Menstruace a hormonální antikoncepce

Možná by se lépe hodil název "Menstruace versus hormonální antikoncepce". Mnoho žen vůbec netuší, že zásadní věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce (HA) připraví, je skutečná menstruace. A také je mnoho žen, které zaujaly negativní postoj ke své menstruaci a rozhodnou se pro HA právě z toho důvodu, aby menstruaci ze svého života mohly vyškrtnout. Proč je ale menstruace důležitá?

Co se děje v ženském těle ovlivněném HA při "menstruaci"?

Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná.
V těle neovlivněném hormony dochází během každého lunárního cyklu (cca jednou za každých 28 dnů) v období ovulace k uvolnění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice připravené k uhnízdění vajíčka se odloučí a je odplavena z těla ven, čímž začíná nový cyklus. Menstruace trvá orientačně 4-6 dní. V té době se tělo ženy čistí nejenom fyzicky, ale i mentálně. Ženino tělo opouští neoplodněné vajíčko i vše nepotřebné, co se za uplynulý měsíc nashromáždilo v děloze.
Na rozdíl od skutečné menstruace při pseudomenstruaci nedochází k žádné očistě. V době ovulace se totiž vlivem HA neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno - tím se žena stává neplodnou. Připravuje se tím o skutečné období ovulace, kdy je žena často více sexuálně žádostivá a svým chováním i vůní (související s hormonální hladinou) je mnohem více žádoucí pro muže. Naopak období menstruace je určeno nejenom očistě fyzické, ale i mentální.
Někdy se může stát, že k ovulaci dojde - u některých HA až ve 30% cyklů. Dojde tedy k vypuzení vajíčka do vejcovodu a při optimální souhře okolností může dojít k početí dítěte. Poté nastupují sekundární mechanismy účinku hormonální antikoncepce: ztížená průchodnost spermií hlenem děložního hrdla, zpomalený transport oplozeného vajíčka vejcovody, zabránění uhnízdění embrya v děloze. Na základě toho počatá lidská bytost zahyne de facto hladem, neboť se jí kvůli nedostatečné vrstvě děložní sliznice nedostává potřebné výživy. Je pak odplavena během pseudomenstruace.

 

 Která žena by se chtěla nechat spoutat pilulkou?

Děloha je srdcem ženství

Děloha se při skutečné menstruaci očistí, omládne a je připravená vstoupit do nového lunárního cyklu. Je pochopitelné, že se žena v průběhu menstruace cítí unavena. Vždyť tělo pracuje na plné obrátky, aby se očistilo jak na fyzické, tak na mentální úrovni.
Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí. A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily. Ženy, které samy sebe alespoň trochu vnímají, si určitě povšimly, že první dny menstruace nebývají zrovna přátelské ke svému okolí a pozitivně naladěné na společenské akce.
Důvod, proč se ženy tak snadno vzdávají své menstruace, je asi celkově negativní postoj, který k ní společnost chová. Menstruace se bere jako něco omezujícího; něco, o čem je nevhodné mluvit; něco, za co je třeba se spíše stydět. A přitom právě z menstruace si žena může udělat krásný rituál. Pokud se naučí vnímat, že toto období patří jen jí, že má právo se v tomto období hýčkat, rozmazlovat, naučí se zvolnit své tempo a vnímat očistný proces, který v jejím těle probíhá, pak brzo vycítí, že menstruace není její nepřítel, ale naopak spojenec číslo jedna.

 

Místo jen pro ženyObraz indiánské malířky Natashi Smoke Santiago z kmene Mohawk

V některých domorodých kmenech v Jižní Americe dodnes existují takzvané lunární chýše. Ženy, které v danou chvíli menstruují, se do ní na 4 dny odeberou a v chýši se věnují jen samy sobě. Meditují, zpívají, sdílejí své naděje a sny s ostatními ženami, hýčkají své tělo, aby se po skončení menstruace vrátily plné síly a energie do běžného života.
V naší společnosti orientované na výkon a lineární běh života je pro ženu často těžké se zastavit. Každá z nás ale může během dnů menstruace alespoň zvolnit a udělat si volno třeba po práci. Začínají se objevovat i místa připomínající lunární chýše. Jedno takové najdete například v Praze - Červený stan nebo Měsíční chýše na Sklenářce.

 

Důvody pro hormonální antikoncepci

 

Lékaři dnes často předepisují HA z mnoha jiných důvodů než je důvod ochrany před nechtěným těhotenstvím. Je pochopitelné, že dívky v pubertálním věku vítají možnost zdravě vypadající pleti bez akné. Ovšem jaký je důvod? Chtějí být stejně krásné jako modelky z časopisů nebo chtějí být atraktivní pro muže? Co když je pro muže mnohem atraktivnější voňavá dívka v ovulaci než neplodná dívka s dokonalým obličejem? Jak mohou ženy poznat svou pravou sexuální energii, když jsou hormonálně srovnány pomocí HA už třeba od 15-ti let věku?Hormonální antikoncepce - pilulky
Hormonální antikoncepce - ano či ne? Dalším častým důvodem pro HA jsou premenstruační a menstruační bolesti. Naše maminky ani babičky nám často už nejsou schopny předat kladný vztah k menstruaci, ke svému tělu a ani to, jak se k sobě při menstruaci chovat. Bolesti pouze odrážejí nespokojenost těla s tím, co v době menstruace děláme. Překrytím bolesti se důvod nevyřeší a výsledky pak vidíme v množství žen s potížemi s plodností a s rakovinou čípku, dělohy nebo prsou.

 

Lékaři ženám často neřeknou všechny možné důsledky užívání HA. Možná je ani sami nevědí, možná jim přijdou nepodstatné. Pokud se tedy rozhodnete pro HA nebo ji již užíváte, věnujte svůj čas tomu, abyste znala důsledky.

K tématu:

Hormonální akvárium - dokumentární film od Terezy Tary

Helena Máslová: „Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda. Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“ - více v článku a rozhovoru na www.rozhlas.cz.

 

 

 

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, s laskavým dovolením Ing. Jany Steckerové byla použita část jejího článku Zloděj jménem hormonální antikoncepce. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace