Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Výběr je opravdu veliký. Pokud nemáte chuť pročítat rady a návody jak kalíšek vybrat, postupujte takto:

  1. Prohlédněte si na e-shopu obrázky kalíšků a vyberte si, který se vám líbí na pohled.
  2. Přečtěte si pouze o této značce - jaké má velikosti a pro jaké ženy jsou určeny - a jednu z nich zakupte. :)

Můžete se také podívat na jednoduchý návod pro výběr kalíšku.

Kdo máte chuť ponořit se do tajů rozdílů mezi kalíšky nebo pátráte po tom, proč vám stávající menstruační kalíšek nevyhovuje, pokračujte ve čtení nebo se podívejte na video Menstruační kalíšky - jak si mezi značkami vybrat ten pravý?

Vyberete si kalíšek Gaia cup?

Jak je to s výběrem velikosti?

Při výběru velikosti je nejdůležitější zvolit správný průměr kalíšku. Musí být vhodný pro velikost vaší pochvy. Ačkoliv se průměry liší pouze o milimetry, z našich zkušeností a porovnávání různých značek a velikostí vyplývá, že i malý rozdíl může být znát. Vzpomeňte si, jak jsou vaše intimní partie citlivé. Je opravdu důležité věnovat jakémukoliv nepohodlí pozornost.

Velikost pochvy závisí jednak na fyziologických předpokladech (tedy na tom, jaká jste "od přírody") a také na tom, jak zpevněné či povolené jsou vaše svaly pánevního dna. Větší velikosti kalíšků využívají často ženy, které již porodily - toto platí ale pouze pro přirozené porody, ne pro císařský řez. Také mnoho žen cca po třicítce věku potřebuje větší velikost kalíšku (i pokud ještě nerodily). S věkem se totiž snižuje napětí svalů pánevního dna a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (protéká).

Kdy ale toto nemusí platit?

  • Některé sporty a aktivity jako, například jóga, pilates nebo tanec, udržují svaly pánevního dna pevné.
  • Ženy s drobnou postavou mají většinou také úzkou pochvu a potřebují menší kalíšky.
  • Ženy se zaměstnáním, kde jsou celý den na nohou, také nemívají svaly povolené a používají menší kalíšky.
  • Ženy, které své děti nosí a často je zvedají, mají i brzy po porodu svaly pánevního dna opět v dobré kondici.

Pokud je něco z výše uvedeného váš případ, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku.

Prosíme zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte. Z hygienických důvodů není možné již použité kalíšky vyměňovat.

Otázka, zda menstruační kalíšek může používat dívka, která je ještě panna, je podrobně zodpovězena v článku Mohou kalíšek používat panny?.

Menstruační kalíšky různých značek
Menstruační kalíšky různých značek - existuje opravdu mnoho různých tipů a velikostí.

Jak zjistím velikost pochvy?

Můžete se poradit se svým gynekologem. Nezáleží na tom, zda zná menstruační kalíšky. Mnoho gynekologů u nás si o této možnosti menstruační hygieny doposud nic nepřečetlo. Někteří jsou dokonce proti používání kalíšků (důvody jsou často takové, že je snadno může vyvrátit jakákoliv žena, která kalíšek již delší dobu používá). Když ale vysvětlíte gynekologovi, o co vám jde, určitě vám dokáže říci, zda vaše pochva je spíš úzká nebo volná. Na rozdíl od vás má totiž s čím srovnávat. Můžete se také zeptat svého partnera, pokud měl před vámi více sexuálních partnerek. Buďte ale opatrná v tom, na co se ho ptáte, abyste se nedozvěděla i věci, které vědět nechcete.

Pokud používáte tampony, je možné využít také této zkušenosti. Pokud vám vyhovuje i tampón velikosti mini, je pravděpodobné, že vám bude vyhovovat spíše malý kalíšek apod. Tampony ale na rozdíl od kalíšků vysušují poševní sliznici. Z toho důvodu je některé ženy nemohou používat nebo je jim použití velmi nepříjemné. Nicméně nemusí to vůbec znamenat, že budou mít potíže s menstruačním kalíškem. Pokud patříte k takovým ženám, pro které je nepříjemné použít i tampon mini, neznamená to nutně, že byste měla zvolit nejmenší kalíšek.

Porod a kalíšek

Mnoho žen po porodu používá stále stejný kalíšek jako před porodem. Radíme tedy - nekupujte si nový kalíšek po porodu aniž byste vyzkoušela ten, který jste používala před porodem. Záleží totiž na tom, jak hladce porod probíhal a také na tom, co následuje po porodu. Některé maminky během kojení nemenstruují. Jakmile se začne děťátko pohybovat, naběhají se tak, že jsou rázem zpevněné jak po roce intenzivního tréninku Také zvedání závaží přesahující často 10 kg náležitě zvedne formu! Nekupujte tedy ukvapeně velký kalíšek a nevyhazujte ten starý.

Pokud byl porod náročný a zůstaly po něm vnitřní jizvy, může se stát, že vůbec nebude možné menstruační kalíšek používat. Kalíšek jednak kvůli jizvám nemusí dobře těsnit, jednak může být i nepatrný tlak na jizvu pro ženu velmi nepříjemný. Některým ženám v takové situaci vyhovuje menstruační houba, která je velmi měkká.

Používání kalíšku během šestinedělí není vhodné. Nedoporučují to gynekologové a sama poznáte, že to není období, kdy si chcete dovnitř do pochvy něco zavádět.  Využijte tipů z článku Hygienické pomůcky v šestinedělí.

Má na výběr kalíšku vliv sexuální život?

 Ano. Ale jsou dvě možnosti.

  • Ženy, které jsou při sexu pasivní, mohou při změně sexuálního života směrem k pravidelnému a častému pohlavnímu styku, potřebovat větší menstruační kalíšek než do té doby používaly.
  • U žen, které při pohlavním styku aktivně stahují svaly pánevního dna, to je naopak.

Bude velký kalíšek stačit pro každou ženu?

Nemusí. Může se stát, že i kalíšek s největším obvodem vám bude protékat. Pokud je to způsobeno tím, že netěsní, pak je potřeba začít s cvičením nebo se s protékáním smířit. Svaly lze aktivně posilovat cvičením na zpevnění pánevního dna nebo použít vaginální kuličky.

Mohou být ale i jiné důvody protékání. Například ten, že žena zvolí moc velký kalíšek a koupí si některou ze značek, které jsou velmi měkké (například Claricup). Měkký kalíšek nemá v pochvě dost místa, zůstane zkroucený a protéká. Pevný kalíšek by se v takovém případě otevřel, ale ženu by velmi tlačil a také by nešlo ho používat.

Děložní čípek a jeho vliv na kalíšek

Pokud si nejste jistá co to děložní čípek je, podívejte se nejdříve do článku Děložní čípek.

Děložní čípek může být v době menstruace umístěn níže v pochvě než v jiných částech cyklu. Tzv. nízký čípek může bránit správnému zavedení kalíšku. Může také částečně zasahovat do kalíšku a tím zaplnit část objemu. Kalíšek v tom případě dříve přeteče, ale když ho vyndáte, není plný.

Co znamená nízko položený čípek?

Pokud je vzdálenost mezi čípkem a poševním vchodem kratší než 5 cm.

Jak zjistíte, že máte nízký čípek? Zaveďte během menstruace ukazovák do pochvy a špičkou se dotkněte špičky čípku. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Pokud to tak je, nemusíte se znepokojovat. Jste zdravá a prostě jen patříte k ženám, které mají při menstruaci čípek nízko. Jediná potíž může nastat s kalíškem.

V případě nízkého čípku můžete vyzkoušet kalíšek Luv Ur Body, Mamicup, Me Luna Shorty nebo FemmyCycle pro nízký čípek. Ne vždy to ale bude fungovat a může se stát, že v prvních dnech cyklu nebo i celý cyklus pro vás kalíšek nebude vhodným řešením menstruační hygieny. Více informací najdete v článku Nízký děložní čípek a výběr vhodné menstruační pomůcky.

Čípek může být nízko i v případě poklesu dělohy. Pokud tímto problémem trpíte, měl by vás o tom gynekolog informovat a měl by vám také doporučit cestu k nápravě.

Pozor při zavádění kalíšku hlouběji do pochvy

Některé ženy zavádí kalíšek kolem děložního čípku. Pokud i vám toto zavedení funguje, je to v pořádku. Správné zavedení kalíšku je to, které ženě vyhovuje. Pozor ale na zavedení vedle čípku - viz.ilustrační obrázek.

Další informace k výběru správného kalíšku:

Přečtěte si porovnání značek kalíšků z osobních zkušeností. Nemůžete se rozhodnout kterou velikost? Připravili jsme pro vás za výhodnou cenu sady obsahující menší + větší kalíšek! Vyberte si sadu v e-shopu Maluna.cz.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Při výběru toho pravého kalíšku pro vás se mohou hodit seznamy kalíšků, kde jsou jednotlivé značky a velikosti seřazené dle průměrů, objemů a délek. Některé údaje v tabulce se mohou lišit od toho, co uvádí výrobce. Vycházíme z našich vlastních měření a porovnávání kalíšků.

Který kalíšek je měkký a který pevný?

Často se nás ženy ptají, proč ještě nemáme tabulku s přehledem pevnosti kalíšků. Odpověď je jednoduchá – pevnost (či měkkost) kalíšku totiž nejde tak jednoznačně změřit a porovnat. Nicméně zkusili jsme to a tady je výsledek.

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?

Sklady menstruačního kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závěru také ukážeme) devět variant, jak si můžete svůj menstruační kalíšek před zavedením poskládat. Každé ženě vyhovuje trochu něco jiného a špatně složený kalíšek může být i důvodem toho, proč se vám nedaří menstruační kalíšek zavést.