Bohyně

Ženská mystéria

Už jenom to, že prožíváme svůj život v ženském těle můžeme považovat za největší mystérium, kterého se nám mohlo dostat. Samozřejmě i fungování mužského těla je úžasné, o tom žádná, ale jelikož náš web je zaměřený primárně na ženy, pojďme se na chvíli ponořit do těch ženských mystérií.

Kolo roku – tak trochu jiné vnímání času

Kolo roku rozděluje kalendářní rok na jiná období, než jsme běžně zvyklí. V tomto pojetí není rok rozdělený na dvanáct měsíců, ale na osm období. Tento koncept vychází ze starších tradic, kdy se kola roku objevovaly napříč různými kulturami a podle toho se také jejich pojetí lišilo. Podobný kalendář měli některé indiánské kmeny, Keltové a známe jej také z Tibetu. V dnešní době na původní tradici navazuje kult Wicca, který uctívá přírodu a její proměny a také novodobá ženská spirituální hnutí, která uctívají Bohyni.

Žena je změna: tanečně divadelní představení Mirky Papajikové

Zveme vás na premiéru! Nový tanečně divadelní projekt choreografky Mirky Papajikové ukazuje proměnlivost během roku i proměnlivost našich životů. Premiéru má 27. května 2022 v Divadle U Hasičů v Praze. Možná i vy jeho přispěním najdete ve vnímání kola roku oporu. "Každá patronka nese nějakou esenci - některé období je vhodnější pro regeneraci, pro práci na sobě, jiné pro sdílení s ostatními, jiné pro přinášení nových projektů, jiné pro ukončování. Čím víc jsem s tímto kompasem v souladu, tím víc se mi daří a méně se vyčerpávám," přibližuje Mirka Papajiková.

Jaro, Vesna, radost a teplo

Jaro - to je radost, veselí, slunce a více tepla. Zpěv ptáků nám oznamuje, že je na čase vylézt ze svých ulit a těšit se z nadcházejícího období. Na ulicích potkáváme čím dál tím více šťastnějších tváří. Slunce a teplo jsou léčiteli na spoustu našich neduhů. Bohyně Vesna, archetyp staroslovanské bohyně, nás inspiruje k pohybu venku a oslavě vítězství světla nad tmou.

Podzimní rovnodennost a svátek druhé sklizně Mabon

Rovnodennost nastává 23. září a je to zároveň první podzimní den. Tomuto období odpovídá keltský svátek Mabon a u nás si tento den můžeme spojit s vinobraním, které se oslavuje zhruba v tento čas. Je to čas, kdy děkujeme zemi za dary, které nám dává. Starhawk ve své knize* zmiňuje, že americký svátek Díkuvzdání má původní kořeny právě v tomto svátku.

Vltavíny prší z nebe…

Název pro tento článek jsem si vypůjčila z textu písně Srdce od skupiny Lucie, neboť podle všeho nám vltavíny seslalo samo nebe. Před mnoha a mnoha lety (prý zhruba před 14,5 miliony let – co si tak místní obyvatelé matně vybavují) dopadl v blízkosti bavorského města Nördlingen meteorit, který tlakově a tepelně přetvořil místní horniny, které doslova vyhodil do povětří. Ty pak dopadly do oblasti jižních Čech a částečně i do Rakouska a Německa (pouze zde je vltavín k nalezení).

Archetypy bohyně matky

Po pomyslném kole roku se posouváme dále. Jak už jsem několikrát ve svém „bohyňovském putování“ zmiňovala, celý roční přírodní cyklus se dá rovněž připodobnit k životu ženy. Po období, kdy jsme se nořily do našich vlastních emočních vod...

Letní slunovrat, Svatojánská noc a archetypy bohyně vody

Začátek léta, který ohlašuje letní slunovrat, můžeme spojovat s elementem vody, ale také s elementem ohně. Během tohoto období se lidé vypravovali ke studánkám, dopřávali si očistné koupele a uctívali vodu jako takovou. Na druhou stranu se rovněž pořádali svatojánské ohně a Slunce je v den letního slunovratu na obloze nejdéle.