Nízký děložní čípek a výběr vhodné menstruační pomůcky

I když jsme se tématu o děložním čípku již věnovali samostatně (článek Děložní čípek), v tomto článku půjdeme ještě více do hloubky a zaměříme se na to, jaký kalíšek vybrat, pokud máte nízký čípek.

Jak poznám nízký děložní čípek?

Děložní čípek, tedy nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy, se v průběhu cyklu různě mění – klesá nebo naopak stoupá a také mění svou tvrdost. V době ovulace je čípek velmi měkký a obvykle bývá obtížné jej nahmatat. V době menstruace je oproti tomu tvrdý a blízko poševnímu vchodu. Proto je důležité vzdálenost čípku od poševního vchodu měřit v první dny menstruace. V další dny čípek zase pomalu "putuje nahoru".

 

Děložní čípek

 

Vzdálenost čípku od poševního vchodu si změříte tak, že si zavedete ukazovák do pochvy, dotknete se čípku a poté si přeměříte tento prst. (Nikoli tak, že si dovnitř zavedete pravítko, skládací či krejčovský metr – ano, i s tímto jsem se už setkala.) Uvádí se, že pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Při konzultacích s ženami ovšem zjišťuji to, že vzdálenost 5 cm v době menstruace je standart, a naopak, že se velmi zřídka setkávám se vzdáleností, která je větší než 5 cm. Proto v případě, že naměříte vzdálenost 5 cm, není nutné hned vybírat kalíšek pro nízký čípek.

 

Pojďme si to ale shrnout:

  • Pokud je vzdálenost vašeho děložního čípku (měřeno v začátku menstruace) kolem 5 cm, či lehce pod 5 cm, můžete si vybrat jakýkoli kalíšek a není nutné vybírat z těch, které jsou pro nízký čípek určené.
  • Vzdálenost „lehce pod 5 cm“ až po 3,5 cm je taková, u které bych kalíšek pro nízký čípek vybrala (výběr si za chvíli ještě upřesníme).
  • Vzdálenost čípku 3,5 cm je takovou hranicí, u které je vůbec ještě možné kalíšek používat.

Výběr menstruačních kalíšků pro nízký čípek

V našem eshopu máme 3 varianty kalíšků, které jsou pro nízký čípek výrobcem určené: Me Luna Shorty, Luv Ur Body M a FemmyCycle M. Pojďme si o jednotlivých kalíšcích říci více a shrňme si, v jakých případech je zvolit a kdy ne.

Me Luna Shorty

Velkou výhodou tohoto kalíšku je, že můžete vybírat ze třech pevností (Soft, Classic a Sport), z několika různých zakončení a ze čtyř velikostí (a také z několika barev.) Nevýhoda je ovšem ta, že kvůli kratší délce kalíšku má také menší objem a ženám, které mají silnější menstruaci, nemusí tento kalíšek stačit, může protékat nebo se dokonce různě v pochvě přetáčet. Setkala jsem se s několika ženami, které mi toto popisovaly. Na druhé straně je mnoho těch, kterým kalíšek Me Luna Shorty vyhovuje, jen jej kvůli menšímu objemu vylévají častěji.

Luv Ur Body M

Tento kalíšek může překvapit – nejdelší a nejobjemnější kalíšek, že je určen pro nízký čípek? Ano, hned vysvětlím. Kalíšek se pochopitelně dá využít i při „nenízkém“ čípku pro ženy, které potřebují větší objem. Jako varianta pro nízký čípek je to zamýšleno tak, že se čípek schová dovnitř a díky délce kalíšku bude ještě stále dost místa pro sběr krve. Tuto variantu můžeme doporučit ženám, pro které je průměr 45 mm vhodný, a které mají čípek kolem 5 cm. Při nižších vzdálenostech by kalíšek mohl být z pochvy vytlačován kvůli nedostatku místa.

FemmyCycle M

Tento kalíšek se od ostatních kalíšků liší svým tvarem, funkčně je ale stejný (více si o něm můžete přečíst v samostatném článku FemmyCycle). Stejně jako u kalíšku Luv Ur Body, je u této značky pro ženy s nízkým čípkem určená pouze jedna velikost, a to velikost prostřední (M). Proto si jej mohou vybrat pouze ty ženy, kterým bude kalíšek vyhovovat také svým průměrem. Pro ženy, které mají velmi nízký čípek (4 cm a méně), jej nedoporučuji. Kalíšek je totiž opatřený zavíratelným víčkem proti zpětnému vylití krve a při velmi nízkém položení čípku, by se mohl kalíšek na čípek „nacucnout“ a to by mohlo být nepříjemné či dokonce bolestivé. Více informací k tomuto tématu najdete v článku Menstruační kalíšek Femmycycle M.

Další kalíšky, které je možné pro nízký čípek použít:

Při nízkém čípku je ale možné použít i jiné menstruační kalíšky, které výrobcem nejsou přímo pro ženy s nízkým čípkem určené. A které to jsou?

 

Poslední dobou se nám osvědčil menstruační kalíšek Mamicup, ten úspěšně vyzkoušelo i několik žen s velmi nízkým čípkem (kolem 3,5 cm) a kalíšek sedí a vyhovuje. Počítejte ale s tím, že při silnější menstruaci je potřeba vylévat častěji – čípek totiž do kalíšku zasahuje, proto zabírá část jeho objemu.

 

Při výběru kalíšku pro nízký čípek je důležité vybírat z těch kalíšků, které mají tvar do U nikoli do V. Kalíšek do V, tedy ten, který se směrem dolů zužuje, je nevhodný, neboť čípek zaplní část objemu a v zúžené spodní části zbyde jen velmi málo místa pro sběr krve.

 

Menstruační kalíšky pro nízký čípek

 

Výběr vhodného kalíšku, je ale individuální záležitostí, neboť vzdálenost děložního čípku je pouze jedním z kritérií, které je potřeba při výběru zohlednit. Pokud si tedy nejste výběrem kalíšku jisté, můžete se poradit s námi a napsat nám na info@kalisek.cz

Nízký čípek a další menstruační pomůcky

Při nízkém čípku je pochopitelně možné vyzkoušet i jiné menstruační pomůcky: látkové vložky (u těch bude úspěch zaručen při jakékoli vzdálenosti čípku) nebo menstruační houbičky. U houbiček je ale potřeba počítat s tím, že při umístění houbičky blízko poševního vchodu, ji ženy s posíleným pánevním dnem snadno zmáčknou a pokud bude plnější, proteče. Za zkoušku to ale stojí, houbička vydrží při dobré údržbě několik měsíců a investice je nízká.

 

 

 

Autorkou článku je Veronika Lančaričová.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace