Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka určená pro opakované použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.


Každé 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná vaše menstruace) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny. Kalíšek díky tomu budete muset vyprazdňovat méně často, než si vyměňujete tampóny nebo vložky. Narozdíl od tamponů se krev do kalíšku neabsorbuje, kalíšek je možné po vyjmutí umýt a znovu použít.


Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE). Kalíšky ze silikonu mají tu výhodu, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují. Oproti tomu latex vyvolává alergie mnohem častěji. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodý jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou často levnější. Na dotek je kalíšek podobný dětskému dudlíku. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy (vytvoří se podtlak) a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven.

 

Menstruační kalíšek Me LunaMůže panna používat kalíšek?

Odpovědi na otázky, které většinu žen napadnou jako první:

Menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska lepší než tampony. Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. To znamená, že se bakterie na kalíšku nemohou množit. Navíc kalíšek není napuštěn žádnými chemikáliemi. Při použití kalíšku nevznikají opruzeniny jako při použití vložek. Pokud je kalíšek správně zaveden a správně sedí, nemůže z něj unikat žádná krev a ani nevíte, že ho máte.

Menstruační kalíšek je vhodný pro všechny sporty včetně jízdy na kole a plavání a můžete ho používat i během noci.

 

Co je to menstruační kalíšek?

 

Proč je lepší? Můžete ho používat úplně při všem a úplně pořád!

Hygiena

Menstruační kalíšky, které nabízíme, neobsahují žádné superabsorbční látky, deodoranty ani bělidla. Jsou z antialergenního materiálu a nenarušují zdravé vaginální prostředí a mikroflóru. Jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou nebo ženy trpící exémy. Nejsou spojeny se syndromem toxického šoku.
Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím a ochranným mechanismům sliznice pochvy. Kalíšek neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňují se z něj žádná vlákna nebo částice.

Jednoduchá údržba

Menstruační kalíšek se desinfikuje stejně jako dudlík pro miminko: jednoduše ho necháte vyvařit cca 5 minut ve vodě.
Kalíšek lze desinfikovat i k tomu určenými tabletami Milton nebo pomocí prášku Magic Touch. Po konzultaci s gynekoložkou doporučujeme kalíšek po desinfekci vždy ještě důkladně opláchnout vodou, aby nedošlo ke kontaktu sliznice s chemikalií.

Dlouhá životnost

Používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset znovu a znovu kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven. Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Lékařský silikon je materiál vynikajících vlastností

Silikon, ze kterého jsou kalíšky většinou vyráběny, je materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Vlastnosti silikonového materiálu jsou:

 • zdravotní nezávadnost (biokompatibilní a netoxický)
 • struktura materiálu je nepřilnavá, hladká a zamezuje množení bakterií
 • neuvolňuje vlákna na rozdíl od tampónů a menstruačních vložek
 • odolnost vůči UV a IR záření
 • neměnné mechanické vlastnosti a tepelná odolnost od -50°C do +240°C
 • neobsahuje barviva a ftaláty

Používání kalíšku je šetrné k životnímu prostředí

Menstruační kalíšek je šetrný k životnímu prostředí. Představte si, kolik vložek a tampónů jste již za ta léta koupila a vyhodila!

 

Menstruační kalíšek můžete využít při různých sportech

 Při jakých sportech a aktivitách ho můžete používat?

 • plavání
 • jízda na kole
 • lyžování
 • jízda na běžkách
 • skialpinismus
 • jízda na kajaku
 • potápění
 • treking
 • speleologie
 • tanec
 • lezení
 • bowling
 • šachy :)

Menstruační kalíšek můžete využít i při vodních sportech!

Kalíšek můžete mít zavedený po celou noc a spolehlivě vás ochrání.

Je to ideální řešení dámské hygieny při cestování.

Nemusíte přemýšlet, kolik vložek nebo tampónů si vzít s sebou. Klidně se můžete koupat i během svých dnů. Můžete se slunit v plavkách a neobávat se, kde vám zrovna vykoukne šňůrka od tampónu.
Při cestování s batohem na zádech nemusíte nosit spoustu vložek nebo tampónů a pořád je v batohu někam přendávat. Nemáte se kde umýt – nemusíte, při používání kalíšku nebudete špinavá od menstruační krve. Ani se vám nestane, že byste si ušpinila spacák. Navíc nebudete mít špatný pocit z vyhazování hygienických pomůcek během treku v přírodě.
Ke kalíšku si můžete také pořídit LadySanitizer, což je antibakteriální gel s okamžitým účinkem. Doporučujeme ho použít před a po manipulaci s menstruačním kalíškem, pokud není k dispozici voda a mýdlo. Jedná se o rychleschnoucí, bezbarvý gelový přípravek.

Používání kalíšku je zcela bez zápachu!

Vaše menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tamponem, které jsou napuštěné různými deodoranty. A také bakterie, pro které je krev nasáklá ve vložce nebo tamponu ideální domov, vůni zrovna nevydávají.
Připadá vám to nechutné? Nám taky! Proto používáme menstruační kalíšek, ve kterém se krev shromažďuje ve svém přirozeném tekutém stavu, nezapáchá a bakterie se v ní nezabydlí.

Používání menstruačního kalíšku se doporučuje ženám, které mají potíže s opakovanou vaginální mykózou a kalíšek je vhodný i pro ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie na tampony nebo latexový materiál. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, udržuje přirozené zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

 

Pokud si chcete kalíšek pořídit, navštivte náš eshop MALUNA.cz,

kde nabízíme mnoho různých značek i praktické příslušenství ke kalíškům.

Historie

První menstruační kalíšek byl patentován v roce 1860 a značně se lišil od toho, který známe dnes. Roku 1937 americká herečka Leona Chalmers navrhla kalíšek, který se již těm dnešním velmi podobal. Sériová výroba se ale zpozdila z důvodu nedostatku výchozí suroviny - gumy - v období po 2. světové válce. Proto první výrobky přišly na trh až v 50. letech 20. století v severovýchodní Americe. Avšak mezi ženami nebyla v té době vůle užívat hygienické pomůcky tohoto druhu, a tak produkt nebyl úspěšný a na trhu se neudržel.

V roce 1987 byl na trh v USA uveden kalíšek Keeper, avšak u mnoha žen se objevily alergické reakce na použitý materiál na bázi latexu.

Menstruační kalíšek Mooncup, který se začal v roce 2002 prodávat v Anglii, je z měkkého silikonu. To je materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce, a proto se tento produkt osvědčil. Byl okamžitě velmi pozitivně přijímán lidmi se silným povědomím o ochraně životního prostředí a problematice zdraví.
Design finského menstruačního kalíšku Lunette navrhla v roce 2004 Heli Kurjanen.
Menstruační kalíšek LadyCup začala vyrábět česká firma Jaguara s.r.o. v roce 2007 a kalíšek Yuuki česká firma BETA s.r.o. v roce 2008.
Více informací o historii najdete v článku Historie menstruačních kalíšků.

 

Levné řešení menstruace - menstruační kalíšek Keeper

 

Každá žena průměrně za svůj život spotřebuje 10 000 kusů vložek nebo tamponů. Umělohmotné součásti těchto hygienických pomůcek nejsou rozložitelné přirozenou cestou v krátké době, a tak se hromadí na skládkách a zatěžují životní prostředí při spalování ve spalovnách odpadu. (foto: www.keeper.com)

 

 

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace