-ylangu
Tato maska vlasy posiluje a dodává jim objem.

Masku si připravte řidší, aby se lépe nanášela. Masku vetřete do mokrých vlasů a vmasírujte ji také do pokožky, poté vlasy překryjte igelitovým sáčkem nebo sprchovací čepicí. Nechejte působit (10 minut). Masku smyjte a vlasy si umyjte šamponem (nejlépe přírodním, např. Argital, Wegwartehof).

Náš tip: Pokud se vám masky nechce připravovat nebo na jejich přípravu nemáte čas, můžete použít předpřipravenou masku ze zeleného jílu Argiltubo, která mimo jiné obsahuje výtažek z přesličky a měsíčku, esenciální olej z lavandinu (kříženec levandule prostřední) a olej z brutnáku lékařského.

Ozdravné masky ze zeleného jílu

Zelený jíl si ale ve formě masky můžete aplikovat i na další části těla. Doporučené doby působení masky:

  • stehna – 10-20 minut,
  • břicho – 10-20 minut,
  • záda – 15-20 minut,
  • strie/celulitida – 15-20 minut.
Maska na stehna:

základní maska, 2 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z planého nebo zeleného jablka, 1 lžíce oleje z hroznových jader (nebo 1 lžička oleje z růže muškátové), 1-3 kapky esenciálního oleje z rozmarýnu či levandule
Tato maska zpevňuje a působí proti striím.

Maska na břicho:

základní maska, 1 lžička oleje z růže muškátové, 2 lžíce ricinového oleje, 1-3 kapky esenciálního oleje z anýzu či fenyklu
Tato maska zeštíhluje a působí proti striím.

Maska na záda:

základní maska, 2 lžíce čerstvého odvaru z květů a listů arniky horské (nebo 1 lžíce oleje z arniky), 1-3 kapky esenciálního oleje ze skořice či tymiánu
Tato maska uvolňuje.

Maska proti striím:

základní maska, 2 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z mrkve, 1 lžíce oleje z hroznových jader, 1-2 lžíce avokádového oleje, 1-3 kapky esenciálního oleje z meduňky

Maska proti celulitidě:

základní maska, 2 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z mrkve, 1 lžíce oleje z hroznových jader, 1-2 lžíce avokádového oleje, 1-3 kapky esenciálního oleje z meduňky

Regenerační a relaxační koupele ze sušeného zeleného jílu

Ze zeleného jílu si můžete připravit také relaxační koupel, která bude mít zároveň harmonizační a regenerační účinky na celé tělo.

Zeštíhlující koupel

V připravené lázni rozpusťte 3-4 hrsti zeleného jílu (můžete kápnout také pár kapek esenciálního olej z levandule či meduňky) a poté se celá ponořte. Relaxujte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné (pro zvýšení pocitu pohody si můžete pustit příjemnou hudbu, zapálit svíčku a nerozsvěcet světlo naplno). Rozptýlení jílu ve vodě udržuje jemnými pohyby rukou či nohou. Po koupeli se nemusíte sprchovat, protože jíl je velmi jemný a neušpiní vás. Vanu pak stačí opláchnout proudem vody (nemusíte se obávat ucpání potrubí, neboť jíl je velmi jemný a v potrubí se neusazuje).

Sedací koupele

Do vaničky/lavoru s tak teplou vodou, jakou snesete, přidejte 1 lžíci zeleného jílu a dobře promíchejte. Poté se do vaničky posaďte (doporučujeme provádět ve vaně nebo na dobře stíratelné podlaze) a vydržte dokud voda nevychladne. Po zakončení koupele se nemusíte oplachovat.

Koupel rukou a nohou

Do vaničky/lavoru s tak teplou vodou, jaká je vám ještě příjemná, přidejte hrst zeleného jílu a můžete kápnout 1-3 kapky esenciálního oleje z meduňky či levandule. Do koupele ponořte ruce nebo nohy a třete jednu končetinu o druhou, dokud voda nevychladne.

Zelený jíl můžete zakoupit na našem e-shopu Maluna.cz
Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Přírodní kosmetika se zeleným jílem

Již delší čas si na našem e-shopu můžete vybrat z mnoha různých výrobků italské firmy Argital. Jednoduše jejich výrobky milujeme! A proto si Argital zasluhuje samostatný článek, ve kterém se mu dostane mnoho chvály a ocenění.