Certifikace a ocenění výrobků - 2.díl

Menstruační kalíšky

Stejně jako jiné produkty, i menstruační kalíšky mají řadu certifikátů a ocenění. Podle nich můžete zjistit, zda je kalíšek vyroben z materiálu, který zaručuje zdravotní nezávadnost, ale také to, za jakých podmínek a kde byl vyroben. U jednotlivých certifikací vypsaných níže, jsou vždy menstruační kalíšky, které je mají, uvedeny v závorce.

 

Certifikace menstruačních kalíšků - BfR, Dekra a FDA

BfR (Das Bundesinstitut für Risikobewertung - Spolkový úřad pro hodnocení rizik)

Tento nezávislý úřad byl založen za účelem posílení ochrany zdraví spotřebitele. Vypracovává znalecké posudky a stanoviska k otázkám bezpečnosti potravin a krmiv, bezpečnosti chemikálií a produktů. Jejich motto je: „Rozpoznat rizika – chránit zdraví.“

http://www.bfr.bund.de

(menstruační kalíšek Me Luna)

DEKRA

Jedná se o nezávislého kontrolora bezpečnosti, kvality a udržitelnosti. DEKRA je jedním z nejuznávanějších kontrolorů ve svém oboru. Nemají vlastní certifikaci, ale udávají pečeť společně s daným certifikátem, ke kterému se ocenění vztahuje. Pečeť DEKRA představuje známku nejvyšší spolehlivosti - napříč různými odvětvími a v mezinárodním měřítku.

http://www.dekra-certification.com/

(menstruační kalíšek Me Luna)

FDA

The American Food and Drug Administration je úřad pro léčiva a potraviny amerického ministerstva zdravotnictví. Silikon s atestem FDA je silikon určený pro potravinářské a farmaceutické účely (tzv. lékařský silikon). Tento silikon má atesty jak v USA, tak v Evropě a potvrzuje vysokou kvalitu a zdravotní nezávadnost materiálu.

Kalíšky Claricup, Divacup, FemmyCycle, Me Luna (čirá varianta), Mooncup, Naturcup, Lunette mají atest FDA.

Mamicup je vyrobený z certifikovaného lékařského silikonu v souladu s UPS Class VI - US Pharmacopoeia XXII - BfR - FDA 21 CFR 177.2600. Kalíšek Luv Ur Body je vyrobený ze silikonu s atestem FDA. 

Kalíšky Silky Cup a Me Luna nejsou ze silikonu, ale z materiálu TPE termoplastický elastomer – více o tomto materiálu si můžete přečíst zde: Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna.

http://www.fda.gov/

 

Certifikace menstruačních kalíšků - ISO, Made in Finland, NAFDAC

ISO

Samostatně se certifikátu ISO 13485 věnujeme v tomto článku: Certifikace podle ISO 13485. Tento certifikát kalíšky dovážené z Ameriky mít musí (FemmyCycle, DivaCup), ale požadavky splnily i některé z evropských kalíšků (Mooncup, Claricup).

ISO 13485:2003 (požadavky na sterilizaci, technickou dokumentaci, sledovatelnost, atd.)

V roce 2012 vstoupila v platnost ještě technická norma ČSN EN ISO 13485:2012 (norma vychází z požadavků normy ISO 9001)
ISO 9001:2008 management kvality - Me Luna, Luv Ur Body

ISO 10993 - LaliCup, Lunacup, OrganiCup
UNI EN ISO 9001 - Mamicup
http://www.iso.org/iso/home.html

Made in Finland

Tato certifikace potvrzuje, že výrobek, ve všech fázích jeho výroby, byl vyrobený ve Finsku. Má ji menstruační kalíšek Lunette a zajímavostí je, že kalíšky Lunette získaly také ocenění Design from Finland. http://suomalainentyo.fi/yrityksille/design-from-finland/

Medical Device licence (MDL)

Certifikát pro zdravotní pomůcky.
(menstruační kalíšek FemmyCycle)

NAFDAC (National Agency For Food & Drug Administration & Control)

Národní úřad pro potraviny, léčiva a kontrolu v Nigérii reguluje a kontroluje výrobu, dovoz, vývoz, kvalitu, bezpečí, distribuci, reklamu, prodej a používání potravin, léků, kosmetiky, zdravotnických prostředků, chemikálií, balené vody, jiných nápojů a čisticích prostředků v Nigérii.

http://www.nafdac.gov.ng/

(menstruační kalíšek Luv Ur Body)

 

Certifikace menstruačních kalíšků - TGA, VEGAN SOCIETY, Vegetarian SOCIETY

TGA (Therapeutic goods administration)

Tato agentura je součástí zdravotnictví australské vlády a je zodpovědná za regulaci zdravotnických výrobků, pomůcek, přístrojů, léků na předpis, očkovacích látek apod. Jedná se o velmi přísné normy, které zajišťují bezpečnost a kvalitu oceněných výrobků.

www.tga.gov.au

(menstruační kalíšky Lunette a DivaCup)

VEGAN SOCIETY

Tato značka na produktech značí, že výrobky neobsahují žádné živočišné složky a také že nebyly testované na zvířatech ve všech fázích výroby a jsou proto vhodné pro vegany.

http://www.vegansociety.com/

(menstruační kalíšek Mooncup a OrganiCup)

VEGETARIAN SOCIETY

Pokud tento symbol vidíte na obalech produktů, můžete si být jistí, že výrobek či potravina prošla přísnými kontrolami, které jsou pro splnění potřebné. Výrobky s tímto symbolem nesmí: být živočišného původu, obsahovat geneticky modifikované organismy (GMO) ani být testované na zvířatech a jsou proto vhodné pro vegetariány.

https://www.vegsoc.org/

(menstruační kalíšek Mooncup)

Zajímavosti

Kalíšek Femmycycle vyhrál v roce 2013 cenu Med Device & Diagnostics EXPO za nejinovativnější výrobek.

V roce 2011 zase Mooncup vyhrál cenu Best eco product, v roce 2013 Healthy Awards (Ocenění nejzdravějších výrobků), a v roce 2014 se zařadili mezi Top 50 etických firem. A zajímavé je také to, že celá jejich továrna běží na elektřinu z obnovitelných zdrojů. (Kromě zmíněných cen má však Mooncup mnoho dalších, jejich výčet je opravdu velký a podívat se na něj můžete na jejich stránky www.mooncup.co.uk).

 

 

 

Zdroje: webové stránky výše uvedených kalíšků a mailová korespondence s výrobci, www.biooo.cz/certifikaty, www.bezpecnostpotravin.cz

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace