Zdravotní nezávadnost

Mnoho žen si v souvislosti s kalíškem pokládá otázku, zda je používání bezpečné pro zdraví. Kdyby se ženy alespoň z poloviny tak urputně zamýšlely nad používáním jednorázových vložek a hlavně tampónů, došlo by pravděpodobně celkem rychle k velkým změnám. To se ale bohužel neděje, protože co používá většina žen a reklama říká, jak je to skvělé, to přeci skvělé je.

 

Vzhledem k tomu, že se kalíšek zavádí do pochvy podobně tako tampón, uvádíme zde rozdíly mezi nimi. U vložek jsou zdravotní rizika menší, protože kontakt se sliznicí je výrazně menší než u tampónů.

 

Běžně známé věci o tampónech:

 • vysušují poševní sliznici
 • odírají poševní sliznici a způsobují drobné ranky
 • uvolňují se z nich syntetická vlákna a zachycují se na stěnách sliznice
 • obsahují chemické látky, které mohou negativně působit na citlivou poševní sliznici
 • tvoří v pochvě ideální místo pro pomnožování bakterií
 • nasáklý tampón je jako tvrdý špunt a může působit nepříjemný tlak
 • mohou vyvolat syndrom toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome) 

Více informací naleznete v článku Všechna tajemství o tamponech.

 

Menstruační kalíšky jsou vyrobeny ze silikonu (nebo z TPE). Zdravotní výhody jsou:

 • menstruační krev je v kalíšku v přirozeném stavu
 • kalíšek zavádíte vlhký a neodíráte si s ním poševní sliznici
 • silikon nevysušuje sliznici, nic se do něj nevsakuje
 • nic se ze silikonu do pochvy neuvolňuje
 • silikon je měkký, přizpůsobuje se vašemu tělu
 • silikon je nepřilnavý pro bakterie

Vzpomeňte si jak probíhá menstruace v noci, pokud použijete vložku. Vleže všechna krev nevytéká ven a když ráno vstante, často z vás vyteče větší množství krve. Tato krev byla několik hodin, během kterých jste spala, uvnitř vaší pochvy. Je to pro tělo zcela normální stav, při kterém se nic nezdravého neděje. Stejně je to s kalíškem. Vaše menstruační krev, na které není nic špatného ani nečistého, je uvnitř vašeho těla do doby, než kalíšek vypláchnete.

 

Výhoda kalíšku je i v tom, že když svou menstruační krev vyléváte, vidíte ji. Pokud se děje něco neobvyklého - obsahuje větší kusy sliznice než jindy, zapáchá - zjistíte to hned a můžete se poradit se svým gynekologem

 

Vaše menstruační krev nezapáchá! Typický zápach šířící se kolem žen nezpůsobuje samotná krev, ale její kombinace s chemií ve vložkách a tampónech.

 

Menstruační kalíšky Lunette

Ženy, které začaly používat kalíšky, se často zbavily mnoha potíží:

 • ustupují kvasinkové infekce
 • ustupují záněty pochvy
 • bolesti při menstruaci jsou menší nebo zcela zmizí
 • ty, pro které byly tampóny nesnesitelné, našly variantu menstruační hygieny vhodnou pro sportování

K výše uvedenému nemáme žádné odborné studie. Vycházíme pouze z vlastních zkušeností a ze zkušeností, které nám ženy s kalíšky posílají. Mnoho pozitivních věcí spojených s menstruačními kalíšky souvisí s tím, že díky této pomůcce žena mnohem snadněji nachází cestu k vlastnímu tělu a učí se vnímat své tělesné potřeby.

Zdravotní atesty menstruačních kalíšků:

Na výrobu menstruačních kalíšků většiny značek je používán silikon určený pro potravinářské a farmaceutické účely (tzv.lékařský silikon). Tento silikon má atesty jak v USA tak v Evropě. Atest FDA - the American Food and Drug Administration (úřad pro léčiva a potraviny amerického ministerstva zdravotnictví) má buď materiál kalíšku nebo i samotný kalíšek.

 

Claricup: vyrábí se z lékařského silikonu, označení CE, zdravotní atesty, FDA silikon, ISO

DivaCup: vyrábí se z lékařského silikonu, atesty FDA, ISO, TGA

FemmyCycle: vyrábí se z lékařského silikonu, FDA silikon, ISO,  Med Device&Diagnostics EXPO nejinovativnější výrobek 2013, Medical Device Licence

Fun Cup: lékařský silikon

Gaia cup: certifikovaný materiál (certifikace)

LadyCup: vyrábí se z lékařského silikonu, který byl schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

LaliCup: lékařský silikon, získal certifikát FDA, ISO 10993 a USP Class VI

Lunette: lékařský silikon, atesty FDA, TGA, certifikáty Made in Finland

Luv Ur Body: vyrábí se z lékařského silikonu, atesty FDA, ISO, NAFDAC

Mamicup: certifikovaný lékařský silikon, ISO

Masmi Organic Care: vyrábí se z hypoalergenního materiálu TPE

Me Luna: vyrábí se z hypoalergenního materiálu TPE , čirá varianta atesty FDA, Dekra, Bfr, ISO; zajímavost: 100% výroba v Německu

Merula Cup: vyrábí se z lékařského silikonu

Mooncup: vyrábí se z lékařského silikonu, atesty FDA, ISO, Vegetarian Society, Vegan Society; ocenění: 2007 Best Buy od Ethical Consumer Magazine, Oceněn ve Women in Ethical Bussiness Award, 2011 Best Eco Product, 2013 Healthy Awards, 2014 se zařadil mezi TOP 50 etických firem

Naturcup: vyrábí se z lékařského silikonu, atesty FDA

Silky Cup: vyrábí se z hypoalergenního materiálu TPE, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

Yuuki: vyrábí se ze silikonového materiálu, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

 

Pokud se podíváte na články o jednotlivých značkách kalíšků, najdete tam také informace o tom, v jaké zemi jsou vyrobené a případné další certifikace. Více informací o certifikacích najdete v článku Certifikace a ocenění výrobků.

Vyjádření gynekologů

Menstruační kalíšek vzhledem k použitému materiálu nepodněcuje vznik svědivého výtoku (mycosy). Protože se na čípek děložní jakoby navléká, nezabraňuje odtoku krve z dělohy. Je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech. (pro více informací se podívejte na článek Mohou kalíšek používat panny?)
Menstruační kalíšek není vhodné používat v období šestinedělí. Ženy potýkající se s problémem HPV viru kalíšek používat mohou, stejně tak je bezproblémové použití kalíšku při zavedeném nitroděložním tělísku.
MUDr.Marcela Bittnerová

Bohužel zatím nelze použít oblíbený reklamní slogan, že devět z deseti gynekologů doporučuje menstruační kalíšky, protože je hodně gynekologů, kteří o menstruačních kalíšcích nic nevědí natož aby ho viděli a seznámili se s ním a mohli ho pak eventuálně doporučovat svým pacientkám.
Nebyl jsem asi žádnou výjimkou, mne osobně s menstruačním kalíškem seznámila až má pacientka, která mne informovala o tom, že vůbec existuje. Žádné velké reklamy zatím na menstruační kalíšky nejsou a tak informovanost pacientek ještě zdaleka není tak dobrá, jak by měla být. A většinou si své zkušenosti předávají jedna druhé – a tak i řada mých pacientek již tyto kalíšky spokojeně používá, některé z nich užívají též revoluční novinku v antikoncepci – antikoncepční kroužek a na dobu menstruace pak používají právě menstruační kalíšek.
Když bych měl shrnout pozitiva a negativa menstruačních kalíšků - tak jednoznačně vítězí pozitiva a na prvním místě je to hledisko ekonomické v přepočtu ceny za jeden kalíšek s jeho neomezenou životností proti vložkám, tamponům každý měsíc. Další hledisko je ekologické, kdy se používáním vložek a tamponů zvětšuje zátěž životního prostředí následnou likvidací odpadu. Další jeho předností je možnost sportování (včetně plavání) při používání menstruačního kalíšku při menstruaci a toto je jasným pozitivem proti používání tamponů. Významné je i hygienické hledisko, které je též jednoznačně pozitivní pro menstruační kalíšky proti tamponům a vložkám.
MUDr.Milan Koller

S menstruačním kalíškem Mooncup jsem se seznámila vlastně náhodou přes přítelkyni, která ho již delší dobu používala. Až do současnosti jsem bez problémů používala tampóny a o kalíšcích jsem nevěděla. Ke kalíšku jsem zprvu přistupovala poněkud rezervovaně, ale ten nápad se mi zdál natolik zajímavý, že jsem se rozhodla ho vyzkoušet. S menstruačním kalíškem Mooncup jsem byla tak spokojená, že jsem se rozhodla ho používat i nadále místo tampónů. Následující řádky obsahují mé osobní úvahy ohledně kalíšku Mooncup.
Pozitiva menstruačního kalíšku Mooncup:

 • dobrá cena (i když se to na začátku nezdá, každá žena si velmi rychle spočítá, že se jí zanedlouho náklady vrátí)
 • ekologičnost a dlouhá životnost (používáte stále jeden kalíšek a ne spousty vložek nebo tampónů a tím šetříte životní prostředí)
 • je to vynikající alternativa k vyzkoušení pro ženy, které nesnáší tampóny (kalíšek se dobře přizpůsobí a není v těle cítit)
 • materiálem je kvalitní silikon a při jeho správném používání a vyprazdňování dle návodu nehrozí pomnožení patologických mikroorganismů (zde je to stejné jako při používání tampónů s tím rozdílem, že při používání kalíšku nebyl popsán syndrom toxického šoku), je intaktní a jeho používání se obejde naprosto bez zápachu
 • větší jistota při používání - díky podtlaku a dobrému přilnutí kalíšku nehrozí, že bude podtékat (narozdíl od tampónů, které po naplnění krví prosakují)
 • jednoduchá údržba, snadné a nenápadné skladování (roztomilé balení do látkového sáčku)
 • je ihned po ruce (nemusíte rychle shánět vložky nebo tampóny a strachovat se, že jste je zapomněly koupit) a je skladný (velmi uvítáte zejména při cestování)
 • bezproblémové používání při nejrůznějších sportech včetně plavání, já jsem ocenila zvláště jeho výbornou využitelnost při delším cestování i v horších hygienických podmínkách

Otázky k úvaze ohledně kalíšku Mooncup:

 • nedoporučila bych jeho používání u mladších dívek, které ještě neměly pohlavní styk (i když to samozřejmě technicky vyloučené není)
 • na zvážení je používání kalíšku u žen, kterým nějak výrazně vadí pohled na krev (přeci jen se v kalíšku nějaká nahromadí, zvláště při silnější menstruaci :-))

MUDr. Dana Hrnčiariková

Další informace

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka (ne zdravotní), stejně jako vložky a tampóny. Na evropském trhu včetně ČR proto nepotřebuje zdravotní atest.

 

Doporučujeme také následující články:

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace