Lékaři a bylinná napářka

Bylinná napářka je zcela přírodní ozdravná cesta pro ženské intimní partie. Názory lékařů na ni se různí a v tomto článku se podíváme na argumenty pro a proti vaginální napářce.

Lékaře a bylinnou napářku není možné rozdělit na dva nepřátelské tábory. Sama Rosita Arvigo, která bylinnou napářku hojně propaguje, je lékařkou. Ovšem je mnoho takových lékařů, kteří ji z různých důvodů nedoporučují či proti ní mají výhrady. Celá tato smršť argumentů pro a proti se strhla, když herečka Gwyneth Paltrow na svých stránkách popsala bylinnou napářku, kterou ve speciálních lázních absolvovala: „...je to jako byste seděli na malém voňavém trůnu a různé byliny očisťovaly vaší dělohu.“

Západní medicína je častokrát k tradičním způsobům léčby skeptická, neboť neexistují dostatečné vědecké důkazy o přímých účincích této léčby. Pojďme se však na argumenty proti bylinné napářce podívat:

Pochva má samočistící účinky, není nutné ji jakkoli čistit

Ano, to je pravda, ovšem pouze pokud mluvíme o pochvě zdravé. Bohužel nyní vlivem stravy, životního stylu, léků a používaných kosmetických přípravků (a nejen těch intimních) se naše přirozené poševní prostředí dostává do nerovnováhy. Obzvláště přehnaná a hlavně nevhodná péče naše přirozené poševní prostředí narušuje. Ženy často přehlížejí fakt, že výtok je přirozený a je součástí cyklu a hnané touhou po dokonalé čistotě své intimní partie neustále omývají. Problémy často vyvolá také nevhodně zvolené prádlo ze syntetického materiálu či používané bělené a parfemované vložky či tampony. K tomuto tématy doporučujeme tyto články:

Zajímavý průzkum na toto téma byl proveden v Pákistánu. Zjistilo se totiž, že ženy s nižším postavením, které z důvodu nedostatku financí neměly takový přístup k nejmodernějším intimním přípravkům a umývaly se pouze obyčejnou vodou, měly nižší výskyt intimních problémů, než ženy z vyšších vrstev. Ano, odpověď na otázku, proč trpíme tolika problémy, je zbytečné nadužívání intimních přípravků a také jejich kombinování.

Zajímavě se k tomuto tématu vyjádřil také Doc. MUDr. Unzeitig CSc., který v pořadu Sama doma řekl, že za určitých okolností pochva samočistí účinky nemá. „Pokud je tělo opakovaně atakováno léky či chemikáliemi, tak si samo poradit nemusí a my potřebujeme dát pochvě nějaký impulz, aby se začala zase sama přirozeně čistit. Čímž může být dnes něco, čemu říkáme rádoby návrat ke staré medicíně.“

Možnost popálenin

Pokud by byl hrnec s bylinkami moc blízko u intimních partií, k popáleninám by mohlo dojít. Ale pevně věřím, že žádná žena si nebude chtít způsobovat takovéto mučení a pokud zkrátka bude pára moc horká, chvíli počká či si pořídí vyšší stoličku.

Na otázku, jaká by měla být správná vzdálenost ženy od hrnce, paní Monika odpovídá: „Já bezpečnou vzdálenost neuvádím, je to totiž individuální. Velmi důležité je, aby se žena cítila příjemně a teplotu na svém napařovacím sedátku se sama naučila kontrolovat. U vyššího sedátka, které je vzdálené zhruba 40 cm, stačí po uvaření bylin počkat zhruba 5 minut a poté začít napařovat. Nicméně, je to dost vysoko a žena se lépe rozevře, když sedí níže. V případě nižší vzdálenosti od hrnce je potřeba počkat delší dobu na zchladnutí páry. Rovněž záleží na velikosti a dokonce také na materiálu hrnce.”

Bylinné směsi od Moniky Valové si můžete vybrat v našem eshopu Maluna.cz nebo si je přijít vybrat do obchodu v Praze Holešovicích.

Alergie, vaginální infekce a další gynekologické potíže

Pokud jste na některou bylinku ze směsi alergická, směs nepoužívejte. Můžete si také koupit samostatné balení bylinek a namíchat si vlastní směs (doporučujeme například eshop www.prodejnabylin.cz). Co se infekcí týče, zkušenosti žen hovoří zcela opačně, mnohých potíží se díky napařování zbavily.

Kontraindikace

Ano samozřejmě, i tato metoda není univerzálně použitelná a má své kontraindikace. Nepoužívejte bylinnou napářku:

  • když jste těhotná (a to i tehdy pokud si zatím nejste úplně jistá),
  • při menstruaci,
  • při vaginální či kvasinkové infekci,
  • pokud máte na své intimní oblasti nějaké otevřené rány, vředy či puchýře
  • pokud máte zavedené nitroděložní tělísko (ano, mohlo by se uvolnit).
Bylinná napářka
Bylinná napářka nyní zažívá svůj velký „come back“ a je znovu objevována ženami po celém světě.

Zajímavost: V roce 2017 byl proveden výzkum (Vandenburg a Braun), který zkoumal všechny dostupné informace a zdroje o bylinné napářce. Možná vás jejich konkluze nepřekvapí: došli totiž k závěru, že ženy, které tuto metodu používají, jsou ženy, které dbají samy o své vlastní zdraví a namísto léčení následných potíží se věnují celkové prevenci a detoxikaci. Další závěr, který vyvodili byl pro mne ovšem zajímavý. Zmínění pánové řekli, že bylinná napářka odpovídá neoliberálním a postfeministickým zdravotním ideologiím a řadí se také mezi praktiky healthismu. Healthismus je pojem, který označuje člověka, jež dává přednost prevenci, před následným polykáním prášků. Člověk, který dbá na to, co jí, pravidelně sportuje, relaxuje, případně se věnuje meditaci, józe apod. (Tedy takový člověk, který se rozhodně nehodí do krámu farmaceutickému průmyslu).

Zdroje - na zahraničních stránkách jsem přečetla a viděla snad všechno, co bylo k dispozici. Nejvíce jsem čerpala ze stránek: steamychick.com, www.wild-honeychild.com, www.soulvibrance.com/yoni-steam/, natural-fertility-info.com/vagina-steam.html, z českých zdrojů děkuji Monice Valové za její přehledné, informacemi a zkušenostmi nabité stránky www.sebevedomarodina.cz.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak na bylinnou napářku

Ženská vaginální napářka není žádná věda. Postup je jednoduchý a každá žena si může pravidelně užívat domácí péči. Nejjednodušší cestou, jak začít, je zakoupit si bylinnou směs a případně také sadu na napářku (prkénko a hrnec) a přečíst si tento článek s praktickými tipy.

Ženská bylinná napářka

Vaginální bylinná napářka je pro mě rozpomínání se na to, co ženy dříve znaly a co v dřívějších dobách bylo běžnou praxí. Dnes pro nás tento „návrat ke kořenům“ může být příjemnou očistou, kterou si můžeme pro své nejdražší klenoty dopřát. Pomocí různých směsí bylinek si žena čistí pochvu a také dělohu. Kromě detoxikačních účinků má ovšem tato metoda mnoho dalších přínosů...

Ženské lůno

Lůno je jiným označením pro vnitřní ženské pohlavní orgány, tedy pochvu, dělohu a vaječníky. V přeneseném slova smyslu může vyjadřovat také nitro a objevuje se i ve spojitosti s přírodou: lůno matky přírody. Slovo lůno ale také ukazuje na provázanost nás žen s měsícem, tedy lunou. A Luna (ano s velkým L) byla také bohyně, jež byla s měsícem velmi úzce spjatá. V tomto článku se zkrátka na lůno podíváme ze všech možných úhlů a jeho významů.