Volné radikály a jejich vliv na naše zdraví

Volný radikál je každá molekula, která obsahuje nadbytečný počet elektronů (chybí jim do páru proton) a která tak vykazuje velkou nestabilitu a reaktivitu. Taková molekula se snaží ve svém okolí co nejrychleji udat svůj nadbytečný elektron, aby dosáhla rovnovážného stavu. Těmto reakcím se říká oxidativní, a proto jsou látky, které nejsnáze s těmito molekulami reagují a jejich destruktivní aktivitu ruší, známé pod pojmem antioxidanty. Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamíny, jako jsou vitamín C a E, kyselina močová a látka glutation, kterou si naše tělo dokáže samo vytvořit. Pokud naše tělo nemá dostatek antioxidantů, může v důsledku vlivu volných radikálů dojít k narušení rovnováhy a poškození zdravých buněk našeho těla.

 

Stabilní a nestabilní molekuly - volné radikály

Odkud se berou?

Volné radikály v našem těle vznikají jednak přirozenou cestou v rámci metabolických procesů, ve kterých mají svůj význam a roli. Ale kromě toho mohou vznikat v důsledku nezdravých dějů uvnitř těla (např. při onemocnění imunitního systému, po příliš náročném fyzickém vypětí) či vnějších působících vlivů (např. vlivem působení některých chemikálií, silného slunečního záření, elektromagnetického záření, ionizujícího záření) nebo mohou být tělem z vnějšího prostředí přímo přijaty (např. při kouření, stravou – některé herbicidy a pesticidy, dechem – látky uvolňované z umělých hmot, barviv, lepidel apod.).

Co způsobují?

V poslední době je téma volných radikálů a jejich vliv na naše zdraví ve vědecké komunitě poměrně populární. Mnoho je ještě našemu pochopení skryto, ale již dnes víme, že přemíra volných radikálů vzniklých v těle při nepřirozených dějích nebo tělem z vnějšího prostředí přímo přijatých zrychluje a zesiluje proces stárnutí organismu, poškozuje DNA v buňkách a může vést až k vypuknutí nádorového bujení, stojí za vznikem aterosklerózy a za rozvojem Alzheimerovy choroby.

Jak se můžeme chránit?

Vzhledem k tomu, že naše životní prostředí a způsob života jen těžko zcela od základu změníme, je na nás abychom cíleně organismus posilovali, učinili taková opatření, abychom vznik volných radikálů v našich tělech minimalizovali a abychom se jich účinně zbavovali.

 

Zdravým jídlem proti volným radikálům

 

Mezi základní doporučení patří častý a pravidelný pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu, zdravá a pestrá strava (ideálně v BIO kvalitě, protože ta neobsahuje pesticidy a je bohatší na antioxidanty), snižovat pobyt v přímém vlivu elektromagnetického záření (zdroji elektromagnetického záření jsou všechny elektrické přístroje, na naše životy má největší vliv používání mobilních telefonů, neustálé sezení před obrazovkami monitorů a televizí) a samozřejmě nekouřit.

 

Zdravým spánkem proti volným radikálům

 

Další velmi důležitou činností, na kterou často v našich zaběhnutých stereotypech zapomínáme, je odpočinek a uvolnění. Neustálý stres a napětí totiž náš organismus celkově oslabují, tělo spotřebovává daleko více vitamínů a minerálů a atakům nejen volných radikálů se nedokáže tak účinně bránit. Záleží samozřejmě na každém z nás, jaký typ relaxace mu nejvíce vyhovuje, ale základem je, abychom se při ní zcela uvolnili (tedy i fyzické tělo – aktivní sport nelze za relaxaci zcela považovat) a alespoň na pár minut věnovali pozornost pouze sami sobě, našemu tělu a duši. Ideální jsou různá jógová cvičení a meditace, pobyt v solné jeskyni, odpočinek v přírodě, spočinutí v horké lázni, relaxační masáže a terapie a samozřejmě dostatečný spánek. A na závěr ještě jedno doporučení, smějte se :).

 

 

 

Článek sestavila Eliška Stofferová. Zdroje: www.celostnimedicina.cz, aquarion.empatia.cz, https://cs.wikipedia.org, http://coconutcreamcare.com

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace