Lenka Blažejová, autorka Mojí rudé knížky: Internet citlivý přístup rodiče nenahradí

"Tak jako se někdy opozdí menstruace, tak i křest," vtipkuje grafička a výtvarnice Lenka Blažejová. Moje rudá knížka, která už se úspěšně prodává, bude pokřtěna 28. 5., na Mezinárodní den menstruace. "Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky," říká autorka. Knížky jí k seznámení s cyklem přijdou jako skvělý nástroj, protože jdou číst společně i o samotě. Řeč byla i o Cítě, jejím novém díle o křehkosti a jinakosti introvertů. Cíťu čtou děti i dospívající, pracují s ní psychologové. Byla nominována v soutěži Zlatá stuha.

Jakou máte odezvu na své dílko Moje rudá knížka - hravě a nevážně o menstruaci? Jaká je reakce zralejších žen, jak ji berou slečny - a co na to chlapci a muži?

Ohlasy jsou moc pěkné. Knížku často kupují matky s dcerami do rodiny. Ale potkala jsem i ženu, která jich několik darovala kamarádkám těsně před menopauzou. A když se knížka dostane do ruky mužům, tak je většinou zaujme.

Moje rudá knížka

Co vás přimělo napsat o menstruaci s humorem? Co byl ten impulz?

Impulzů bylo víc a propojily se dohromady. Na setkání s kamarádkami došlo jednou na trapné historky o menstruaci. Bylo úlevné se sobě zasmát. A tou dobou jsem s dětmi četla Velkou knihu čůrání od Jaromíra Plachého, což je geniální malá knížečka, celá ručně napsaná a nakreslená. Oslovil mě její koncept a hravost. Je o čůrání z pohledu muže. Přišla mi škoda nezpracovat naopak ženské téma podobným způsobem.

Zároveň jsem tou dobou graficky upravovala knížku Ženství jako dar od Veroniky Lančaričové a předtím Cyklickou ženu, kde byla spousta skvělých zajímavých informací. Uvědomila jsem si, jak se to od dob mého dospívání změnilo a jak velký kus cesty jsem ušla. Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi prostě potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky.

Lenka Blažejová, autor Pavel Ovsík a Jedu v knize.
Lenka Blažejová, autor Pavel Ovsík a Jedu v knize.

Oproti časům "Děvčátka, na slovíčko..." (k tomu se také dostaneme) se přístup k informacím hodně změnil. Dnes není problém na pár kliků cokoli vygůglit. Co vlastně dívky stávající se ženami podle vás v dnešní době nejvíc potřebují? Jak moc jsou to kvalitní informace a jak moc povzbuzení, pochopení, osobní zkušenost jiných žen...

Asi je to hodně individuální. Internet určitě citlivý přístup rodiče nenahradí. Ta záplava informací je oproti minulosti zas opačný extrém. Je fajn hledat cesty k povzbuzení a podpoře dívek radši dřív než později. Každá dívka je jiná, dospívá jinak rychle. Některá si chce povídat, jiná je uzavřenější. Instantní kurzy můžou být v tomhle ohledu medvědí službou. Knížky mi naopak k seznámení s cyklem a sexualitou přijdou jako skvělý nástroj. Jdou číst společně i o samotě, tak jak je potřeba.

Děvčátka na slovíčko

Váš otec, typograf Bohuslav Blažej, graficky upravil obálku zmíněné knížky Děvčátka, na slovíčko (což byl menstruační bestseller z dob socialismu). Jaký vztah k téhle svým způsobem kultovní osvětové knížce máte?

Děvčátka, na slovíčko byl jediný zdroj informací v té době. Dostala jsem ji od mámy. Přišla mi tehdy zajímavá, asi proto, že o sexu a dospívání tehdy s dětmi nikdo nemluvil. Vycházela v obrovských nákladech a v mnoha vydáních. Po letech jsem si ji přečetla, o menstruaci tam byla jen jedna kapitola. V podstatě jen suchý popis a jak je důležitá hygiena. Utkvěla mi v paměti poslední věta: "Mít menstruaci není žádné hrdinství, není tedy třeba o tom rozpřádat dlouhé hovory s přítelkyněmi." Jsem ráda, že se to od té doby posunulo.

V Mojí rudé knížce mě moc pobavilo "Kde praktikovat menstruaci? - Na pohovce s knížkou, nejlépe s románem z červené knihovny" :) Jak prožíváte / jak si užíváte ženskou cykličnost? A co je ten váš pomyslný "červený stan", kam se uchylujete?

Pracuju z domova jako grafička, tak si můžu většinou zvolit pracovní tempo a při menstruaci zvolnit, jak potřebuju, a to mi vyhovuje. Poslední dobou ale na sobě cítím, že se za pár let s cyklem rozloučím, a netuším zatím, jaké to bude.

Moje rudá knížka

Malou rudou knížku čeká - kvůli covidu opožděný - křest. O čem je vaše nová knížka Cíťa, která má podtitul Proč svět nutně potřebuje citlivé INTROVERT(K)Y?

Cíťa je o introvertech a citlivosti. Začala vznikat v covidové době, kdy jsem si kreslila (zavřená v lockdownech s dětmi na online výuce), jak se cítím blbě, a to mi pomáhalo. Knížka vznikla tak trochu jako osobní terapie, je o studu, křehkosti, plachosti a jinakosti, s kterými žiju od dětství. Najdete v ní ale i příběhy inspirativních lidí a spoustu užitečných informací, proč je fajn být cíťa. Knížka je hodně úspěšná, výborně se prodává, byla nominována i v soutěži Zlatá stuha. Čtou ji děti, dospívající i dospělí - introverti i lidé, co nás chtějí pochopit. Pracují s ní i psychologové. Ke knížce jsem vytvořila i pracovní Senzitivní sešit.
Čtenáři mi často píšou, že se v knížce našli, z čehož mám obrovskou radost. Přála bych si, aby se nám dařilo objevit naše skryté dary a odvážili se je ukázat světu.

V poslední době se více mluví o sexuální výchově a o nutnosti jejího posunu, aby se žáci dozvídali víc, než jen jak se chránit před pohlavně přenosnými chorobami a nechtěným početím, ale aby rozuměli, co vše je sexuální obtěžování, stereotypy, otevřelo se téma konsensuálního sexu... Neuvažujete o volném pokračování, které by se věnovalo sexu?

Ne, neuvažuju. Přijde mi, že na tohle téma vzniká spousta zajímavých kvalitních knížek. Spíš mě láká téma duševního zdraví dětí. To si myslím, že je poslední dobou velmi aktuální. Obzvlášť v pocovidové době, která spoustu dětí "semlela".

Co vás na kreslení a výtvarném projevu baví nejvíc?

Na výtvarném projevu mě baví, jak je možné místo spousty slov jednoduchou trefnou kresbou zobrazit složité věci. Taky mi někdy pomáhá, když mám v sobě přetlak, si jen tak bez cenzury kreslit. Pak můžu nějaký svůj nepříjemný stav vidět daleko víc z nadhledu.

Křest Mojí rudé knížky se koná v neděli 28. 5. 2023 v 18 hodin v kavárně Kafe a hrnky v Nerudově 25 v Praze. Jednou z kmoter knihy je Ilona Bittnerová, zakladatelka Kalíšek.cz. Těšit se můžete taky na vzdušnou akrobacii od Ivany Kolcunové z představení obnaŽENA.

lenka_blazejova
Lenka Blažejová
výtvarnice, grafička, autorka knížek

Nejraději navrhuje, sází knihy a kreslí. Baví ji pracovat na nejrůznějších klíčících projektech, tvořit pro firmy, organizace i jednotlivce, spolupracovat s dalšími odborníky. Snaží se vdechnout život a barvy do technického světa počítačů a pravých úhlů, propojit hravost s profesionalitou, cit s rozumem.

V roce 2020 napsala, nakreslila a vydala Moji rudou knížku – hravě a nevážně o menstruaci. V roce 2022 vydala další autorskou knížku, Cíťa - Proč svět nutně potřebuje citlivé introvert(k)y, a k ní vytvořila i pracovní Senzitivní sešit.

Vydala také tvořivý sešit, deník, s názvem Mému miminku. Je bezpečným místem pro sebevyjádření, prožívání a tvořivé zpracování zármutku při ztrátě miminka.

blaze.je

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak zvládnout menstruaci ve škole

Když teď vstanu, budu mít flek na zadku? Nevypadne mi ten tampon z rukávu před celou třídou? Kam mám tu vložku jako teď vyhodit? Se začátkem školního roku přichází u mnoha dospívajících dívek otázky, jak řešit svou menstruaci v ne úplně snadných podmínkách mimo domov.

Markéta Abrath: Jóga je hravá práce s vlastní zkušeností

Markéta Abrath je autorkou e-booku Jóga & menstruace. Povídaly jsme si nejen o józe a jejím praktikování v souladu s menstruačním cyklem, ale i o zkušenostech, které Markéta sbírala od Indie po Kolumbii. V Kolumbii zažila v šestinedělí nádhernou podporu žen a tuhle posilující zkušenost by přála všem rodičkám. "V naší společnosti se po porodu veškerá pozornost přesměruje na miminko a pro ženy je těžké zajistit si skutečně dobré podmínky pro poporodní odpočinek," říká žena, která jako dula podporuje maminky u porodu i po něm.

Jak do vody s menstruací?

Mít menstruaci, když je čas letních radostí u vody, není zrovna něco, o čem by ženy a dívky snily. Naštěstí v dnešní době se nabízí spousta šikovných hygienických pomůcek, s kterými se dá zvládnout i dovolená u moře či lekce plavání "ve špatném termínu". Seznamte se s výhodami bio tamponů, menstruačních kalíšků a menstruačních plavek.

Proč zažívají muži orgasmus častěji než ženy?

Co přesně se vám vybaví pod slovem sex? Je soulož vážně ten "nejplnohodnotnější" způsob, když jen necelá pětina žen prožívá vaginální vyvrcholení? Věděli jste, že heterosexuální ženy jsou skupinou, která si orgasmu užívá nejméně? A víte, kde je klitoris? :-) U příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu jsme se podívaly na pár studií ze světa, které oblast ženské rozkoše zkoumaly.

Lenka Vrabcová: Má smysl zabývat se tím, co nám chce kůže říct

Lenka Vrabcová je kosmetička, jejíž vlastní kůže k ní promlouvala dlouho a důrazně. A právě roky řešení ekzému a periorální dermatitidy ji dovedly k přesvědčení, že klíčové je pátrat po svých skutečných touhách a potřebách, chce-li být člověk skutečně "ve své kůži". Řeč byla také o tom, jestli je stárnoucí pleť takový problém, jak nám tvrdí reklamy. Jak mít v rovnováze péči o svůj zevnějšek i nitro? A je hormonální antikoncepce jediné řešení problémů mladistvé pleti? Přečtěte si rozhovor.