Jak vybrat správnou velikost

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech.

 

Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací.

 

Výběr je opravdu veliký. Pokud nemáte chuť pročítat rady a návody jak kalíšek vybrat, postupujte takto:

  1. Prohlédněte si na eshopu obrázky kalíšků a vyberte si, který se vám líbí na pohled.
  2. Přečtěte si pouze o této značce jaké má velikosti a pro jaké ženy jsou určeny a jednu z nich zakupte :)

Můžete se také podívat na jednoduchý návod pro výběr kalíšku.

 

Kdo máte chuť ponořit se do tajů rozdílů mezi kalíšky nebo pátráte po tom, proč vám stávající kalíšek nevyhovuje, pokračujte ve čtení nebo se podívejte na video Menstruační kalíšky - jak si mezi značkami vybrat ten pravý?!

 

Vyberete si kalíšek Gaia cup?

Jak je to s výběrem velikosti?

Při výběru velikosti je nejdůležitější zvolit správný obvod kalíšku tak, aby byl vhodný pro velikost vaší pochvy. Ačkoliv se obvody liší pouze o milimetry, z našich zkušeností a porovnávání různých značek a velikostí vyplývá, že i malý rozdíl může být znát. Vzpomeňte si, jak jsou vaše intimní partie citlivé. Je opravdu důležité věnovat jakémukoliv nepohodlí pozornost.

 

Velikost pochvy závisí jednak na fyziologických předpokladech (tedy na tom, jaká jste "od přírody") a také na tom, jak zpevněné či povolené jsou vaše svaly pánevního dna. Větší velikosti kalíšků využívají ženy, které již porodily - toto platí ale pouze pro přirozené porody, ne pro císařský řez. Také mnoho žen cca po třicítce věku potřebuje větší velikost kalíšku (i pokud ještě nerodily). S věkem se totiž snižuje napětí svalů pánevního dna a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (protéká).

 

Kdy ale toto nemusí platit?

  • Některé sporty a aktivity jako, například jóga, pilates nebo tanec, udržují svaly pánevního dna pevné.
  • Ženy s drobnou postavou mají většinou také úzkou pochvu a potřebují menší kalíšky.
  • Ženy se zaměstnáním, kde jsou celý den na nohou, také nemívají svaly povolené a používají menší kalíšky.

Pokud je něco z výše uvedeného váš případ, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku.

 

Prosíme zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte. Z hygienických důvodů není možné již použité kalíšky vyměňovat.

 

Otázka, zda menstruační kalíšek může používat dívka, která je ještě panna, je podrobně zodpovězena v článku Mohou kalíšek používat panny?.

 

Mám si vybrat Mooncup A nebo B?

Jak zjistím velikost pochvy?

Můžete se poradit se svým gynekologem. Nezáleží na tom, zda zná menstruační kalíšky. Mnoho gynekologů u nás si o této možnosti menstruační hygieny doposud nic nepřečetlo. Někteří jsou dokonce proti používání kalíšků (důvody jsou často takové, že je snadno může vyvrátit jakákoliv žena, která kalíšek již delší dobu používá). Když ale vysvětlíte gynekologovi o co vám jde, určitě vám dokáže říci, zda vaše pochva je spíš úzká nebo volná. Narozdíl od vás má totiž s čím srovnávat. Můžete se také zeptat svého partnera, pokud měl před vámi více sexuálních partnerek. Buďte ale opatrná v tom, na co se ho ptáte, abyste se nedozvěděla i věci, které vědět nechcete.


Pokud používáte tampóny, je možné využít také této zkušenosti. Pokud vám vyhovuje i tampón velikosti mini, je pravděpodovné, že vám bude vyhovovat spíše malý kalíšek apod. Tampóny ale narozdíl od kalíšků vysušují poševní sliznici. Z toho důvodu je některé ženy nemohou používat nebo je jim použití velmi nepříjemné. Nicméně nemusí to vůbec znamenat, že budou mít potíže s menstruačním kalíškem. Pokud patříte k takovým ženám, pro které je nepříjemné použít i tampón mini, neznamená to nutně, že byste měla zvolit nejmenší kalíšek.

 

Porod a kalíšek

Mnoho žen po porodu používá stále stejný kalíšek jako před porodem. Radíme tedy - nekupujte si nový kalíšek po porodu aniž byste vyzkoušela ten, který jste používala před porodem. Záleží totiž na tom jak hladce porod probíhal a také na tom, co následuje po porodu. Některé maminky během kojení nemenstruují. Jakmile se začne děťátko pohybovat, naběhají se tak, že jsou rázem zpevněné jak po roce intenzivního tréninku Také zvedání závaží přesahující často 10 kg náležitě zvedne formu! Nekupujte tedy ukvapeně velký kalíšek a nevyhazujte ten starý. 

Používání kalíšku během šestinedělí není vhodné. Nedoporučují ho gynekologové a sama poznáte, že to není období, kdy si chcete dovnitř do pochvy něco zavádět.

 

Má na výběr kalíšku vliv sexuální život?

 Ano. Ale jsou dvě možnosti.

  • Ženy, které jsou při sexu pasivní, mohou při změně sexuálního života směrem k pravidelnému a častému pohlavnímu styku, potřebovat větší kalíšek než do té doby používaly.
  • U žen, které při pohlavním styku aktivně stahují svaly pánevního dna, to je naopak.

Bude velký kalíšek stačit pro každou ženu?

Nemusí. Může se stát, že i kalíšek s největším obvodem vám bude protékat. Pokud je to způsobeno tím, že netěsní, pak je potřeba začít s cvičením nebo se s protékáním smířit. Svaly lze aktivně posilovat cvičením na zpevnění pánevního dna nebo použít vaginální kuličky.

Mohou být ale i jiné důvody protékání. Proč kalíšek protéká a jak to řešit? Přečtěte si článek "Proč kalíšek protéká".

Prosím zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte. Z hygienických důvodů není možné již použité kalíšky vyměňovat.

 

Děložní čípek a jeho vliv na kalíšek

Pokud si nejste jistá co to děložní čípek je, podívejte se nejdříve do článku Děložní čípek.

Děložní čípek může být v době menstruace umístěn níže v pochvě než v jiných částech cyklu. Tzv. nízký čípek může bránit správnému zavedení kalíšku. Může také částečně zasahovat do kalíšku a tím zaplnit část objemu. Kalíšek v tom případě dříve přeteče, ale když ho vyndáte, není plný.

 

Co znamená nízko položený čípek?
Pokud je vzdálenost mezi čípkem a poševním vchodem kratší než 5 cm.
Jak zjistíte, že máte nízký čípek? Zaveďte ukazovák do pochvy a špičkou se dotkněte špičky čípku. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Pokud to tak je, nemusíte se znepokojovat. Jste zdravá a prostě jen patříte k ženám, které mají při menstruaci čípek nízko. Jediná potíž může nastat s kalíškem.

 

V případě nízkého čípku můžete vyzkoušet kalíšek Luv Ur Body, Me Luna Shorty nebo FemmyCycle pro nízký čípek. Ne vždy to ale bude fungovat a může se stát, že v prvních dnech cyklu nebo i celý cyklus pro vás kalíšek nebude vhodným řešením menstruační hygieny. Více informací najdete v článku Nízký děložní čípek a výběr vhodné menstruační pomůcky.

Čípek může být nízko i v případě poklesu dělohy. Pokud tímto problémem trpíte, měl by vás o tom gynekolog informovat.

 

Pozor při zavádění kalíšku hlouběji do pochvy

Některé ženy zavádí kalíšek kolem děložního čípku. Pokud i vám toto zavedení funguje, je to v pořádku. Správné zavedení kalíšku je to, které ženě vyhovuje. Pozor ale na zavedení vedle čípku - viz.ilustrační obrázek.

 

 

 

Další informace k výběru správného kalíšku:

Přečtěte si porovnání značek kalíšků z osobních zkušeností.

Nemůžete se rozhodnout kterou velikost? Připravili jsme pro vás za výhodnou cenu sady obsahující menší + větší kalíšek! Vyberte si sadu v e-shopu Maluna.cz.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace