Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)

Děložní hrdlo (děložní krček, cervix) je nejspodnější část dělohy, která představuje bariéru mezi dutinou děložního těla a pochvou. První informace, kterou často nevíme, je ta, že čípek si může každá žena snadno nahmatat sama.

Kde mám čípek hledat?

První informace, kterou často nevíme, je ta, že čípek si může každá žena snadno nahmatat sama. (Ano sama, i bez pana gynekologa.) Představa o naší pochvě je častokrát mylná. Slýchám spoustu žen, které mají strach v souvislosti s používáním menstruačních kalíšků. Obávají se, že kalíšek zajede příliš hluboko do pochvy a nepůjde vytáhnout. Tento strach je podepřen o představu, že poševní trubice je dlouhá a končí někde hluboko v břišní dutině. Ve skutečnosti ale pochva měří pouze 7-8 cm. Pro lepší představivost doporučuji vzít si pravítko a oněch 7 centimetrů odměřit. A poté si změřte prst. Myslím, že tato informace přinese více klidu v otázce vytahování kalíšků.

Možná nyní ale myslíte na to co já, když jsem poprvé tuto informaci uslyšela. Když je tedy naše pochva takto krátká, jak je možné, že se do ní leccos vejde? (častokrát mnohem delšího než 7 centimetrů.) Toto tajemství vyřešíme, když přidám ještě jednu informaci, a to tu, že naše pochva 7 centimetrů neměří stále. Při sexuálním vzrušení se prodlouží a rozšíří dvoj- až trojnásobně!

Děložní čípek

Správná poloha

Nejlepší polohou pro prozkoumání vašeho čípku je hlubší podřep. Čípek je v této poloze „nejlépe na dosah“. Můžete ale vyzkoušet i jinou polohu, třeba právě vám bude vyhovovat jiná než tato. Další polohy, z kterých si můžete vybrat: vestoje s jednou nohou opřenou o židli či vleže s pokrčenými koleny. Ve vybrané poloze si umytým prstem zkuste nahmatat čípek.

Jak poznáte, že jste jej našla?

Tvarem děložní čípek připomíná kuličku hroznového vína. Tvrdost děložního čípku se mění podle fáze menstruačního cyklu (viz. níže). Nic jiného se v naší pochvě nenachází, takže pravděpodobnost, že jste našla svůj děložní čípek, je opravdu velmi vysoká.

Nízký čípek

O nízkém čípku můžeme mluvit v případě, že vzdálenost mezi čípkem a poševním vchodem je kratší než 5 cm.

Jak zjistíte, že máte nízký čípek? Zaveďte ukazovák do pochvy a špičkou se dotkněte špičky čípku. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Pokud to tak je, nemusíte se znepokojovat. Jste zdravá a prostě jen patříte k ženám, které mají při menstruaci čípek nízko. Jediná potíž může nastat s kalíškem. V případě nízkého čípku můžete vyzkoušet kalíšek Merula, Luv Ur Body M nebo Me Luna Shorty. Ne vždy to ale bude fungovat a může se stát, že v prvních dnech cyklu nebo i celý cyklus pro vás kalíšek nebude vhodným řešením menstruační hygieny.

Čípek může být nízko i v případě poklesu dělohy. Pokud tímto problémem trpíte, měl by vás o tom gynekolog informovat.

Trochu odborností o děložním čípku

Děložní čípek je nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy. Čípek zabraňuje průniku nečistot a choroboplodných zárodků do dělohy a následně i do vejcovodů. Při ovulaci je tomu ovšem jinak. Hlen, který je z děložního čípku po celý cyklus vylučován, změní svou konzistenci - zřídne a umožní tak spermiím proniknout do dělohy.

Během menstruace se kanálek děložního čípku mírně roztáhne, aby mohla menstruační krev volně vytékat. V těhotenství je děložní hrdlo uzavřeno hlenovou zátkou, která se před prvními porodními bolestmi uvolní.

Tvrdost čípku

Podle tvrdosti a délky děložního čípku (případně i konzistence hlenu) se dá celkem přesně určit, v jaké fázi cyklu se žena nachází. Nedoporučujeme ovšem toto používat jako jedinou antikoncepční metodu (alespoň ne hned zpočátku.) Velikost a tvrdost čípku se během celého cyklu značně liší.

V době menstruace: čípek je nízko, prodloužený a tuhý (dobrá pomůcka - tvrdý přibližně jako špička nosu).

V době ovulace: čípek se zkrátí mnohdy tak, že je obtížné jej nahmatat a je velice měkký (asi jako rty).

V době těhotenství: je čípek prodloužený, tvrdý a uzavřený.

Jak ale jistě víte, každá z nás jsme jiná a originální, proto může být váš děložní čípek měkký i v době menstruace anebo naopak tvrdý při ovulaci. I to je možné. Zkoumejte svůj čípek pravidelně ve stejný čas a po určité době budete vědět, co platí právě pro vás.

Doporučuji se podívat ještě na tyto fotky. Na nich můžete vidět nafocený děložní čípek den po dni po celý jeden cyklus. Pozor - není to vhodné pro lidi, kteří nesnesou pohled na krev.

Změny děložního čípku během cyklu.

Můj osobní komentář na závěr

Při hledání informací na zahraničních serverech mě velmi mile překvapily komentáře většiny žen (i mužů!), kteří děkovali za poučné obrázky, jak tam dole žena vlastně vypadá. Setkala jsem se pouze s pozitivní odezvou. Moc bych si přála, aby taková odezva nastala i u nás. Na můj vkus je stále ještě velké množství žen, které se ostýchají samy sebe se „tam dole“ dotknout a mluví o sobě a menstruaci hanlivě. Proč? Vždyť naše lůno je to nejcennější, co máme - bez něj by tady přece nikdo z nás nebyl…

Informace a obrázky čerpány z:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.