Kosmetický poklad: bambucké máslo

Dnes je bambucké máslo nedílnou součástí mnoha kosmetických přípravků, ale víte o něm vše? Vzhledem k tomu, že má pro naši pokožku tak mnoho přínosů, si zaslouží svůj vlastní článek.

Karité či Shea butter

Pro bambucké máslo se používá několik názvů: Karité, Shea Butter nebo také Shea Karite. Anglické slovo "shea" pochází ze slova s'í, což je jméno stromu v jazyku Bambara v Mali. Bambucké máslo se získává z ořechů stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa). Zajímavé je, že plody se nesmějí trhat - místní ženy čekají, až plody samy spadnou na zem a až poté je posbírají.  Plody máslovníku jsou podobné našim kaštanům. Nejdříve se vyloupou, upraží a poté rozemelou. Vzniklé olejové máslo se poté ještě pozvolna vaří, aby tak získalo svou typickou hutnou konzistenci.

 

Plody máslovníku afrického

Plody máslovníku afrického - fotografie od Erik Hersman licencovaná pod CC BY 2.0.

 

Zajímavost: Průměrný výnos z jednoho stromu je 15–20 kg čerstvého „ovoce“. Z každého kilogramu ovoce se získá přibližně 400 gramů suchých semen, která obsahují 45 % – 55 % tuku.

 

Surové bambucké máslo je žluté a má jemně oříškovou vůni. Avšak do mnoha kosmetických přípravků se máslo upravuje, čímž ztrácí svou typicky žlutou barvu a bohužel také některé z účinných látek a vitamínů. Bambucké máslo se rozděluje do několika kategorií (kategorie A až kategorie E) podle toho, jak moc bylo upravené. Do kategorie A spadá bio nerafinované bambucké máslo.

 

Zajímavost: Bambucké máslo je jedlé a někdy se dokonce v Africe používá také při přípravě potravin (například jako olej na vaření). V čokoládovém průmyslu se používá bambucké máslo smíchané s jinými oleji jako náhražka kakaového másla, i když je chuť výrazně odlišná.

 

Surové bambucké máslo je žluté.100% přírodní bambucké máslo - fotografie od Daveynin licencovaná pod CC BY 2.0.

 

Obsah vitamínů a mastných kyselin v bambuckém másle je doslova pokladem pro naší pokožku – o čemž prý věděla i samotná Kleopatra! Podle dochovaných spisů se bambucké máslo dopravovalo do Egypta a používalo se například k ochraně vlasů a kůže před prudkým sluncem a horkými suchými větry afrických pouští a savany. Nevýhodou bambuckého másla ovšem zůstává fakt, že se trochu hůře roztírá a chvíli trvá, než se do pokožky vstřebá – tím ale výčet jeho nevýhod končí.

Zázračné složení bambuckého másla

A čím je tedy bambucké máslo tak výjimečné? Obsahuje: kyselinu olejovou (40-60%), kyselinu stearovou (20-50%), kyselina linolovou (3-11%), kyselina palmitovou (2-9%), kyselinu linolenovou (<1%) a kyselinu arachidovou (<1%). Díky obsahu těchto kyselin máslo přispívá k produkci přírodního kolagenu, čímž je pokožka vyživována a při dlouhodobém používání dochází také k redukci vrásek. Kromě nenasycených mastných kyselin obsahuje bambucké máslo také antioxidanty (ty zpomalují proces stárnutí, dodávají pokožce elasticitu a celkově zdravější vzhled), vitamíny A, D, E a F, fytosteroly a další.

 

Bebutter krémy s bio bambuckým máslemČeské přírodní krémy Bebutter obsahují bambucké máslo a jsou obohacené o nejkvalitnější oleje a extrakty.

Všechny produkty Bebutter spadají do kategorie B – jedná se o bio bambucké máslo,

které je deodorizované vodní párou, což je fyzikální rafinace.

Použití bambuckého másla

Bambucké máslo má neuvěřitelně široké možnosti použití. Jeho účinky shrnují následující body:

 • Zvláčňuje a hydratuje pokožku (k tomu se skvěle hodí krémy či šlehaná másla).
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Redukuje vrásky kolem očí.
 • Hodí se pro suchou a ztvrdlou kůži.
 • Jako balzám se hodí pro vysušené rty.
 • Vhodný do domácí lékárničky: hojí odřeniny, spáleniny či štípance od hmyzu.
 • Regeneruje poškozené vlasy a roztřepené konečky (doporučujeme na vlasy aplikovat jednou za čas masku z bambuckého másla, vyživuje totiž zničené vlasy po nadměrném používání žehličky na vlasy či po častém fénování).
 • Hebké ruce a vyživené nehty jsou s bambuckým máslem zaručeny!
 • Zlepšuje celkovou elasticitu kůže a pomáhá s celulitidou.
 • Napomáhá hojení jizev.
 • Naneste bambucké máslo na čerstvě oholenou pokožku (čisté máslo) – pokožka dostane potřebnou výživu a zklidní se případné zarudnutí.
 • V létě chrání proti UV záření (má ochranný filtr SPF 4-6) a zklidňuje pokožku po opalování.
 • V zimě chrání pokožku před popraskáním v důsledku chladu i prudkého větru.
 • Při nachlazení a chřipce pomáhá zklidnit podrážděnou kůži pod nosem.
 • Během těhotenství se hodí pro ochranu před striemi.
 • Vhodné pro dětskou citlivou pokožku a proti opruzeninám.
 

 

Článek napsala Veronika Lančaričová. Zdroje: www.wellnessmama.com, www.krasa.cz, wikipedie.org

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace