Menstruační cyklus - znáte jej dobře?

Menstruační cyklus není jen o krvácení! Je to komplexní a velmi dobře „seřízený“ proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení, tedy na předání co nejkvalitnějších genů v co nejlepší kondici dalšímu životu. Během jednotlivých fází menstruačního cyklu dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky a emotivního vnímání a potřeb.

 

Menstruace, menses, měsíčky či perioda, všechny tyto názvy mají jeden společný základ, a tím je měsíc (měsíc se latinsky řekne mensis, řecky mene). Proč zrovna měsíc chápe asi každá žena :-). Ano, je to proto, že celý menstruační cyklus ženy trvá 21 – 35 dnů, což zhruba odpovídá jednomu oběhu Měsíce kolem Země (ten trvá cca 29,53 dne).

 

První menstruace (menarche) se u dívek zpravidla objevuje mezi jejich 12. a 16. rokem. V několika prvních letech pak bývá cyklus často nepravidelný a mnohdy ani nedochází k ovulaci. Je zajímavé, že člověk a vyšší primáti (např. šimpanzi, gorily, orangutani), jsou jedinými druhy na planetě Zemi, jejichž samice mají menstruační cyklus.

 

Celý menstruační cyklus probíhá ve čtyřech základních fázích, pro které jsou typické změny nejen na úrovni fyzické, ale také na úrovni duševní a energetické.

Fáze menstruačního cyklu

Celý menstruační cyklus probíhá ve čtyřech základních fázích, pro které jsou typické změny nejen na úrovni fyzické (tělesné), ale také na úrovni duševní a energetické (více informací naleznete v článku Čtyři sexuální tváře ženy).

Fáze první – menstruační

Počátkem menstruačního cyklu je samotné menstruační krvácení čili tzv. energetická fáze baby, kdy ženy pociťují únavu, nedostatek sil, mají potřebu odpočinku a delšího spánku, jsou více uzavřené a méně komunikativní.

 

Menstruační krvácení nastává, pokud nedošlo k oplodnění a zahnízdění nachystaného dozrálého vajíčka. V hypofýze (podvěsku mozkovém) se vyloučí hormon oxytocin, který v děloze na několik hodin stáhne cévy, čímž dojde k odumření nepotřebných slizničních buněk. Po uvolnění stahu začne do sliznice přitékat nová krev, která tyto buňky odplaví. Tělo se tak zbavuje všech „starých“ a nepotřebných součástí, jako jsou právě neoplodněné vajíčko, staré buňky, děložní sliznice (výstelka) spolu s krví a hlenem, aby bylo v plné síle nachystáno na případné oplodnění v cyklu nastávajícím. Menstruační krev je tedy směsí několika látek, není homogenní, mohou se v ní objevit kousky až větší kusy děložní sliznice (nejedná se o krevní sraženinu, samotná menstruační krev se nesráží), a její barva se také různí, a to od světle červené, přes karmínově rudou až po hnědou (u některých žen se barva krve mění v průběhu krvácení).

 

Délka menstruačního krvácení se u jednotlivých žen různí, ale zpravidla trvá 2 – 7 dní. Uvádí se, že při jednom krvácení ženy průměrně ztratí 35 – 45 ml krve, za zcela normální se považuje množství 20 – 80 ml krve (tip: pokud používáte menstruační kalíšek, sílu svého krvácení můžete s jeho pomocí snadno zjistit, na některých značkách kalíšků je vyznačen objem).

Fáze druhá – folikulární

Další fází cyklu, která trvá cca 6 dní, je postupné dozrávání vajíčka (výjimečně se může stát, že naráz dozraje vajíček více) v tzv. folikulu (uzavřený váček) v jednom z vaječníků. Zároveň vaječníky produkují více estrogenů, díky nimž v děloze začíná dorůstat nová měkká sliznice a děložní čípek začne produkovat více hlenu. Hypofýza (podvěsek mozkový) vyplaví tzv. FSH hormon, který stimuluje dozrávání vajíčka. Děložní hrdlo se začíná otevírat a zkracovat.

 

Tato fáze bývá z energetického pohledu označována jako fáze panny, kdy ženy hýří energií, mají spoustu sil a hodně toho zvládnou, mají chuť si užívat, experimentovat, flirtovat, být nevázané, radostné a sociální.

Fáze třetí – ovulační

Třetí fáze, ve které probíhá tzv. ovulace čili uvolnění dozrálého a připraveného vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu, je z celého cyklu nejkratší. Trvá zpravidla 2 – 3 dny. V těchto dnech se v hypofýze výrazně zvyšuje produkce LH hormonu, který napomáhá uvolnění vajíčka, a pravděpodobnost oplodnění vajíčka je nejvyšší. Vodnatý a elastický hlen děložního čípku zde hraje velmi důležitou roli, neboť udržuje zásadité prostředí v pochvě a napomáhá spermiím dosáhnout vajíčka. Proto některé ženy v této fázi zaznamenávají zvýšený výtok z pochvy, který je bez zápachu a jiných průvodních jevů, někdy může být dokonce doprovázen mírným krvácením v podobě tzv. špinění. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka do cca 12 hodin po jeho uvolnění, pak odumírá.

 

Pokud sledujete svou bazální teplotu, jakožto jednoho z nejdůležitějších indikátorů plodných dní, pak v této fázi dochází k její razantnější změně. Zprvu nízká teplota se po uvolnění vajíčka vlivem vyplavení progesteronu (a dalších hormonů) zvyšuje a je znakem počátku další fáze.

 

Z hlediska energie je toto období označováno jako fáze matky. Ženy se více obracejí k druhým, mají potřebu dávat lásku, pečovat o druhé a prožívat soulad a sdílení. Jsou tvořivé, produktivní a starostlivé.

 

Fáze čtvrtá – luteální

Menstruační cyklus zakončuje fáze sekreční čili předmenstruační. Je to doba, kdy se prázdný folikul uzavírá a přeměňuje se ve žluté tělísko, které produkuje estrogeny a zejména progesteron, který dále napomáhá růstu děložní sliznice. Snižuje se množství hlenu děložního čípku, který je hutnější a má kyselou reakci. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, žluté tělísko zanikne a klesne také hladina progesteronu. V důsledku toho se zúží krevní cévy v děložní sliznici a začne její postupné odumírání. Cyklus se uzavírá a přechází do první fáze cyklu nového – začíná krvácení.

 

Předmenstruační fáze bývá z celého cyklu nejdelší, trvá 13 a více dní, a označuje se za fázi kouzelnice. V této době žena pociťuje silný sexuální pud, je vášnivá, množství energie může transformovat do tvořivosti. Postupem času se více zvnitřňuje a obrací k sobě, více se nechává ovlivňovat svou intuicí, ztrácí soustředěnost a chuť starat se o každodenní záležitosti.

 

Menstruační cyklus

 

 

 

Článek sestavila Eliška Stofferová. Zdroje: Menstruační cyklus a jeho souvislosti s tělesnými funkcemi a chováním ženy, Menstruační cyklus, Menstruation and the menstrual cycle fact sheet.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace