Každá žena, která mění menstruační pomůcku, kterou byla po delší čas zvyklá používat, má z nové pomůcky trochu obavy. Co kdyby protekla? Co když bude použití nepříjemné? A další a další. U menstruačního kalíšku, který přeci jen na trhu není tak dlouho jako tampony a vložky, je těch dotazů mnohonásobně víc. Sepsali jsme jich pro vás co nejvíce:
Otázky k menstruačním kalíškům standardního tvaru (do V nebo U)
Není menstruační kalíšek příliš velký?
Nemusíte mít z velikosti obavy. Kalíšek je sice větší než suchý tampon, ale zkuste ho porovnat s použitým tamponem. Navíc je kalíšek měkký a zavádí se vlhký, je to tedy často příjemnější než právě s tamponem.
Například verzi Ladycup S nebo Lunette model 1 mohou používat i dívky s úzkým poševním vchodem. Kalíšek Me Luna S nebo Organicup Mini je doporučován i pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk.
Mohu mít kalíšek zavedený déle než 8 hodin?
Máme odezvu od žen, které používají menstruační kalíšek po dobu delší než 8 hodin v kuse a nepociťují žádný diskomfort ani zdravotní obtíže. Přesto vám preventivně musíme doporučit po nejvýše osmi hodinách používání kalíšek vyprázdnit a vymýt. Pak jej můžete hned zase zavést.
Současný výzkum naznačuje, že menstruační kalíšek by se měl vyjmout a vylít v intervalu 4 až 12 hodin, v závislosti na typu kalíšku a síle menstruace. Neprokázalo se, že mít kalíšek zavedený déle než 8 hodin vede k nějakému poškození ženského těla. Každá žena však může reagovat na danou menstruační pomůcku jiným způsobem, takže pokud chcete mít úplnou jistotu, doporučujeme výše zmíněnou dobu respektovat.
Mohou kalíšek používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk?
Panny menstruační kalíšek v některých případech používat mohou - v panenské bláně jsou otvory. Jimi vytéká menstruační krev a jimi lze také obvykle zavést tampon. Velikost těchto otvorů je ale velmi individuální a je možné, že kalíšek zavést nepůjde, nebo bude zavádění a vyndavání nepříjemné.
Pokud dívka bez problémů používá tampony větší velikosti než je mini, pak jí pravděpodobně bude vyhovovat i menší menstruační kalíšek (například MeLuna S, Lunette 1, Organicup Mini, Claricup 0). Pokud ne, radíme s nákupem kalíšku počkat.
Podrobný článek o tomto tématu je Mohou kalíšek používat panny? nebo se můžete podívat na video na našem YouTube kanálu.
Mohou ženy bezpečně používat menstruační kalíšek i v noci?
Ano, stejně jako používají menstruační kalíšek v průběhu dne, použijí ho i v noci. Před spaním je ale třeba ho omýt a po probuzení také, výrobci nedoporučují, aby kalíšek zůstal bez vypláchnutí déle než 8 hodin.
Je možné používat menstruační kalíšek i při sportu?
Ano, menstruační kalíšek je ideální pro všechny druhy sportů. Své pozitivní zkušenosti nám psaly ženy od koní, potápěčky i atletky. Pro ženy, které hodně sportují, doporučujeme pevné menstruační kalíšky.
A co silná menstruace? Pomůže mi menstruační kalíšek?
Kalíšek vám určitě může pomoci. Zkušenosti od žen se silnou menstruací jsou takové, že některé ho často vylévají, jiné ho používají společně s vložkou. Mnoho z nich psalo, že s kalíškem se jejich situace dost zlepšila a nemají tolik obav z protečení.
Do kalíšku se vejde cca 3× více menstruační krve než dokáže absorbovat menstruační vložka nebo tampon. Kalíšky s největším objemem jsou Merula a Merula XL.
Mohou menstruační kalíšek používat i ženy, které trpí na kožní alergie?
Menstruační kalíšek je vhodný i pro ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie a vadí jim tampony nebo latexový materiál kondomů. Silikonový materiál i TPE je neutrální materiál, nenarušuje přirozeně zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.
Co když mi kalíšek protéká?
Bohužel, stejně jako tampon nebo vložka, ani kalíšek není vždy u každé ženy stoprocentní řešení. Je ale často těžké určit, kde je problém. Jaký typ kalíšku jste zakoupila? Máte správnou velikost? Kolik je vám let? Jste již po porodu? Sportujete? Všechny tyhle věci mají na používání kalíšku vliv.
Pokud správnou velikost máte, kalíšek by protékat neměl. Pokud samozřejmě není plný. Jak často jej vyplachujete? Když jej vyplachujete, jak moc je plný? Přečtěte si návod vydaný ke kalíšku Mooncup. Menstruační kalíšky fungují všechny stejně a Mooncup má podle nás návod nejlépe napsaný. V návodu najdete tipy jak postupovat, pokud kalíšek protéká nebo netěsní.
Pokud máte sedavé zaměstnání nebo málo sportuje, pak je svalstvo pánevního dna povolené a i když jste mladá, můžete potřebovat větší kalíšek než výrobce uvádí. Zpevnit svalstvo pánevního dna mohou pomoci například vaginální kuličky. Jednoduchým řešením je také použití slipové vložky v kombinaci s kalíškem, který trochu protéká.
Taky ne vždy jde manipulace s kalíškem snadno hned první den menstruace. Mějte trpělivost, projděte si články na našem blogu týkající se kalíšků a naučte se s kalíškem zacházet.
Když nemám možnost kalíšek vyvařit (například na cestách), mohu použít nějakou desinfekci?
O použití desinfekce jsme se radily jak s gynekoložkou, tak s výrobci. Ano, desinfekci místo vyváření použít můžete. Pokud zvolíte desinfekční roztok z lékárny nebo námi prodávané tablety Milton, doporučujeme omýt poté kalíšek pečlivě vodou. Desinfekce by na kalíšku neměla zůstat, její zbytky by mohly negativně působit na přirozené prostředí v pochvě.
Na vytření kalíšku během používání můžete použít také vlhčené intimní ubrousky. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.
Jak to mám vyřešit s omytím kalíšku na veřejných toaletách, kde umyvadlo není v kabince?
Pokud nemáte velmi silnou menstruaci, zjistíte, že kalíšek stačí omýt než ráno odejdete z domova a znovu až když se vracíte. Pokud potřebujete provést manipulaci s kalíškem na veřejných toaletách, můžete si vzít do kabelky prázdnou malou pet láhev, na toaletě ji naplnit vodou a přímo v kabince pak touto vodou kalíšek omýt. V případě, že láhev zapomenete, stačí kalíšek vylít a znovu zavést, pro jednou se nic nestane. Ale nemělo by se to stávat opakovaně za sebou, kalíšek je třeba z hygienických důvodů maximálně po 8 hodinách vodou pečlivě omýt.
Můžete také používat kelímek na sterilizaci, který je skládací a snadno se vejde i do malé kabelky. U umyvadla do něj napustíte vodu a na toaletě v něm kalíšek opláchnete.
Na vytření kalíšku můžete použít také vlhčené intimní ubrousky. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.
Čím se od sebe jednotlivé menstruační kalíšky liší?
Kalíšky se liší tvarem, zpracováním silikonu, certifikacemi (ekologickými i zdravotními - všechny mají certifikát zdravotní nezávadnosti, ale některé SZU jiné třeba FDA), místem výroby, množstvím variant a samozřejmě dle předchozího také cenou. Informace o jednotlivých značkách menstruačních kalíšků naleznete v podrobnějším popisu každého z nich na našem webu - najdete je přes stránku Značky menstruačních kalíšků.
Které kalíšky mají vegan certifikaci?
Kalíšky s certifikací od Vegan society jsou značky Mooncup, Lunette a Divacup. Nicméně všechny silikony, ze kterých jsou kalíšky vyrobené, byly dříve testované na zvířatech. Dnes existují společnosti, které dál netestují již otestovaný silikon a díky tomu, mohou mít vegan certifikaci (Vegan society).
Nemůže se stát, že krev nateče zpět do dělohy?
Ne. Potvrdí vám to i vaše gynekoložka. Krev odchází úzkým místem mezi dělohou a pochvou - děložním čípkem - a nemůže se stát, že by natekla zpět do dělohy. V noci se také část krve shromažďuje v pochvě (ráno si toho všimnete, když jdete na záchod) a tato krev se v pochvě nijak nesráží a nemůže vám ublížit.
Jak je tedy možné, že se děložním čípkem dostanou do dělohy spermie? Průchod spermií je možný díky cervikálnímu hlenu. Ten během ovulační fáze děložní čípek produkuje. Právě přítomnost tohoto hlenu je i dobrou pomůckou pro zjištění plodných dnů.
Je možné používat kalíšek, když mám zavedené nitroděložní tělísko?
Je mnoho žen, které používají menstruační kalíšek společně se zavedeným nitroděložním tělískem a nemají žádné potíže. Občas se ale vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko vyjmuto nebo posunuto při užívání kalíšku. Není ale jasné, zda se v těchto případech nejednalo o anatomický faktor (např. nízký čípek nebo třeba umisťovaní kalíšku příliš vysoko apod.) nebo zda prostě tělo tělísko samo nevypudilo (děje se to u jednoho z dvaceti zavedených nitroděložních tělísek, nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci).
Používám antikoncepční vaginální kroužek (NuvaRing aj.), je možné používat zároveň kalíšek?
Ano, je to možné. Kalíšek se zavádí nízko do pochvy, vaginální kroužek naopak až k děložnímu čípku, takže se navzájem neovlivňují. Existuje řada žen, které to takto dohromady používají. Nicméně je možnost, že některým ženám to vyhovovat nemusí a to v případě vyhovuje-li ženě zavedení kalíšku okolo děložního čípku nebo má-li žena krátkou pochvu a děložní čípek nízko.
Existuje problém se vzduchem v pochvě?
Kalíšek nemůže působit jako pumpička, kterou vháníte vzduch dovnitř do dělohy – to by musel kalíšek pevně obmykat děložní hrdlo. Pochva není chráněna proti přítomnosti vzduchu, vzduch je v pochvě běžně.
Tampon mi připadá přírodnější. Proč tolik žen používá tampony a ne kalíšek?
Protože kalíšek Mooncup se teprve od roku 2002 vyrábí z hypoalergeního silikonu a je vhodný pro všechny ženy (i pro ty, které jsou alergické na gumu). Tampony jsou již na trhu dlouho a mají velkou reklamu. Ale zeptejte se své gynekoložky, co si o tamponech myslí. Zjistěte si, kolik gynekologů opravdu tampony doporučuje (a kteří přímo nespolupracují s výrobci tamponů)! Informujte se jaký je postup výroby tamponu a co všechno obsahují (a jak ovlivňují vaginální prostředí).
K tématu tamponu doporučujeme například článek Všechna tajemství o tamponech.
Jde kalíšek snadno zavést?
Ano, protože kalíšek nejdřív omyjete ve vodě a poté zavádíte. Mokrý silikon snadno vklouzne dovnitř do pochvy, která je navíc v období menstruace hodně vhlká. Pokud chcete kalíšek zavést před menstruací nebo ho je vyzkoušet mimo menstruaci, můžete použít pro větší zvhlčení lubrikační gel na vodní bázi (např. Good Clean Love nebo LadyLube). Doporučujeme jeho použití také mladým dívkám při prvních zkušenostech s kalíškem.
Existují ještě další typy menstruačních kalíšků než jaké nabízíte na stránkách? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Existuje opravdu mnoho značek i typů menstruačních kalíšků a každý rok přibývají další. Vybíráme pro náš obchod Maluna kalíšky, které se nějak liší od těch ostatních - tvarem, povrchem - a také chceme mít v nabídce všechny značky, které se vyrábí v České republice.
Na českém trhu se hojně objevují také čínské kalíšky. Na našich stránkách také prodáváme kalíšky vyrobené v Číně (například Gaia cup, Organicup), ale pouze od ověřených firem a místo výroby u nich uvádíme. Důrazně doporučujeme nenechat se zmást českým obalem a certifikací zdravotního ústavu a prověřit si, jaké zboží kupujete. Kalíšek si přeci zavádíte na svá nejintimnější místa. Zákon nařizuje uvádět na krabičce výrobce (což může být někdo z ČR), ale místo výroby bohužel nemusí být uvedeno.