Maca jako zázrak pro ženy

Na první pohled nenápadný plod, jenž se podobá naší řepě. Ovšem už na ten druhý pohled je jasné, že se jedná o úžasný poklad, který pomáhá nejen nám ženám! Řeč je o rostlině, kterou Češi znají pod jménem maca (Lepidium meyenii). Jaké pozitivní účinky na naše zdraví přináší?

Maca peruánská

Hlíza této rostliny dostala mnoho názvů a přezdívek, díky svému přínosu pro lidské zdraví. Jsou to například: peruánský ženšen, ženský zázrak, peruánská viagra či dar od bohů. V domorodém jazyce se název ma-ca překládá jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“. Právě u domorodého obyvatelstva v Peru je již od nepaměti tradiční součástí stravy i přírodního léčitelství. Má tak jedinečné složení, že by se bez nadsázky dalo říct, že se jedná o jednu z nejvýživnějších rostlin na světě! V kořenu Macy jsou koncentrované výživné látky a složky. I ostatní části rostliny jsou velmi výživné, avšak nejčastěji se konzumuje a využívá právě kořen.

 

Maca peruánskáMaca peruánská je prý jedním z nejúčinnějších přírodních afrodiziak. Vyzkoušíte ji? :)

 

Složení

Když jsem zmiňovala, že v kořenu je doslova koncentrát výživných látek, nepřeháněla jsem. Přesvědčte se sami: naleznete zde mnoho vitamínů (A, B1, B2, B6, C a E), stopové množství železa, vápníku, mědi, zinku, hořčíku, draslíku, sodíku a jódu. Hlíza macy peruánské obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin (kyselinu linolenovou, palmitinovou, oleinovou, laurovou, stearovou). Steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, bílkoviny, uhlovodany a vlákninu.

Účinky macy peruánské

Jak se v následujícím výčtu můžeme přesvědčit, účinky macy jsou velmi všestranné. Jak pomáhá konkrétně ženám?

Problémová menstruace

Protože maca působí na hormonální hladinu, celkově harmonizuje menstruační cyklus. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a při anémii, která hrozí ženám při velmi silné menstruaci.

Menopauza

Maca vyrovnání hormonální hladinu (zvyšuje hladinu estrogenu) a snižuje symptomy klimakteria (návaly horka, nespavost).

Neplodnost

Maca se doporučuje při potížích s neplodností, jak u žen, tak také u mužů. Podporuje a stimuluje sexuální funkce, pomáhá při potížích s erekcí, zvyšuje libido a celkově prý také zvyšuje počet a pohyblivost spermií. A pomáhá rovněž při nejrůznějších dysfunkcích pohlavních orgánů.

 

Umí toho však daleko více:

 • Celkově ovlivňuje fyzické a duševní zdraví,
 • podporuje vitalitu a vytrvalost,
 • zmírňuje stres,
 • pomáhá při nespavosti,
 • podporuje paměť a koncentraci,
 • zlepšuje funkci imunitního systému,
 • omlazuje organizmus a celkově zmírňuje příznaky stárnutí,
 • pomáhá při osteoporóze,
 • zrychluje regeneraci svalů a podporuje růst svalové hmoty,
 • je skvělý antioxidant, zbavuje škodlivých radikálů, pročišťuje tělo a také krev.

Protože Maca působí na hormonální hladinu, celkově harmonizuje menstruační cyklus.

 

Zajímavost: domorodí peruánští obyvatelé donedávna neznali onkologická a kardiovaskulární onemocnění a mohli se chlubit jedním z nejvyšších věkových průměrů na naší zemi. Že by to bylo právě díky tomuto malému zázraku, který u nich roste?

 

Kořen macy peruánské zpracovaný do formy prášku.Kořen macy peruánské zpracovaný do formy prášku.

Jak macu užívat?

Vždy je důležité macu v něčem rozmíchat, protože se zpracovává do formy prášku. Záleží už na vás, jestli se bude jednat o čistou vodu, smoothie, jogurt či jinou tekutinu. Doporučuji vyzkoušet a najít si kombinaci, která bude vyhovovat právě vám. Záleží také na tom, jestli užíváte prášek ze sušeného kořene či sušený koncentrát (za chvíli si vysvětlíme rozdíl v postupu výroby). Koncentrát, jak si ze slova můžeme odvodit, je silnější a užívá se menší dávka. U sušeného kořene se užívá množství větší. Když jsem tedy užívala prášek ze sušeného kořene, mým oblíbeným receptem bylo smíchat med, macu a přidat oříšky – tato trojkombinace měla úžasnou nasládlou karamelovou chuť. Nyní, když užívám koncentrovaný extrakt z kořene 10:1 od značky Aromatica, přidávám jej každý den do své kaše či müsli.

 

Prášek z rostliny Maca můžete přidat do svého oblíbeného smoothie.Dejte si macu peruánskou ke snídani a zajistěte si tak dostatečnou dávku energie na celý den!
Prášek z rostliny maca můžete přidat do svého oblíbeného smoothie.

Maca kořen – koncentrovaný extrakt z kořene 10:1 značky Aromatica

Postup výroby:

 1. Kořen rostliny maca (Lepidium meyenii) se šetrně (při nízkých teplotách) suší ve vakuové sušárně, díky čemuž dochází k minimálním ztrátám biologicky aktivních látek.
 2. Po vakuovém sušení dochází k rozdrcení kořene a následné extrakci, při které se odstraňují případné nežádoucí látky a dochází také k zahuštění suroviny. Během tohoto technologického procesu je obsah biologicky aktivních látek v surovině standardizován.
 3. Následně jsou prováděny různé laboratorní testy, při kterých se zjišťuje mikrobiologická čistota suroviny, konečný obsah biologicky aktivních látek apod.
 4. Nakonec je surovina vakuově zabalena, aby nedocházelo k jejímu znehodnocení (oxidaci).

Koncentrovaný extrakt z kořene rostliny maca si díky šetrnému zpracování zachovává vysoký podíl obsahových látek, především proteinů, vlákniny, vitamínů, minerálních látek a přírodního fytoestrogenu.

Zjednodušeně by se dalo říci: Díky tomu, že se jedná o koncentrát, potřebujete daleko menší denní dávku, ve které však bude stejné množství obsahových látek. Z jednoho balení Aromatica maca kořen budete mít mnohem více denních dávek a i přes počáteční investici, vás průměrná dávka vyjde daleko levněji.

Podrobněji vše můžete porovnat v této tabulce:

  Průměrné balení (v g) Doporučená denní dávka (v g) Počet denní doporučených dávek (v 1 balení) Průměrná cena balení Průměrná cena doporučené denní dávky
Aromatica 100 g 0,5 g 200 539 Kč 2,93 Kč
Běžné balení* 100 g 6 g 50 300 Kč 9 Kč


* Tyto údaje jsme získali zprůměrováním hodnot tabulky, která mezi sebou porovnává výrobce macy dostupné na Českém trhu.

 

 

 

Článek napsala Veronika Lančaričová. Zdroje informací: písemná komunikace a informace dodané firmou Aromatica, cs.wikipedia.org, www.prozeny.cz, www.lekarna.cz,www.flowee.cz

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace