Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný

Také patříte mezi ženy, které váhají s vyzkoušením menstruačního kalíšku, neboť si nejste jista jeho bezpečností z hlediska zdraví? Nyní si můžete oddychnout, vědecké studie z posledních let potvrzují, že menstruační kalíšek je bezpečný. Tyto závěry zcela korespondují s našimi dosavadními zkušenostmi. Proto můžeme s čistým svědomím napsat, že při dodržení základních hygienických doporučení je používání menstruačního kalíšku stejně bezpečné jako menstruačních vložek či tamponů.

Menstruační kalíšek stojí za vznikem minima vaginálních infekcí

Někteří gynekologové se stále obávají, že menstruační kalíšek je častou příčinou poševních infekcí (tzv. vaginóz) či dokonce infekcí děložního čípku (tzv. cervicitis). Svá tvrzení opírají o svou nijak a nikým ověřenou klinickou praxi nebo mylně interpretují vědecké studie (např. [12]). Ani jeden ze zdrojů věrohodně neověřuje vztah mezi příčinami vzniku infekcí a menstruačním kalíškem.

Naopak v posledních letech vzniklo několik rozsáhlých vědeckých studií zabývajících se vlivem menstruačních kalíšků a dalších menstruačních potřeb na zdraví ženy, konkrétně na nemoci pohlavních orgánů ([1]-[10]). Výsledky překvapivě ukázaly, že vznik bakteriálních infekcí byl při používání menstruačních kalíšků dokonce nižší, než při používání menstruačních vložek a pravděpodobnost jejich vzniku se s dobou používání kalíšku dále snižovala. Autoři tento fenomén vysvětlují tak, že ženy postupně získávají praxi v manipulaci s kalíškem a vžijí si správné hygienické návyky.

Menstruační kalíšek Lunette

Kvasinky na menstruačním kalíšku nepřežijí

Menstruační kalíšky jsou nejčastěji vyrobeny ze silikonu. Tento materiál je běžně ve zdravotnictví používán k mnoha dalším účelům a disponuje potřebnými zdravotnickými atesty. Jeho chemická podstata zabraňuje růstu bakterií včetně kvasinek (rod Candida) ([11]). Menstruační kalíšek dle amerických vědců nenarušuje bakteriální mikroflóru, nedráždí děložní čípek ani nemění pH pochvy. Testovaný polymerní materiál jednorázového menstruačního kalíšku nepůsobí dráždivě, toxicky či mutagenně na lidské tkáně a sliznice ([9]).

Menstruační kalíšek Mooncup

Syndrom toxického šoku a menstruační kalíšek

V roce 2015 se objevila vůbec první zpráva ([13]) o tom, že menstruační kalíšek může způsobit vznik Syndromu toxického šoku (TSS). Ten byl do té doby spojován zejména s používáním tampónů, nicméně málo se ví, že může vzniknout i zcela mimo menstruaci. Informace o souvislosti vzniku TSS a používání menstruačního kalíšku vznikla na základě případu ženy, u které byl TSS prokázán. Žena tvrdila, že při menstruaci poprvé používala menstruační kalíšek (zn. DivaCup). Jakým způsobem s kalíškem zacházela, jak často jej vymývala a další související informace (např. jiné hygienické návyky, pohlavní styk, apod.) však v článku uvedeny nejsou. Jaká tedy byla skutečná role menstruačního kalíšku při vzniku TSS u této ženy je otázkou.

Oproti tomu skupina vědců u 185 mladých žen po dobu 9 – 12 měsíců sledovala zdravotní stav v souvislosti s menstruační hygienou ([1],[2]). Část žen používala menstruační kalíšek, část běžné menstruační vložky a zbylé ženy řešily menstruaci svým původním způsobem. Ukázalo se, že bakterie Staphylococcus aureus, spojovaná se vznikem TSS, byla zjištěna ve všech skupinách žen. U žen používajících vložky se objevila častěji než u žen používajících menstruační kalíšek. Navíc toxin (tzv. TSST-1), který zmiňovaná bakterie za určitých podmínek vylučuje a který je považován za hlavního viníka vzniku TSS, byl detekován pouze u dvou žen. Tyto používaly vložky. Všechny ženy pak byly po celou dobu průzkumu zcela zdravé. Z uvedeného tedy plyne, že ani vložky nelze považovat za zcela bezpečné z hlediska možného vzniku TSS, a že přítomnost kritické bakterie či dokonce toxinu ještě nemusí vést k propuknutí nemoci.

Doporučení k bezpečnému používání menstruačního kalíšku

Ačkoliv jsou menstruační kalíšky považovány za zdravotně nezávadné a bezpečné, je přesto potřeba dodržovat několik základních hygienických doporučení. Ukazuje se totiž, že hlavní příčinou vzniku vaginálních infekcí je zanedbání osobní péče a čistoty ([1],[2]).

Při používání menstruačního kalíšku proto doporučujeme řídit se těmito pravidly:
  • před každým prvním zavedením kalíšku při menstruaci kalíšek důkladně vydezinfikujte (vyvařením, v mikrovlnné troubě či pomocí dezinfekce),
  • před zavedením či vyjmutím kalíšku si vždy umyjte ruce,
  • kalíšek z pochvy vyjímejte a vyplachujte nejpozději po 8 hodinách od zavedení,
  • během menstruace kalíšek vyplachujte čistou vodou, popř. umyjte jemným mýdlem a dobře opláchněte,
  • kalíšek, který používáte, nikomu nepůjčujte (ani k prohlédnutí, natož k vyzkoušení),
  • kalíšek uchovávejte v látkovém pytlíčku či v krabičce na suchém, vzdušném a čistém místě,
  • při vaginální infekci či jiných nemocech pohlavních orgánů kalíšek nepoužívejte, pokud ho přesto použijete, v příštím cyklu jej raději nahraďte novým,
  • zabraňte kontaktu kalíšku s léčivými mastmi, krémy apod. (nepoužívejte ho při lokální vaginální léčbě), některé chemické látky mohou narušovat strukturu kalíšku,
  • nepoužívejte kalíšek v šestinedělí a ve dny mimo menstruaci. 

Zdroje:

[1]    Juma J, Nyothach E, Laserson KF, et al. Examining the safety of menstrual cups among rural primary school girls in western Kenya: observational studies nested in a randomised controlled feasibility study. BMJ Open 2017;7:e015429. doi:10.1136/ bmjopen-2016-015429.
[2]    Phillips-Howard PA, Nyothach E, ter Kuile FO,
et al. Menstrual cups and sanitary pads to reduce school attrition, and sexually transmitted and reproductive tract infections: a cluster randomised controlled feasibility study in rural Western Kenya. BMJ Open 2016;6:e013229. doi:10.1136/bmjopen-2016- 013229.
[3]    Oster E, Thornton R. Menstruation, sanitary products, and school attendance: evidence from a randomized evaluation. Am Econ J Appl Econ 2011;3:91–100.
[4]    Beksinska ME, Smit J, Greener R, et al. Acceptability and performance of the menstrual cup in South Africa: a randomized crossover trial comparing the menstrual cup to tampons or sanitary pads. J Womens Health 2015;24:151–8.
[5]    APHRC. Policy brief: attitudes towards, and acceptibility of, menstrual cups as a method for managing menstruation. Nairobi: African Population and Health Research Center, 2010. November 2010. Report No 21. http://aphrc.org/post/2328
[6]    Averbach S, Sahin-Hodoglugil N, Musara P, et al. Duet for menstrual protection: a feasibility study in Zimbabwe. Contraception 2009;79:463–8.
[7]    Tellier M, Hyttel M, Glad M. Assessing acceptability and hygienic safety of menstrual cups as menstrual management methods for vulnerable young women in Uganda red cross society’s Life Planning Skills Project. Kampala, Uganda, 2012.
[8]    Mason L, Laserson KF, Oruko K, et al. Adolescent schoolgirls' experiences of menstrual cups and pads in rural western Kenya: a qualitative study. Waterlines 2015;34:15–30.
[9]    North BB, Oldham MJ. Preclinical, clinical, and over-the-counter postmarketing experience with a new vaginal cup: menstrual collection. Womens Health 2011;20:303–11 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036176/).
[10]    Howard C, Rose CL, Trouton K, et al. FLOW ( Finding lasting options for women): multicentre randomized controlled trial comparing tampons with menstrual cups. Can Fam Physician 2011;57:e208–15 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC387407/).
[11]    Kojic EM, Darouiche RO. Clinical Microbiology Reviewas: Candida Infections of Medical Devices. 2004:4(2):255-267 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC387407/).
[12]    Šula J. New EU Magazine of Medicine: Cervitis – léčba a její možnosti. 2012:1-2:5-9.
[13]    Mitchell MA, Bisch S, Arntfield S, Hosseini-Moghaddam SM. Canadian Journal of Infectious Disease and Medical Microbiology: A confirmed case of toxic shock syndrome associated with the use of a menstrual cup. 2015:07-08(4):218-220 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4556184/).

Eliška Stofferová
Autorka článku

Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl. Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit "na pilu", pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela. Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek, je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

Je kalíšek moc velký?

Dobrý den, včera jsem si domů donesla Yuuki 1 + 2 Soft. Potřebovala bych trochu konzultaci. Jednak jsem ráda, že čas dozrál a dokopala jsem se kalich pořídit! Ale vůbec jsem nevěděla jakou velikost zvolit (je mi 39, nerodila jsem a rodit nejspíš nikdy nebudu), takže mě bodla akční nabídka.

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?