Pánevní dno – drahocenný klenot, který si zaslouží hýčkat

Menstruační kalíšek drží správně na svém místě i díky svalům pánevního dna. A víte, že špatný stav pánevního dna může být také příčinou vašich bolestí v zádech, inkontinence, menstruačních bolestí, potíží při sexu nebo neschopnosti otěhotnět?

Ema má mísu. My ostatní taky.

Pánevní dno si lze nejlépe představit jako pružnou mísu na dně naší pánve, v níž spočívají děloha, vaječníky, močový měchýř a tlusté střevo. Pěkná váha, že? A to ještě v těhotenství přibude hmotnost miminka, placenty a plodové vody. Není divu, že když pánevní dno není v dobrém stavu, takovou námahu nevydrží.

Kromě gravidity jeho zdravé fungování ohrožuje i porod, zesílený nitrobřišní tlak (nošení velkých břemen, silný a urputný kašel aj.), nadváha, hormonální změny, sedavý nebo pasivní životní styl nebo naopak přílišná aktivita a posilování svalů pánevního dna (u cvičitelek a tanečnic).

Pánevní dno – drahocenný klenot, který si zaslouží hýčkat

Následkem přetížení, hormonálních či psychosomatických vlivů může pánevní dno podlehnout únavě a vypoví službu – poklesne a ztratí svou pružnost, anebo naopak zatuhne stažené v křeči. A právě druhá varianta dokazuje, že ačkoliv ženské časopisy a weby se cviky posilujícími pánevní dno jen hemží, leckdy je prospěšnější, dopřát unavené "míse" relax a uvolnění.

Jak správně cvičit?

Podle výzkumů norské profesorky Kari Bo, mezinárodně uznávané odbornice na fyzioterapii a léčení inkontinence, až u 20 procent cvičících žen se zhoršuje jejich stav následkem špatného cvičení. Kontroverzní jsou bohužel často doporučované Kegelovy cviky, jóga i pilates, protože o tom, že pánevní dno má pracovat jako dýchací sval, ví jen malá část lektorů.

Cvičení školy pánevního dna fyzioterapeutky, psychoterapeutky a cvičitelky jógy Renaty Sahani Skálové se liší především svým komplexním pojetím. Metoda 3 x 3 propojuje přístup moderní západní medicíny s pohledem psychosomatiky a moudrostí východních cvičení. Nenabízí pouhé mechanicky prováděné prostocviky, ale ucelené cvičení vycházející z promyšleného systému.

V současné medicíně je bohužel běžné, že žena si zvolí lékaře podle toho, která "součástka těla" je porouchaná. Jde na na gynekologii, fyzioterapii, internu nebo na urologii, s psychickými potížemi se obrací na psychologa nebo psychiatra. Ale my lidé jsme celistvé bytosti. Stěží lze oddělit tělo od emocí. Emocí, které mají svůj domov ve svalech a kostech.

3 x 3 je mnohem více než 9

Metoda 3 x3 je vhodná pro ženy každého věku. Cvičení uleví dívkám s bolestivou menstruací, ženám po porodu i těm, které trápí potíže spojené s přechodem. Řada žen hlásí i příchod déle očekávaného těhotenství, anebo ... která z nás by nestála o lepší sexuální prožitek?

Jak cvičení funguje? Systém 3 x 3 představuje propojení tří rovin (fyzioterapeutické – tělo, psychosomatické – duše a energetické – ducha) a a tří pomyslných pater těla (samotná pánev, krk a chodidlo). A jak jednodenní kurz probíhá?

První v řadě je rovina fyzického těla. Odpovíme si na otázky, jak správně lokalizovat všechny tři vrstvy pánevního dna a to názornou formou i praktickými ukázkami.

Druhou rovinu emoční (psychosomatickou) zastupují bioenergetická cvičení pánve. Bioenergetika vychází z předpokladu, že emoce nejsou v mozku, v naší hlavě ani myšlenkách, ale ve svalech, kostech a ve způsobu držení těla. S pánevním dnem jsou mimojiné spojena témata jako například únavový syndrom, vztek, strachy, úzkosti, plodnost, vášeň i chuť do života. Některá žena potřebuje své pánevní dno probudit z líného spánku, jiné naopak zrelaxovat. A mnoho žen si do této chvíle své pánevní dno neuvědomuje vůbec.

Třetí rovina energetická ladí s našimi ženskými orgány. Tvoření, energie, vitalita, radost i potěšení jsou jejich tématy.

Co se týče pater, prvním patrem je myšlena vlastní pánev. Druhé patro představuje krk. Třetí patro pak představuje chodidlo. Plochá noha bere pánevnímu dnu jeho sílu, stejně jako vysoké podpatky. Naučit se zase správně chodit a postarat se o chodidlo na fyzické úrovni pomohou techniky nácviku "malé nohy". V rovině emoční sem spadají témata stát v životě na vlastních nohách, vědomá chůze apod.

Tvoření, energie, vitalita, radost i potěšení patří k ženství.

Výlet do neznáma

Kam za metodou 3x3 a jednodenním kurzem Tajemství pánevního dna pohledem východu a západu? Cvičí se v Praze, Olomouci, Brně, Hradci Králové, Táboře, Českých Budějovicích, Boskovicích i dalších městech. Důležité je, že vše podstatné se ženy naučí během jednoho dne a pak už mohou pokračovat samy doma, nebo při jakémkoliv dalším cvičení, tanci nebo pohybu. Zprvupočáteční vedení lektorky tak přináší blahodárné efekty v každodennosti.

Proč je důležité zúčastnit se kurzu?
Na kurzu se kromě správného cvičení dozvíte veškeré podstatné informace k tématu pánevního dna, které vám pomohou pochopit vše v souvislostech a najít či vytvořit si ke svému pánevnímu dnu zdravý vztah.
Jednodenní kurz propojený s metodou 3 x 3 lze pojmout i jako zajímavou a vzrušující cestu, která vás zavede do dosud neznámé krajiny vašeho těla i duše a v jejímž cíli vás bude čekat nejen zdravé pánevní dno, ale i možné vyléčení souvisejících zdravotních potíží a větší radost ze života. Dříve nebo později pak na ulici jistě uslyšíte obdivné Ta se ale nese!.

 

Škola pánevního dna - Dana Jirkalová a Lena Komanická

A co do té doby než přijedu na kurz? Zkuste se propojovat se svým pánevním dnem a více si celé oblasti všímat. Stačí klidně ještě ráno v posteli sama sebe se zeptat: Jak se mám? Jak se cítím? V jaké kondici je mé pánevní dno? Určitě se k vám odpověď dostane.

Autorkou textu je Mgr. Lena Komanická – certifikovaná lektorka Školy pánevního dna Renaty Sahani Skálové, absolventka čtyřleté školy Mohendžodáro, aromaporadkyně a masážní terapeutka.

Více se dozvíte na www.skolapanevnihodna.cz.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mohendžodáro jako cesta k ženství

Mohendžodáro je starodávný tantrický rituál pro ženy vycházející z indické tradice, naladěný na potřeby moderní ženy. Je to zkrášlující a omlazující cvičení, které dodává ženám krásu, svěžest a šťavnatost.

Tereza Tara: "Každý den mého života je vzácný"

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prožívají své ženství a také menstruaci ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu? Přečtěte si rozhovor s Terezou Tarou, autorkou filmu Hormonální akvárium.